Народна Освіта » Біологія » Перша допомога при опіках, електротравмах та обмороженні

НАРОДНА ОСВІТА

Перша допомога при опіках, електротравмах та обмороженні

  1. Типи опіків. .
  2. Перша допомога при термічних опіках різного ступеня.
  3. Особливості допомоги при ураженні електричним струмом.
  4. Ознаки обмороження.
  5. Допомога при обмороженнях різного ступеня.

Опіки можуть бути різного ступеня тяжкості, залежно від стадії опіку. При опіках першого та другого ступенів слід негайно покласти на вражене місце примочку з рідини, яка містить спирт, або слабкого розчину марганцевокислого калію. Спирт і його по­хідні стримують подальше руйнування клітин і водночас знезара­жують місце ушкодження. Якщо допомога надана вчасно, пухи­рі не збільшуються і досить швидко зникають больові відчуття. При опіках третього і четвертого ступенів на вражені місця слід накласти стерильні пов’язки. При великих опіках використову­ються чисті, випрасувані простирадла. Потерпілого слід напо­їти чаєм, мінеральною водою і терміново доставити до лікарні. При невеличких опіках хімічними речовинами місце опіку треба сильно зросити холодною водою. При опіках кислотою ушкодже­не місце краще промити розчином питної соди, а потім великою кількістю води. При опіках лугами — промити слабким розчином оцту з подальшим промиванням водою. При опіках очей слід не­гайно промити їх водою, закрити чистою пов’язкою та звернути­ся до лікаря.

Розрізняють легкі, середні і важкі ступені ураження елек­тричним струмом. При легкій формі конвульсивно скорочують­ся м’язи, з’являються судоми, але свідомість залишається. При середній формі людина непритомніє. При важкій формі порушу­ються дихання й серцева діяльність, Можлива смерть.

Особливості першої допомоги при ураженнях електричним струмом залежать від самопочуття ушкодженого. Якщо людина при свідомості почуває себе непогано, слід лише заспокоїти її, на­поїти теплим чаєм або кавою, зігріти. Треба пам’ятати, що потер­пілий повинен обов’язково лежати, адже струм викликає в орга­нізмі серйозні розлади обміну речовин, кровообігу, змінює навіть склад крові, що призводить до тяжких ускладнень.

Обмороження — це ушкодження тканини, що спричиняється дією низьких температур.

За глибиною ураження розрізняють обмороження І, II, III та IV  ступенів.

I  ступінь — шкіра стає блідою;

II   ступінь — поява пухирів, шкіра навкруги пухирів має си­нюшно-червоний колір;

III  ступінь — частковий некроз м’яких тканин;

IV  ступінь — некроз м’яких тканін і кісток.

Загальне правило першої допомоги: швидке відновлення по­вноцінного кровообігу!

Обморожену ділянку слід обтерти спиртом, змастити вазелі­ном або несолоним жиром та обережно розтирати у напрямку до серця. Розтирання краще робити чистою, обтертою спиртом, су­хою рукою до відновлення чутливості-шкіри. Робити розтирання слід обережно, бо замерзлі судини легко ламаються, що може при­звести до крововиливів.

Не слід розтирати обмерзлі ділянки сцігом, бо можна інфіку­вати уражену ділянку!

За наявності пухирів або часткового відмирання тканин на ушкоджене місце накладають пов’язку, змочену рідиною, яка міс­тить спирт, потім — стерильну пов’язку, і потерпілого госпіталі­зують.

Запам’ятай: опік, електротравми, обмороження, перша допомога.

Категорія: Біологія

Автор: admin от 5-03-2013, 23:57, Переглядів: 3740