Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Духовий оркестр

Ефектно і не менш вражаюче, ніж симфонічні твори, звучить музика для духового оркестру. Він грає переважно на відкритому просторі — вулицях, майданах, стадіонах, під час державних свят, спортивних змагань, народних гулянь.

 

Пригадайте, що таке марш. Де вам доводилося чути марші? Хто їх виконував?

Можливо, вам колись довелося чути, як на пероні залізничних вокзалів деяких українських міст (Київ, Симферополь, Луганськ,

Одеса, Кривій Ріг, Чернівці та ін.), а також багатьох міст Росії та Білорусі під час відправки поїзда звучить прекрасна мелодія у виконанні духового оркестру. Це — знаменитий марш «Прощанняслов’янки», якому вже виповнилося 100 років!

Василь Агапкін. Марш «Прощання слов’янки». Військовий марш «Козацька слава».

Мелодії яких українських пісень ви впізнали в музиці козацького маршу? Охарактеризуйте музику маршів, зокрема темброву палітру, особливості оркестрової фактури. Спробуйте визначити, які музичні інструменти звучали.

Доберіть ілюстрації до оформлення диску «Українські марші».

Темброва своєрідність звучання оркестру духових інструментів залежить від його складу. А складається він із двох груп інструментів — духових і ударних, які визначають особливості фактури творів для духового оркестру.

Основу духового оркестру складають мідні духові інструменти, звичайні і для симфонічних оркестрів, — труби, тромбони, валторни, туби.

Також у духових оркестрах використовуються дерев’яні духові інструменти: флейти, кларнети, саксофони, а у великих складах — також гобої і фаготи.

Велика група ударних музичних інструментів створює ритмічну основу звучання духового оркестру. Крім інструментів симфонічного

оркестру — литаврів, великих і малих барабанів, тарілок, трикутників, бубонів, там-тамів — використовуються джазові та латиноамериканські ударні (наприклад, маракаси, кастаньєти таін.).

До складу сучасних духових оркестрів іноді включають арфу та клавішні інструменти (рояль, акордеон).

Камерний (садовий) духовий оркестр складається з 25-30 виконавців, малий духовий оркестр — 40-50, а великий — 70-100 музикантів. На відміну від симфонічного оркестру, склади духових оркестрів можуть змінюватися, зокрема, існують різні мішані варіанти. Сучасні зведені духові оркестри інколи мають до тисячі учасників.

У минулому репертуар духового оркестру найчастіше складався з різних маршів та іншої військової музики, створеної для урочистих подій. У парках відпочинку духовий оркестр грав танці — вальси, польки, галопи, а також так звану садову музику, яка складалася з перекладених симфонічних та оперних творів. Оригінальних творів для цього складу тоді практично не існувало.

Доберіть марш до урочистої події —дня народження, ювілею міста або села, свята Першого дзвоника тощо.


У класичній музиці рідкісним випадком застосування духового оркестру є опера Дж. Верді «Аїда». Для виконання знаменитого тріумфального маршу італійський композитор уводить додатково до симфонічного оркестру ще й духовий.

Джузеппе Верді.Тріумфальний марш з опери «Аїда».

 

Згодом композитори звернули увагу на своєрідність звучання духового оркестру, його самобутню інструментальну фактуру і стали писати для нього оригінальні твори, зокрема марші.

Робота в групах. Виконайте партитуру маршу {з динамічними нюансами).Доберіть маршову мелодію до цього ритму.

Сучасні духові оркестрові колективи під час офіційних зустрічей виконують гімни держав, на святах і всіляких презентаціях — туш. Часто у виконанні духових оркестрів звучать мелодії популярних пісень, зокрема дитячих.

Духовий оркестр — колектив музикантів, які виконують музичні твори на духових і ударних інструментах.

 

Міжнародні фестивалі та яскраві шоу духових оркестрів, традиції зустрічі кораблів у морських портах під маршову музику, паради духових оркестрів Дідів Морозів і Санта-Клаусів під час зимово-ново-річних свят — ось неповний перелік форм поширення мистецтва духової музики.

"'мистецька скарбничка

 

Марш — жанр музики, якому притаманний чіткий ритм, розмірений темп, переважно чотиридольний розмір.

Туш — коротке музичне привітання, що виконується оркестром під час урочистих подій.

1. Назвіть групи інструментів, що входять до складу духового оркестру.

2    Які бувають духові оркестри? Наведіть приклади.

3    Які музичні твори переважають у репертуарі духового оркестру?

4.    Гра «Диригент оркестру». У вільний час під енергійну радісну урочисту музику маршу по черзі диригуйте уявним духовим оркестром, показуючи, з якою виразністю треба виконувати музику (уявні виконавці імітують гру на різних духових та ударних інструментах).

 

5.    Проведіть дискусію на тему «У чому секрет популярності маршів?».

Колективна робота. Організуйте шкільний конкурс на кращого барабанщика і барабанщицю.

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, посмотрело: 16932