НАРОДНА ОСВІТА

§ 4. Текстильні волокна

1.    Поняття про текстильні волокна.

2.    Види текстильних волокон.

Поняття про текстильні волокна

Багато речей, якими ми користуємося щодня, наприклад, одяг, предмети інтер’єру, постільна білизна тощо, виконані з тканин, які мають різні властивості. Тканини — це різновид конструкційних матеріалів. Порівнюючи зразки тканин, можна помітити, що вони різні, насамперед, за товщиною. Це залежить від ниток, з яких виготовлено тканину, та способу їх переплетення між собою.

Якщо висмикнути з краю тканини нитки, розкрутити та розпушити їх, побачимо, що вони складаються з великої кількості дрібних, тонких, але гнучких і міцних ворсинок, які називають волокнами. Для такого дослідження можна використати навчальний мікроскоп або лупу (збільшувальне скло). Довжина волокон у багато разів перевищує їх поперечні розміри і може коливатися від 5 мм у бавовнику до десятків і сотень метрів у натурального шовку.

Текстильним називають волокно, яке використовують для виготовлення пряжі, ниток, тканих і нетканих матеріалів.

Текстильні волокна поділяють на натуральні та хімічні. Натуральними називають волокна, наявні в природі (мал. 29). До натуральних належать волокна рослинного походження: бавовна, льон, коноплі, джут, аґава та інші; тваринного походження: натуральний шовк, вовна; мінерального походження (гірська порода) — азбест (схема 1).

Хімічні волокна отримують штучним способом із різних матеріалів — продуктів переробки деревини, нафти, газу, вугілля тощо. Хімічні волокна мають властивості, яких не мають натуральні волокна, і доповнюють або замінюють їх. До хімічних волокон належать капрон, лавсан та ін.

Це цікаво

У перекладі з грецької мови слово «азбест» означає «неруйнів-ний», «невгасимий».

Найважливішою особливістю азбестових виробів є вогнестійкість, тому це мінеральне волокно є сировиною для виготовлення вогнезахис-них тканин, картону.

Під мікроскопом текстильні волокна виглядають так:

Волокно, текстильне волокно, натуральні волокна, хімічні волокна, волокна рослинного походження, волокна тваринного походження, волокна мінерального походження.

1.    Що таке волокно?

2.    Чим відрізняється волокно від текстильного волокна?

3.    Які бувають текстильні волокна?

4.    Визнач, які волокна належать до натуральних рослинного походження, а які — до тваринного походження:

а)    шовк,

б)    льон,

в)    вовна,

г)    бавовна, ґ) азбест.

Автор: admin от 23-11-2013, 15:40, Переглядів: 11951