Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Музика, що застигла в камені

Цей знаменитий вислів про архітектуру підкреслює її спорідненість із музикою. Що об’єднує ці два види мистецтва? Насамперед ритм. Неодмінними ознаками архітектурних споруд є краса, міцність і корисність. Саме краса вирізняє мистецтво архітектури від звичайного будівництва.

Архітектуру ще називають «кам’яним літописом людства», адже за її зразками можна вивчати історію. Національними символами стали піраміди в Єгипті, архітектурний ансамбль Афінський Акрополь у Греції, Пізанська вежа в Італії, Парламент у Лондоні, Ейфелева вежа в Парижі, Велика Китайська стіна, Тадж-Махал в Індії та інші. В нашій країні знаковими шедеврами національної культури, які мають всесвітнє значення, є храм і дзвіниця Софії Київської, Києво-Печерська лавра, Борисоглібський собор у Чернігові, собор Св. Юра у Львові, споруда Чернівецького університету (у минулому — резиденція митрополита) тощо.

В архітектурі країн Азії — Китаї, Японії, Кореї та ін. — поширені пагоди — споруди культового призначення. Зразком такої багатоярусної споруди є старовинний китайський «Висячий монастир», розташований на дерев’яних палях, які вмонтовано в скелю. Скеля стає однією зі стін монастиря, що ховається серед неприступних гірських хребтів, звисаючи над прірвою.

Архітектурною перлиною Індії вважається Тадж-Махал (у перекладі — «найвеличніший палац»). Стіни храму виготовлені з напівпрозорого мармуру з інкрустаціями самоцвітів (бірюза, агат, малахіт, сердолік). Мармур при яскравому денному освітленні виглядає білим, на зорі — рожевим, у місячну ніч — сріблястим.

Знайдіть на сторінках підручника зображення вітчизняних і східних культових споруд. Порівняйте їх. Зверніть увагу на форми дахів, куполів.

Уже в мистецтві давніх народів архітектура і скульптура стали нерозлучними супутницями. Монументальна декоративна скульптура має тісний зв’язок з архітектурою: статуї та рельєфи застосовуються як орнаментальний декор на фасадах споруд.

Рельєф поділяється на такі різновиди: барельєф (низький рельєф), горельєф (високий рельєф), заглиблений рельєф. У барельєфі зображення виступає не більше, ніж наполовину свого реального об’єму, у горельєфі — більше ніж. наполовину (деякі елементи можуть навіть відділятися від стіни). Заглиблений рельєф являє собою малюнок, урізаний у поверхню. Завдяки грі світла та тіні таке зображення створює ілюзію об’ємності. Яскравим прикладом заглибленого рельєфу можуть виступати єгипетські зображення на стінах храмів.

У безпосередньому зв’язку з архітектурою розвивалося і мисте-| цтво скульптури стародавньої Індії. На рельєфах храмів зображувалися фантастичні образи людей і чудернацьких тварин, які часто перепліталися у безперервному ритмі, як у танцювальному русі. Прикладом такої взаємодії мистецтв може бути Мадурай — місто одного храму. Одну з веж прикрашають 739 кольорових скульптур. Це унікальна симфонія форм і кольорів, гармонія архітектурних і скульптурних образів.

Порівняйте скульптурний декор індійського храму з декором європейських споруд. Чим вони відрізняються?

Для допитливих

 

ОБРАЗИ ТВАРИН СХІДНОГО КАЛЕНДАРЯ

У країнах Сходу дуже поширений календар, у якому кожний рік носить назву тварини: миші, бика, тигра, кролика, дракона, змії, коня, кози, мавпи, півня, собаки, кабана. Згідно з міфологією і життєвими спостереженнями людям, що народилися в цей рік, присвоюються якості, властиві саме цій тварині. Знаки східного гороскопу часто зображують по колу в певному порядку.

Створіть рельефне декоративне панно «Дракоша — символ східного календаря» для прикрашання архітектурної споруди (пластилін).

МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

Архітектура — вид мистецтва, діяльність із проектування і спорудження будівель, комплексів.

Барельєф (франц. bas-relief— низький рельєф) — різновид рельє-фу, в я кому зображення виступає над поверхнею основи не більше, ніж наполовину об’єму.

Горельєф (франц. haut-relief — високий рельєф) — різновид рельєфу, в якому зображення виступає над поверхнею основи більше, ніж наполовину об’єму.

1.    Назвіть ознаки архітектури як виду мистецтва.

2.    Які види рельєфів ви знаєте? Яка між ними різниця? Наведіть приклади.

3.    Що спільного і відмінного між мистецтвом архітектури і музики? Мистецький проект. Підготуйте повідомлення (з комп’ютерною презентацією) про видатні архітектурні споруди — символи країн.

 

Частина друга

Мистецький світ надзвичайно багатий і різноманітний. Людина по-різному сприймає мистецтво: графіку, живопис, скульптуру — очима, а музику —через слух. Здавна помічено, що, взаємодіючи, різні мистецтва можуть викликати додаткові відчутім. Так вини кануть твори, які ми сприймаємо і зором, і слухом водночас. Поєднання різних мистецьких засобів в одному творі називається синтезом лгиспгецпге. До синтетичних мистецтв належать цирк, театр, кіно.

 

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 28131