Народна Освіта » Художня культура » Подія 3. Піктограми для космічної експедиції

НАРОДНА ОСВІТА

Подія 3. Піктограми для космічної експедиції

Чи спадало тобі на думку, як члени екіпа-жу та пасажири космічного корабля — люди різних національностей, які розмовляють різними мовами, будуть орієнтуватися у його приміщеннях? Адже там, як і на величезному морському лайнері, є і своєрідний капітанський місток — пульт управління зорельотом, і центр наукових досліджень, а також галактична бібліотека, космічна оранжерея, медичний пункт, тренажерний зал, кают-компанія, майстерні митців, каюти мешканців тощо. Як же допомогти членам команди не заблукати в лабіринтах корабля? Яку знайти художню мову, щоб вона була зрозумілою всім? Така мова є, й існує вона з найдавніших часів. Це — піктографія — малюнкове письмо. У ньому поняття передаються за допомогою малюнків: фігур, схем, спрощених зображень — піктограм.

Скарбничка мистецької мудрості

Ще до того, як люди придумали шрифт, вони обмінювалися посланнями, на яких за допомогою рисунків (людей, тварин, рослин, гір, річок тощо), знаків (точок, рисок, стрілок) і прадавніх символів (сонця, води, блискавки, ока, руки) зображали те, що хотіли передати словами.

г    Мистецтво планети Земля

Піктограма сьогодні — це стилізоване графічне зображення, спрощене з метою полегшення візуального сприйняття. Піктограма посилює характерні риси зображуваного обєкта, тому часто стає символом, наприклад: знак, що позначає лікарню (червоний хрест), стоянку автотранспорту (літера Р), інформацію (літера І). Відомими символами сьогодення стали, наприклад, веселка, лавровий вінок, тризуб, якір тощо.

Нині піктограма лишається способом міжнаціонального спілкування, потреба в якому постійно зростає. Найвідоміші піктограми: знаки дорожнього руху; вказівники на громадському транспорті (на вокзалах, аеропортах, у метро); стилізовані позначення в медичних установах та побутових службах (їдальні, перукарні), а також емблеми різних установ, громадських організацій; елементи графічного інтерфейсу комп’ютера та пульта управління транспортним засобом.

Зверни увагу на те, що піктограми однієї серії, тобто однакової тематики, наприклад спортивні або дорожні знаки, вписуються в певні геометричні фігури: квадрат, круг, трикутник. Вони подібні між собою за характером стилізації зображуваних обєктів та виконані в однакових кольорах. Зображення на піктограмах силуетні, що робить їх більш виразними.

Створення піктограм — цікава і непроста робота, адже кожен малюнок має передавати певну інформацію.

_Космічні фантазії

Роздивись емблеми космічних експедицій та знайди на них силуетні зображення.

Знайди серед піктограм такі, що можуть знадобитись у космічній подорожі.

Із джерела народноїтворчості J

Роздивися прадавні знаки-символи на писанках. Які з них нагадують сучасні піктограми? Які можна використати для створення піктограм?

Практичне завдання_J

Створи піктограми для космічної експедиції.

Поради_J

Спочатку обери геометричну форму, в яку вписуватимеш знак. Для створення символів застосуй однакові прийоми стилізації. Для цього розміщуй і будуй всі малюнки на спеціально підготовленій графічній сітці, що забезпечить єдиний принцип стилізації, однаковий підхід до спрощення форми, а також ти повий розмір основного зображення та його частин. Добери для піктограм колір.

г_Слов ни к-путівник

Піктограма — знак, що відображає найважливіші риси об’єкта, предмета чи явища, на які він вказує, найчастіше у схематичному вигляді.

Стилізація — узагальнення, спрощення зображення предмета, фігури в певному стилі.

Запитання і завдання

1.    Яку роль у створені піктограми відіграє стилізація форми?

2.    Подумай, яке зображення може стати основою для створення піктограми гуртка чи секції, що ти відвідуєш.

З *. Самостійна пошукова робота.

Склади піктографічного листа своєму товаришу та перевір, чи вдалося тобі точно передати потрібну інформацію.

Художній проект для допитливих

у вільний час виготов собі перепустку на космічний корабель. Розмісти на невеликому аркуші прямокутної, квадратноїчи круглої форми такі зображення: назвузорельота; прапор України, якути представляєш; свою фотографію із зазначенням імені та прізвища; піктограму, що відображає твою діяльність під час експедиції, та все це художньо оформи.

Роздивися приклади використання різних шрифтів для написання назви зорельота.

От і настав день прощання із планетою, родиною, друзями. Незабаром — старт космічного корабляї Якою запам’ятається мить відльоту для учасників цієї визначної події? Тут необхідна твоя допомога: намалюй портрет посланців Землі перед початком космічної експедиції. Адже саме малюнок, виконаний рукою художника, збереже для наступних поколінь і документальність побаченого, і протиріччя почуттів — сум від прощання з минулим та захоплення від зустрічі з майбутнім.

Скарбничка мистецької мудрості

Портрет —один з най популярніш их жанрі в образотворчого мистецтва. За характером зображення в усіх видах мистецтва виділяють парадний портрет (офіційний, урочистий) і камерний, у якому розкривається характер людини. Розрізняють станкові портрети (картина в живописі, бюст у скульптурі, графічний аркуш у графіці) та монументальні (монумент, фреска, мозаїка). На портреті може бути зображена одна людина, пара або група людей.

 

(з підручника О. Калініченко, Л. Масол Образотворче Мистецтво)

Автор: admin от 6-11-2013, 00:38, посмотрело: 6139