Народна Освіта » Українська література » Секрет довголіття байок Езопа

НАРОДНА ОСВІТА

Секрет довголіття байок Езопа

Ім’я давньогрецького байкаря Езопа оповите легендами. Вони розповідають, що Езоп був потворним і горбатим. Та попри його зовнішню непривабливість, він був дуже мудрою людиною.

У мудрості та дотепності байкаря нас переконують його твори, в яких він висміював усілякі людські вади.

Ось узяти хоча б байку «Лисиця і виноград». Дуже хотілося молодій лисичці поласувати смачним виноградом, грона якого аж виблискували на сонці. Та не змогла їх ласуня дістати. Щоб якось виправдати себе, Лисиця сказала: «Вони кислі». Розповідаючи про лисицю, байкар доходить висновку, що люди теж звинувачують обставини, коли не можуть чогось досягти.

У байці «Лисиця і Ворон» Езоп сміється з Ворона, який, піддавшись на лестощі Лисиці, роззявив рота й випустив м’ясо. Так буває і з людьми, яким дуже подобаються вихваляння та лестощі. Вони не можуть побачити підступу в лестощах і через свою надмірну довірливість потрапляють у халепу.

А в байці «Вовк і Лелека» автор засуджує злу невдячність Вовка, який обдурив Лелеку. Вдавившись кісткою, Вовк ладен дати нагороду Лелеці за допомогу. Та коли Лелека засунув голову у вовчу пащу і витягнув кістку, Вовк забуває про свою обіцянку. Він нахабно говорить: «Мало тобі, що ти з вовчої пащі голову цілою виніс — так тобі ще й нагороду подавай?» Отак і лихі люди: коли не роблять зла, це їм вже здається доброчинністю.

Очерет із байки «Дуб і Очерет» схожий на людей, які вміють виходити цілими із життєвих незгод. Дуб і Очерет сперечалися, хто сильніший. Подув вітер, Очерет пригнувся від його пориву і залишився цілим. А Дуб зустрів вітер, не згинаючись. Тому він був вирваний з корінням і повалився на землю. Ця байка показує, що не слід уперто сперечатися з сильнішим.

Багато століть минуло з того часу, коли були нагіисані ці байки. Але і сьогодні Лисиця торочить, що виноград зелений, а безсиле Ягня тремтить перед сильним Вовком, а Вовк обдурює Лелеку, а Очерет вистоює там, де ламається Дуб... Багато чого змінилося з часів Езопа в житті людей, проте й нині є серед них брехуни і нікчеми. Мудрі байки Езопа вчать нас добра і справедливості, щирості і працьовитості. їхні сюжети стали надбанням усіх європейських літератур.

Автор: admin от 20-01-2013, 23:41, Переглядів: 3152