Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Садово-паркове мистецтво

Чи звертали ви увагу під час екскурсій або віртуальних подорожей, як архітектурні і скульптурні пам’ятки вписуються в ландшафт? Особлива гармонія поєднання архітектури і скульптури із садово-парковим мистецтвом притаманна заміським палацам, які слугували літніми резиденціями правителів.

Садово-паркове мистецтво передбачає створення і художнє оформлення садів і парків. Ця діяльність охоплює їх планування і розбиття, добір рослин — дерев, кущів, квітів із врахуванням клімату і природного рельєфу, розміщення і групування рослин відповідно до розташування споруд і водойм — озер, річок, джерел.

Різноманітні прийоми садово-паркового мистецтва підкоряються двом основним принципам: регулярному (геометричному) або пейзажному. Регулярний парк із прямими алеями, геометрично правильними формами клумб, газонів і водоймищ, з підстриженими рослинами отримав назву «французький». А пейзажний парк, художні композиції якого імітують природний ландшафт, — «англійський». Розглянемо зразки цих двох типів парку.

У Версалі, передмісті Парижа, розташований неперевершений палацово-парковий ансамбль. Продовженням палацової архітектури є регулярний парк (ландшафтний архітектор Андре Ленотр). Він складається з безліч терас, що знижуються в міру віддалення від палацу. Окрім ретельно підстрижених газонів і клумб з квітами, численних скульптур, оранжерей, басейнів, по всій території садів розташовані фонтани, які забезпечують унікальність садів Версаля.

Віртуальна екскурсія

Новий підхід до організації ландшафту, що проявився у Версалі, наслідували при влаштуванні заміських палаців багатьох європейських монархів.

«Російським Версалем» називають палацово-парковий ансамбль Петерго-фа, розташованого неподалік від Санкт-Петербурга. Ландшафтні композиції парку розкішно прикрашені скульптурними фонтанами: «Самсон», «Нептун», «Весна і Літо», «Чаша», «Адам і Єва», «Амур», «Золота гора» та ін.

А тепер ознайомимося з пейзажним парком. Тож помандруємо до славнозвісної «Софіївки» — Національного дендрологічного парку України, перлини садово-паркового мистецтва з понад 200-річною історією.

Парк, заснований володарем міста Умані польським магнатом Станіславом Потоцьким, був названий на честь його дружини Софії та подарований їй на. день народження у 1802 році. Автором про-екта і керівником будівництва було призначено Людвіга Метцеля.

Принадність «Софіївки» — у тихому звучанні природних кольорів і мелодій, плавних лініях руху води, загадкових композиціях із каменю, мов би випадково розкиданого поблизу скель. Головна композиція парку проходить уздовж річки Кам’янки, де створено низку басейнів і ставків, водоспадів і каскадів. Краєвиди прикрашають павільйони й альтанки.

Так майстерні руки та творча фантазія людини створили неповторну симфонію архітектурних і скульптурних форм, магічний ансамбль природи й мистецтва.

\ Мистецькі поради

•    Передайте мужність у характері міфологічної істоти — кентавра.

•    Прикрасьте басейн фонтана декором.

•    Об’єднайте середовище і фонтан у цілісну композицію.

Мистецька скарбничка

Садово-паркове мистецтво — мистецтво створення садів, парків та іншихтериторій, які підлягають озелененню; об’єднання природних, архітектурних і скульптурних компонентів у цілісну композицію.

1.    Розкажіть, у чому полягає особливість садово-паркового мистецтва.

2.    Які види мистецтва поєднуються в палацово-паркових ансамблях?

3.    Опишіть один із зразків палацово-паркового ансамблю як комплексу мистецтв.

4.    На конкретних прикладах визначте ключову відмінність регулярних і пейзажних парків.

5.    Самостійно ознайомтеся з вітчизняними палацово-парковими ансамблями. Подумайте, які з них можна віднести до списку «Чудес України».

6.    До якого виду мистецтва належать фонтани? Поясніть свою думку. Пофантазуйте і придумайте образ фонтана, який можна назвати ім’ям відомого міфологічного героя.

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 28178