Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Скульптура: пластичність і виразність форм

Ви, можливо, не pas бачили художні твори, які зображають мужніх героїв-вершників у центрі площі або граційну жіночу фігурку у тихій алеї парку. Все це — мистецтво скульптури. На відміну від творів графіки та живопису, які лише передають враження об’єму, твори скульптури мають реальний об’єм у просторі.

Якою художньою мовою промовляє до нас скульптура? Її основним виражальним засобом є об’ємна форма, втілена в матеріалі. Також до художніх засобів скульптури належать пропорції і силует, які, як відомо, притаманні й іншим видам образотворчого мистецтва. На відміну від графічних і живописних творів, важливе значення у скульптурі має фактура поверхні, яка здатна посилювати виразність художнього образу. Скульптори створюють фактуру переважно за допомогою стеки й різця. Від техніки обробки залежить, чи буде твір гладеньким, чи навпаки — шорстким, рельєфним. Колір використовується обмежено. Загалом — скульптурні образи лаконічні й умовні, позбавлені розгорнутої сюжетності.

Охарактеризуйте фактуру поверхні скульптурнихтворів. Зверніть увагу, як гладенька відшліфована поверхня бронзи, що блищить, мов дзеркало, контрастує із шорсткою, рельєфною.

За формою скульптуру поділяють на два. основні види: круглу і рельєф.

Усі зразки круглої скульптури від маленької статуетки до великої статуї вільно розміщуються у просторі. Найчастіше скульптори зображують людей або тварин. Головна відмінність круглої скульптури в тому, що такий твір можна оглянути з усіх боків, а за потреби й обійти, щоб роздивитися характерні деталі. Погляд із різних кутів зору значно підсилює художні враження.

Рельєф — це об’ємне зображення фігур і предметів на площині, яке виступає над основою.

Матеріали, з якими працюють скульптори, досить різноманітні. До м’яких матеріалів належать глина, віск, пластилін; до твердих — різні породи дерева і каменю (найчастіше мармур), кераміка, скло, метал (найчастіше бронза). Кожний із них має свої властивості.

За змістом і призначенням розрізняють скульптуру станкову, монументальну, декоративну і малих форм(дрібну пластику). Розвиваючись у взаємодії, ці різновиди скульптури вирізняються своїми особливостями.

Станкова скульптура має самостійне художнє значення, експонується в залах художніх музеїв і галерей, доповнює інтер’єри громадських і житлових споруд. Вона не пов’язана з архітектурою і носить камерний характер, тому їй притаманне звернення до внутрішнього світу людини — її думок і почуттів. Зазвичай розміри станкової скульптури наближені до натуральних.

Монументальна скульптура — це насамперед величні пам’ятники видатним особам, тріумфальні арки на честь військових перемог, | пам’ятні колони, обеліски й стели, присвячені історичним подіям. Вони розміщуються на площах і вулицях міст, на алеях парків, щоб глядачі могли, насолоджуватися їх красою. Такі пам’ятники зазвичай досить масштабні за розмірами і виконуються із міцних довговічних матеріалів.

Скульптура може мати декоративне призначення: прикрашати архітектурні споруди, парки і сквери (фонтани, вуличні ліхтарі та ін.).

До дрібної пластики належать статуетки, медалі, іграшки, прикраси, які нерідко виготовляються з коштовного каменю чи дорогоцінних металів.

Отже, скульптурні пам’ятники — це своєрідні вузлики пам’яті, адресовані майбутнім поколінням. Це частина спадщини того чи іншого народу, країни.

Віртуальна екску

 

У світі ще маловідоме ім’я скульптора XVI ст. Йогана Георгія Пінзеля, якого називають «українським Мікеланджело». Це люди на загадкової долі, біографія якої сповнена загадок і таємниць. Історія не залишила відомостей, коли іде він народився, звідки походить. У минулому численні дерев’яні скульптури Пінзеля прикрашали церкви на теренах Західної України, зокрема в старовинному місті Бучачі, де він жив із родиною.

Ч имало з них загинуло у вир її часу. Першовідкривачем творчості майстра пластики й рятівником його спадщини був Борис Воз-ницький. Утіленням мрії цього мистецтвознавця стала виставка відреставрованих скульптур Пінзеля в Луврі — найстарішому художньому музеї Європи. Твори українського майстра дивують своєю неповторною динамічною пластикою. Фігури святих поривчаті, рухливі, їхні експресивні образи сповнені глибокої духовності.

Завітайте на сайт Музею сакральної барокової скульптури у Львові, щоб дізнатися більше про фантастичні роботи цього митця: http://www.lvivgailery.org

тилін).

Мистецькі поради

•    Під час ліплення підкресліть характерні рухи сміливого спортсмена.

•    Передайте особливості фактури одягу сноубордиста.

•    Виберіть фотографію із зображенням природного середовища, притаманного для цього виду спорту, розмістіть на її тлі свою скульптуру.

МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

Рельєф (від франц. — піднімаю) - об’емнезображення на площині. Скульптура (лат. — вирізаю, відсікаю) - вид образотворчого мистецтва, твори якого маютьтривимірну об’ємну форму і виконуються

з твердих або пластичних матеріалів.

Для допитливих

Існує ще один вид скульптури, який можна назвати недовговічним мисте- * цтвом. Це витвори із піску, снігу та льоду, зелених насаджень і навіть пласти-кових виделок або шоколаду. У різних країнах світу проводяться фестивалі і конкурси, відкриваються музеї і галереї. А спробувати себе у цій скульптурній творчості може кожен із вас.

1.    На які види поділяють скульптуру?

2.    Чим відрізняються станкова, монументальна і декоративна скульптури?

3.    Поясніть значення слова «фактура» в образотворчому і музичному мистецтві.

4.    Розкажіть про скульптуру, яка найбільше вразила вас своєю красою і довершеністю.

 

5.    Самостійно ознайомтеся з античною скульптурою, використовуючи сайт http://greekroman.ru/gallery/ant_sculpture01.htm

6.    Створіть міні-словничокіз визначень основних понять теми «Скульптура»: статуя, статуетка, монумент, тріумфальна арка, колона та інші.

Проведіть дослідження і дізнайтеся, де встановлено пам’ятники літературним героям —

Русалонці, ТомуСойєру, Піноккіо; барону Мюнх-гаузену, трьом мушкетерам, бременським музикантам, Горбоконику.

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, посмотрело: 16932