Народна Освіта » Художня культура » Подія 21. Декор інтер’єрів зорельота

НАРОДНА ОСВІТА

Подія 21. Декор інтер’єрів зорельота

Зореліт узяв курс на планету, де відбуватиметься Міжгалактичний мистецький фестиваль. Усі учасники подорожі з нетерпінням чекають на прибуття. Треба підготуватися до свята та прикрасити зореліт. Інтер’єри космічного корабля прості й суворі. Орнаментальний декор допоможе зробити їх веселішими і красивішими.

 

Скарбничка мистецької мудрості

Орнамент з'явився ще за прадавніх часів і донині е найуживанішим засобом оздоблення в декоративному та декоративно-прикладному мистецтві. Орнамент — візерунок, побудований на ритмічному повторені однакових елементів. Мотиви геометричного орнаменту створюються на основі геометричних форм. Рослинний орнамент складається із стилізованих рослин них мотивів, дітваринний (зооморфний) — із стилізованих зображень тварин.

Поширені плоскі або рельефні орнаменти. В архітектурі — це оздоблення стін, вікон, дверей ззовні та всередині будинків; у декоративно-прикладному мистецтві — декору керамічних, дерев'яних, тканих ви робах. Орнамент буває стрічковий, коли розміщується у смузі, як наприклад фриз в архітектурі, та сітчастий, коли ряди смуг поєднуються в орнаментальній площинній композиції. Він може продовжуватися безперервно або замикатися в певній формі: крузі, квадраті, прямокутнику тощо.

Визнач геометричний, рослинний, зооморфний орнаменти.

Традиція прикрашати орнаментами предмети побуту и одяг поширена в усіх народів світу. Поглянь на прадавні й сучасні орнаменти. Спільним у них завжди залишається принцип побудови: повторення рапорту — незмінюваної частини орнаменту. Визнач рапорт орнаменту» який тобі сподобався.

Роздивись інтер’єри» прикрашені орнаментальними композиціями. Знайди серед них розписи» мозаїки» вітражі.

Визнач стрічкові та сітчасті орнаменти. Поглянь» як колір підкреслює ритм в орнаменті.

в орнаментах зазвичай використовуються стилізовані (спрощені» декоративні)» а не реальні форми. Для створення декоративного образу художник виділяє найсуттєвіші особливості природної форми та узагальнює її. Роздивися витинаики і вишивки» зверни увагу» яку них спрощено форми звірів і птахів.

Практичне завдання

Створи ескіз стрічкового зооморфного орнаменту для оформлення інтер'єру зорельота. Застосуй витинанку та аплікацію.

 

Поради

Спочатку виконай стилізацію однієї або двох тварин та сформуй рапорт. Добери кольори елементів орнаменту (теплі, холодні чи контрастні) та поря-докіхчергування. Перенеси мапюнокна складений кольоровий папір (учетверо або «гармош кою») та ви ріж зображенн я твари ни. Н аклей смугу орнамен ту на аркуш, поперелньо намітивши олівцем м верхню і нижню межу.

Поглянь, які стилізовані форми тварин створили народні майстри в кераміці та декоративному розписі.

Словник-путівник

Зооморфний орнамент — орнамент, що складається із стилізованих зображень тварин і казкових істот.

Рапорт — частина орнаменту, що повторюється.

Ритм — повторюваність, чергування впорядкованих композиційних елементів.

Стрічковий орнамент —візерунок, декоративні елементи якого створюють ритмічний ряд з відкритим двостороннім рухом, що вписується в стрічку.

 

Запитання і завдання

1.    Яку роль у створенні орнаменту від грає ритм?

2.    Поясни, що таке рапорт.

З *. Самостійна пошукова робота.

Знайди інформацію про поширення зооморфнихорнаментівудекоративному мистецтві.

 

Художній проект для допитливих

Розроби піктограми шкільних кабінетів із стилізованими зображеннями предметів, приладдя, що використовуються під час вивчення навчальних пpeд/leтiв, наприклад: циркуль чи лінійка — для кабінету математики і креслення: м'яч і баскетбольна корзина —для фізкультурного залу: палітра і пензлик — для кабінету образотворчого мистецтва: колба — для кабінету хіміГ тощо. Вибери япя піктограм одну з геометричних фігур: квадрат, круг тощо. Застосовуй однаковий підхід до спрощення, узагальнення форми.

 

(з підручника О. Калініченко, Л. Масол Образотворче Мистецтво)

Автор: admin от 6-11-2013, 01:35, посмотрело: 4190