Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Музичні мандрівки на схід

Картина інструментальної та оркестрової музики певно буде неповною без мандрівки в далекі краї з метою ознайомитися з інструментами та оркестрами різних народів.

Країни Далекого Сходу — Індія, Китай, Японія, Корея — мають давні музичні традиції, багатий музичний інструментарій. Уже у стародавній китайській «Книзі пісень» перераховано 29 типів ударних, духових і струнних інструментів, які виготовлялися з різних

природних матеріалів.

 

Барабани різної форми, обтягнуті шкірою, у китайській культурі завжди важили набагато більше, ніж у європейській. Вони застосовувалися в офіційних церемоніях і обрядових дійствах із танцями й пантомімою, навіть з метою впливу на погоду. Популярними були бронзові та кам’яні дзвони й набори дзвіночків різної висоти.

До старовинних китайських інструментів струнної групи належать цитра цинь та гру-

шеподібна піпа (різновид лютні). Вони мають дерев’яні корпуси та шовкові струни.

Назва «піпа» походить від способу гри на інструменті: «ти» означає рух пальців униз по струнах, а «па» — зворотний рух уверх. Піпа має чотири струни, що символізує всі пори року. Гра на піпі до цього часу популярна серед усіх верств населення.

П’ять струн ранньої форми асоціювалися з п’ятьма стихіями, а пізніше сім струн пов’язували з днями тижня.

Традиція сольного музикування на струнних інструментах цині та пипі у приміщеннях або просто неба серед природи культивувалася при дворі імператорів як вишукане мистецтво, ним захоплювались у колі високоосвічених учених і митців.

Для допитливих

Протягом віків і до нашого часу китайське мистецтво пронизувала складна символіка. Китайці вважають, що всі предмети мають душу, а отже, кожна нота — «жива». Прикладом такої символіки е дует флейти та піпи — союз Дракона й Фенікса, де флейта символізує Дракона, а піпа — Фенікса.

Під впливом китайського мистецтва французький композитор Клод Дебюссі написав симфонічну поему «Пагоди». У музичній композиції відтворені зорові враження від мерехтіння чудернацьких форм дахів пагод, що наче розсипалися на схилах гір. Так, у своєрідних візерунках незавершених «повітряних» мелодій, примхливих ритмів, гучних басів, ніжних звукових вібрацій — «зазву-чали» образи східного архітектурного пейзажу.

 

Клод Дебюссі.Симфонічна поема «Пагоди».

Розкажіть про свої враження від музики. Зверніть увагу на музичні інтонації, ритм, фактуру, темброві барви, розвиток музики.

Пригадайте, які ще визнаєте музичні твори, щопередають«звучання»архі-тектури.

ДОЩОВІ КРАПЛІ

Китайська народна пісня

Ділінь-ділінь, ділінь-ділінь, Крапельки дзвенять. Ділінь-ділінь, ділінь-ділінь, До струмка біжать.

Капнуть в річку — там вода, Капнуть в щічку — не біда. Скільки їх, скільки їх Крапель дощових.

\ Мистецькі поради

*    Під час співу намагайтеся відтворити музично-поетичний образ і досягти таких властивостей звучання, як легкість, прозорість, чистота, світлість, дзвінкість.

•    Прослідкуйте за точністю виконання позначок у нотному записі пісні, зокрема динамічних відтінків, пауз.

У давнину при дворі імператорів організовувалися величезні оркестри (від 300 до 800 виконавців). Вони розподілялися на 8 груп (за матеріалом виготовлення інструментів).

Наша музично-інструменталь-на подорож триває і ми потрапляємо до дивовижної країни Індії. Переважна частина індійської музики — це імпровізація, тому багато залежить від відчуття і розуміння нюансів.

Королем струнних інструментів Індії вважається ситар. Основних струн у нього сім, звідси й походить його назва («си» — «сім» й «тар» — «струна»). Окрім цих основних струн, на яких грає виконавець, є ще

 

11 або 13 додаткових, які в перекладі з індійської мови називаються «оркестр». Саме вони створюють незвичне дзвінке звучання, яке відрізняє цей інструмент від багатьої інших.

Індійські духові інструменти надзвичайно різноманітні. Бансу-рі — флейта, з бамбуку з ніжним і теплим тембром. Ця флейта використовується у двох варіантах: у народній музиці — продольна, а в професійній — поперечна. Гра на такому інструменті, як вважають індійці, заспокоює, розслаблює. Не дивно, що заклинателі змій виконують свою гіпнотичну музику саме на флейті.

1.    Які музичні інструменти Китаю ви знаете?

2.    Назвіть музичні інструменти Індії.

3.    Визначте, які з інструментів, зображених на ілюстраціяхдо цієї теми, належать до групи струнних, які — духових.

4.    Самостійно за допомогою Інтернету та інших джерел ознайомтеся

з особливостями символіки в музиці східних народів.

Робота у групах. Створіть порівняльну табличку-характеристику музичних інструментів різних країн (України, Китаю, Індії тощо).

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 28177