Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Музика свят і розваг

Масові розважальні дійства під час час свят, відпочинку завжди захоплювали людину, особливо — спільне виконання музики. Здавна і до нашого часу збереглася гарна традиція музикування в родинному або дружньому колі, зокрема гра на фортепіано, народних або інших інструментах, спів під гітару тощо.

Смаки любителів музики дуже різняться. Одні грають на фортепіано, відвідують оперу і концерти у філармонії. Інші віддають перевагу виконанню народних пісень. А хтось слухає радіо і знає напам’ять усі модні пісні й колекціонує їх записи.

Музичні твори, призначені для відпочинку, свят і розваг, часто називають «легкою» музикою. Її кращі зразки демонструють не легковажність, а доступність для сприйняття.

Що відбувається на картині? Де це відбувається? Яка загальна атмосфера, у якій перебувають героїні картини? Як цьому сприяє її колорит? Як видумаєте, яку музику виконують дівчата?

Багато композиторів-класиків зверталися до розважальних жанрів. Наприклад, вальс спочатку був модним бальним танцем, а потім ним захоплювалися відомі композитори Франц Шуберт, Фрідерік Шопен, Петро Чайковський, Ференц Ліст.

Пригадайте, які ви слухали вальси. Хто їх автор? Які з них були з балетів?

У давнину існувала традиція виконувати розважальну музику не лише на балах, а й у парках і садах. Таку музику спеціально приурочували до певних церемоній, урочистостей. Прикладом може слугувати «Музика на воді» Георга Фрідріха Генделя. Цей твір призначався для виконання просто неба, тому композитор активно використав духові інструменти мідної групи (труби, валторни) в перегуку з усім оркестром.

Георг ФрідріхГендель (1685 — 1759) народився в німецькому місті Галлі, але більшість своїх зрілих років проживу Англії.

Гендель з дитинства вчився грати на скрипці, клавесині, гобої та органі. Проте батько не підтримував його намірів стати професійним музикантом, навіть забороняв займатися музикою. У десять років Гендель спробував написати перший твір — тріо, а в сімнадцять уже почав працювати органістом.

Автор серйозних опер, концертів, сонат і монументальних ораторій, Г Ф. Гендель створював і популярну музику. Чи не першими зразками цього жанру стали «Королівський Феєр-верк» і «Музика на воді» — сюїти для оркестру.

Георг Фрідріх Гендель. «Музика на воді», сюїта № 2 Ре мажор.

Яке ваше загальне враження від музики? Як композитор створює ефект діалогу музичних інструментів? Чи доцільно використовувати цю музику під час сучасного відпочинку?

Для допитливих

У сучасній культурі набули поширення музичні фонтани — різновид аква-шоу (шоу на воді). Яскраве видовище досягається завдяки поєднанню музики із синхронним рухом струменів і хвиль води та світло-кольоровими ефектами. В Україні установлені невеликі музично-світлові фонтани в Харкові, Севастополі, Запоріжжі. У Вінниці в річищі Південного Бугу збудований найбільший у Європі плавучий музичний фонтан.

Найбільші співаючі фонтани світу являють собою дивний калейдоскоп водного, музичного, світлового та сценічного шоу. У репертуарі фонтану «Белла-джіо» Лас-Вегасі (США) переважає естрадна музика.

Розгляньте фотоілюстрації. Як ви гадаєте яку музику виконують фонтани? Чому, на вашу думку, фонтани починають «співати» переважно ввечері?

Фонтанам Рима, які щедро прикрашають площі й вулиці, парки й вілли цього «вічного міста», присвячено цілу симфонічною поему. Програмний твір італійського композитора Оттаріо Респігі складається з чотирьох частин, кожна із яких розкриває образ певного фонтана при його спогляданні у різний час доби.

1.    «Фонтан Валле Джулія на зорі». Перша частина поеми — це своєрідний оркестровий пейзаж. Музична пастораль передає атмосферу тихого світанкового ранку, ніжне дзюрчання води фонтана, пронизані першими сонячними променями бризки й краплі.

2.    «Фонтан Тритона вранці». Статуя Тритона — сина бога моря Посейдона, розміщена на мушлі, яку тримають хвостами чотири дельфіни в оточенні чудернацьких фігур сирен, що ніби рухаються під струменями води. Ця енергійна танцювальна за характером частина поеми (скерцо) починається гучним висхідним звучанням валторн, яке підхоплює весь оркестр. Музика створює фантастичний образ могутнього злету.

3.    «Фонтан Треві опівдні». Якщо, за словами О. Респігі, міські фонтани — це мелодійні голоси Рима, то величний Треві — справжній соліст італійської столиці. Це найвідоміший з-поміж 280 римських фонтанів. Невелика площа нагадує постійно заповнений глядачами амфітеатр, а сам фонтан — сцену, на якій відбуваються головні події.

4.    «Фонтан вілли Медічі під час заходу сонця». Під дзюрчання фонтанної води заходить сонце, засинає Рим і вся Італія. Про це оркестровими звучанням оповідає музична поема О. Респігі.

Оттаріо Респігі. «Фонтани Рима».

Передайте свої враження від музики. Порівняйте частини поеми. Чому, на вашу думку, композитор обирає жанр скерцо для образу фонтана Тритона? Порівняйте музичний і візуальний образи фонтана Треві.

Мистецька скарбничка

Шоу (англ. show — показ, уявлення) — захід розважального, постановочного характеру, який, як правило, проводиться перед публікою.

1.    Поясніть на конкретних прикладах, що таке «легка музика», «шоу».

2.    Пригадайте фонтан, який вам доводилося бачити (у парку, на картині, по телебаченню). Якою музикою його можна було б озвучити (урочистою, ніжною, динамічною, тихою, святковою, загадковою, фантастичною)?

3.    У вільний час послухайте репертуар музичних фонтанів світу (на сайтах І нтернету). Поцікавтеся самостійно, у яких кінофільмах «героєм» був фонтан Треві.

4 Доберіть музичний репертуар до фонтана, який би ви хотіли бачити у своєму рідному місті або селі.

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 18207