Народна Освіта » Природознавство » Екологічні проблеми та їхнє вирішення, охорона природи. Червона книга України. Заповідники, заказники, національні парки та їхнє значення

НАРОДНА ОСВІТА

Екологічні проблеми та їхнє вирішення, охорона природи. Червона книга України. Заповідники, заказники, національні парки та їхнє значення

Унаслідок діяльності людини у природі відбувається багато змін. Серед них є такі шкідливі, що змушують людство задумуватися над тим, як їх не допустити або принаймні зменшити негативні наслідки цих змін.

Що розуміють під екологічним проблемами

Шкідливі речовини, що з’являються у воді, ґрунті, повітрі (мал. 180) внаслідок діяльності людини, потрапляють в організм рослин, тварин і людини. Якщо це трапляється часто і в надмірній для безпечного існування живих істот кількості, виникають екологічні проблеми. Таку загальну назву дали негативним змінам у природі.

Серед екологічних проблем найбільшими є: погіршення складу повітря і води, зменшення видів організмів на нашій планеті та їхньої чисельності, руйнування ґрунтів та збільшення вмісту в них шкідливих речовин.

Нині в двигунах автомобілів, літаків та інших видів транспорту згорає стільки палива, що про чистоту повітря давно забуто (мал. 180). Так, після спалювання бензину, солярки, гасу, викидні гази містять речовини близько 300 найменувань. Серед них більшість є шкідливими для організмів.

Склад води погіршується через те, що підприємства зливають у водойми неочищену воду з високим вмістом отруйних для всього живого речовин. Забруднюють воду також мінеральні добрива й отрутохімікати, що вимиваються з полів дощовими водами й повенями (мал. 181). Від цього вода стає малопридатною для споживання людиною. Погіршуються умови життя мешканців водойм. Джерелом питної води для жителів багатьох міст України є вода Дніпра та інших великих річок. Але постійне їх забруднення, спричинене діяльністю людини, істотно погіршує якість питної води. Тому в обжитих районах нашої планети практично не залишилося чистої питної води.

Людина свідомо впливає на живу природу, створюючи для своїх потреб нові сорти рослин і породи тварин та роз-селяючи їх на значні території. Однак часто буває і так, що, забезпечуючи сприятливі умови для існування одних живих організмів, вона знищує інші.

Прикро, але в останні сторіччя посилився негативний вплив людини на живу природу. Так, приблизно за 300 років на Землі безповоротно зникли сотні видів рослин і тварин (мал. 182), ще більше їх перебуває на межі зникнення.

Екологічними проблеми ґрунтового середовища є зменшення площ ґрунтів від того, що проводяться масштабні забудови, збільшуються площі пасовищ і полів, вноситься надмірна кількість добрив та речовин, призначених для знищення бур’янів і шкідливих комах тощо.

Оскільки повітря, вода річок, морів, океанів не мають державних кордонів, то живі організми потерпають від негативного впливу діяльності людини в усіх куточках планети. Вчені підрахували, що з такими темпами забруднення, як нинішні, людство неминуче прямує до екологічної катастрофи.

Звичайно, якби людина припинила негативно впливати на навколишнє природне середовище, то природа змогла б і сама впоратися з переліченими проблемами й не допустити екологічної катастрофи. Та для цього знадобилися б сотні літ, що є занадто великим терміном. Тому нагальною справою всіх людей на Землі стає охорона природи.

Способи подолання екологічних проблем

Держава турбується про сприятливий екологічний стан навколишнього природного середовища. Тому розробляє різні заходи для подолання екологічних проблем, до яких залучає людей різних професій. На сьогодні розроблено такі основні заходи.

•    Прийнято закони України, що стосуються збереження природи від забруднень унаслідок господарської діяльності людини.

•    Визначено допустиму кількість окремих шкідливих речовин у воді та повітрі, що можуть потрапити в довкілля з різних підприємств. Спеціальні державні установи стежать за їхнім вмістом. Працівники таких установ беруть проби ґрунту, води і повітря, досліджують їхній склад. І в разі одержання негативних результатів вказують керівникам підприємств на необхідність вжити заходів щодо очищення стічних вод чи викидів у повітря.

• На підприємствах впроваджується безвідходне виробництво. Що це означає? Відходи одного підприємства стають цінною сировиною для іншого. Наприклад, металургійні заводи забруднюють довкілля доменним шлаком - твердими речовинами, що залишаються після виробництва заліза. Цього забруднення вдається уникнути, якщо використати доменний шлак для виробництва будівельних матеріалів під назвою «шлакоблоки».

•    Конструктори створюють двигуни, під час роботи яких у навколишнє середовище виділяється мало шкідливих речовин, Також розробляють додаткові пристрої, яким споряджають існуючі двигуни, аби ті менше виділяли шкідливих речовин.

•    Дедалі більше намагаються використовувати чисті для довкілля джерела електричної енергії. Із цією метою будують і використовують сонячні батареї та вітрові електростанції (мал. 183).

Одержане з нафти рідке пальне для різних видів транспорту (бензин, гас, солярка) замінюють на екологічно безпечні види палива, наприклад природний газ, біопаливо. Біопаливом називають горючі гази та рідини, одержані на спеціальних заводах зі стебел рослин. Бактерії та одноклітинні гриби в особливих апаратах розкладають їх з утворенням суміші горючих речовин. При згоранні біопалива не утворюються шкідливі для організмів речовини.

Подолання екологічних проблем залежить від кожного жителя планети

Якщо кожен усвідомить свою відповідальність за екологічні негаразди і буде робити все залежне від нього для збереження природи, то екологічного лиха не станеться. Отож розпочнімо із себе. Адже й тобі п ід силу долучитися до збереження довкілля й біологічного різноманіття.

- Не виривай, не ламай гілля, не зривай квітки дикорослих рослин.

-    Під час екскурсій у природу ходи вже прокладеними стежками й не затоптуй рослини.

-    Насаджуй дерева.

-    Економно витрачай папір і воду.

-    Не сміти в навколишньому середовищі.

-    Завжди виявляй бережливе ставлення до природи, дотримуйся екологічних норм поведінки у природі.

Унаслідок діяльності людини у природі відбуваються зміни, багато з яких шкідливі для природи і для самої людини.

Негативним змінам у природі дали загальну назву екологічні проблеми. Нині природа потребує захисту й охорони від забруднення води, повітря, ґрунту, зменшення різноманітності організмів.

У державі розробляються різні заходи для подолання екологічних проблем.

Перевір свої знання

1.    Що є джерелами забруднення навколишнього середовища?

2.    Наведіть приклади наслідків забруднення навколишнього середовища.

3.    Поясніть, яких заходів вживають люди, щоб подолати екологічні проблеми.

Попрацюйте в групах

З’ясуйте, які важливі екологічні проблеми існують у вашій місцевості. Візьміть посильну участь у їхньому вирішенні.

Охорона природи. червона книга України

Охороняти природу - означає створювати сприятливі умови для існування живих істот і запобігати їхньому знищенню, не вилучати з природи більше, ніж може відновитися природним шляхом. Тож охорона природи полягає у здійсненні заходів, спрямованих на збереження, відтворення, раціональне використання природних багатств.

Охорона природи — міжнародна справа

Учені світу працюють над поліпшенням стану навколишнього природного середовища. Вони вивчають екосистеми в особливо забруднених місцевостях, виявляють вплив природних чинників і господарської діяльності людини на середовище життя організмів, визначають шляхи поліпшення умов існування живих істот. Міжнародне співробітництво з охорони природи виявляється у створенні таких організацій, як Грінніс (перекладається як

«Зелений світ»), товариств охорони природи, всесвітніх фондів охорони природи та інші (мал. 184).

Підписані та діють міжнародні угоди, що зобов’язують різні країни світу спільними зусиллями охороняти природу. В усіх країнах створюють природоохоронні території, люди об’єднуються в групи, що опікуються долею мешканців природи, вивчають рідкісні і зникаючі види організмів, сприяють їхній охороні та збереженню. Видають Червоні книги, до яких заносять тварин, рослини, гриби, яким загрожує зникнення на території окремих держав.

Як наша держава дбає про охорону природи

В Україні охороною природи опікуються спеціальні організації та установи, видано укази про охорону повітря, води, ґрунту, створено Червону книгу України - природоохоронний документ державного значення. Книга складається з двох частин - Тваринний і Рослинний світ.

Книга тривог і надій

За тривалий час існування нашої планети зникло назавжди багато живих істот, проте в наші дні це небезпечне

явище прискорилося. Вважають, що жива істота перебуває в небезпеці, коли загальна кількість особин, які схожі з нею за будовою і властивостями, менша ніж тисяча або народжується менше особин, ніж помирає.

Червону книгу України називають книгою тривоги і надії тому, що вона містить відомості про рідкісні та зникаючі види тварин, рослин і грибів, поради щодо збільшення їх чисельності на українській землі (див. Додатки).

До Червоної книги України щонайперше потрапляють види, яким загрожує вимирання, тобто повне зникнення. Їх називають зникаючими, або вимираючими. Серед рослин такими є підсніжник білосніжний, конвалія, первоцвіт, крокус, цибуля ведмежа, зозулині черевички та інші (мал. 185). До Червоної книги потрапили всі види ковили - рослини, яка з давніх-давен була окрасою українських степів. Та розорюванням степів людина прирекла ковилу на вимирання. До Червоної книги України, виданої у 2009 році, внесено 542 види тварин і 826 видів рослин і грибів.

З тварин до Червоної книги України занесені лосось чорноморський, коник морський чорноморський, жаба нрудка, гадюка степова, саламандра плямиста, сокіл-сапсан, дрохва, заєць білий, борсук, видра річкова, їжак вухатий, рись звичайна, зубр та інші (мал. 186).

До Червоної книги України занесено також організми, які мешкають лише в України і лише на певній її території. Тому наша держава несе відповідальність за їхнє збереження перед всією планетою. Таким видом є тюльпан скіфський, що зростає в заповіднику «Асканія-Нова» на Херсонщині.

В Україні існують закони, за якими рослини і тварини, занесені до Червоної книги, підлягають особливій охороні на всій території держави. Ці закони визначають шляхи охорони та відтворення рідкісних видів. Це, зокрема, заборона або обмежене їх використання, створення сприятливих умов для утримання й розведення рідкісних видів

(у зоопарках, ботанічних садах, розплідниках), здійснення наукових досліджень з метою охорони і відтворення організмів, занесених до Червоної книги.

Порушники цих законів несуть покарання за зниш;ен-ня чи ушкодження живих істот, занесених до Червоної книги України. Стягнення штрафів чекає на тих, хто масово зриває квітнучі навесні підсніжник білосніжний, сон великий, конвалії.

Охорона природи - здійснення заходів, спрямованих на збереження, відтворення, раціональне використання природних багатств.

Охорона природи - міжнародна справа.

У нашій державі діють спеціальні закони, спрямовані на охорону навколишнього середовища від забруднень, на збереження природного біо-різноманіття.

Червона книга України є державним документом, який містить відомості про зникаючі види рослин, тварин, грибів і поради щодо їхнього примноження.

Нині людство усвідомило, наскільки важливо охороняти природні багатства, сприяти їхньому збереженню та розвитку.

Сторінка природодослідника

Практична робота «Складання Червоної книги своєї місцевості» Завдання 1. Поцікався у дорослих, яких рослини і тварин стало значно менше, а які, можливо, взагалі зникни на території твоєї місцевості, чи збереглися лише в одному місці. Все, про що дізнаєшся, занотуй у зошиті.

Завдання 2. Склади Червону книгу своєї місцевості за зразком Червоної книги України (див. Додатки).

Завдання 3. Склади перелік заходів, які допоможуть зберегти і збільшити чисельність організмів з Червоної книги, яку ти склав. Посильні для тебе заходи здійсни сам.

Сторінка ерудита

Серед заходів, спрямованих на охорону природи, поширеним є використання рослин, які очищують повітря, ґрунт, воду від різноманітних забруднень. Із цією метою вздовж транспортних шляхів висаджують тополі, каштани, липи, які якнайкраще вбирають викидні гази автомобілів. Осики та ясени висаджують поблизу підприємств хімічної промисловості.

Перевір свої знання

1.    На прикладах доведи, що охорона природи - справа всіх людей на Землі.

2.    Як наша держава дбає про захист природи?

3.    Склади розповідь про значення Червоної книги України. Як ти вважаєш, чому книгу назвали червоною?

4.    Наведи приклади рослин і тварин, занесених до Червоної книги України.

Попрацюйте в групах

Складіть пам’ятку «Правила поведінки у природі».

Заповідники, заказники, національні парки та їхнє значення

Незайманих куточків природи стає дедалі менше. Так, через велику потребу в деревині, спорудження житла й прокладання доріг значно скорочуються плош;і лісів. Зменшується не лише рослинний покрив, а й чисельність тварин. Деякі з них опиняються на межі зникнення. Масове визбирування на букети ранньовесняних рослин робить їх надзвичайно рідкісними. Для того ш;об оберігати природні екосистеми та їхніх мешканців, мати змогу досліджувати їх, створюють заповідники, заказники, національні природні парки (див. Додатки).

Заповідники

У заповідниках заборонено господарську діяльність, там охороняють не тільки живі організми та умови їхнього існування, а й тіла неживої природи (як-от, корисні копалини, ґрунт). Втручання людини в життя заповідника можливе у випадках, коли природі потрібна невідкладна допомога (наприклад, під час пожежі, масового ураження шкідниками).

У заповідниках вивчають рослини і тварин у звичних для них умовах існування. Заповідники пі;е називають «лабораторіями в природі», оскільки тут проводять численні дослідження. Вчені спостерігають за організмами, вивчають склад ґрунту та води у водоймах, стежать за змінами, що відбуваються з тілами живої та неживої природи. На території заповідників заборонено будь-який вид господарської діяльності.

Всього в Україні 20 заповідників, з них близько половини створено за роки незалежності (див. Додатки). Найбільшими є Карпатський (мал. 187), «Асканія-Нова», Дунайський, Кримський, Чорноморський та інші. Найдавніший серед них - «Асканія-Нова». Унікальність цього заповідника становлять цілинні степи, які ніколи не орали плугом (мал. 188).

У зоопарку заповідника в на-піввільному утриманні перебуває багато великих тварин (мал. 189). Тут можна побачити різних птахів.

У межах заповідників виділяють кілька територій. На одній з них господарську діяльність повністю заборонено, на іншій дозволяють незначне використання природи, наприклад риболовлю, збирання грибів і ягід. Потім порівнюють їх з територією, на якій господарська діяльність ведеться повною мірою. Вивчивши зміни, що відбуваються на цих територіях, пропонують заходи з охорони природи.

Що називають заказниками

У заказниках охороняють якусь певну ділянку екосистеми, наприклад лісовий схил чи ділянку зростання рідкісної або зникаючої рослини (див. Додатки). Тут можна здійснювати господарську діяльність, що не загрожує природі. Заказники є в усіх областях України, нині їх в Україні понад 300. Заказники досить різноманітні - ландшафтні, ботанічні, лісові, зоологічні. Як ти вважаєш, що є головним охоронним об’єктом у кожному з них.

Жителям Сумської області, напевно, відомий Журавлиний заказник загальнодержавного значення. Створений він у 1982 році у с. Низів Сумського району, щоб охороняти постійні місця гніздування журавля сірого, занесеного до Червоної книги. У цьому ж році було створено інший заказник - Скит-Манявський, що в Передкарпатті. Тільки в цьому місці росте красиве дерево модрина польська, окремі дерева мають вік 250 років.

Національні, природні парки.

Це також природоохоронні території, на яких дозволено організований туризм і навчальні екскурсії. Для цього створено спеціальні туристичні й так звані екологічні стежки. Завдяки їм люди менше турбують тварин, не витоптують унікальні рослини. В Україні нині створено вже 42 національні парки (див. Додатки). Серед них Карпатський,

Шацький (мал. 190), Азово-Сиваський, Вижницький, «Прип’ять-Стохід», Ужанський, «Подільські Товтри» (мал. 191), Синевир та інші. Окрасою Шацького парку є каскад озер, серед яких найглибше Світязь. Перлиною національного природного парку «Синевир» є високогірне озеро з такою самою назвою.

Охорона природи - справа кожного

Ми розглянули приклади охорони природи на рівні держави. Але кожна людина має піклуватися про збереження природи. Перебуваючи в лісі, не можна смітити, пошкоджувати рослини, налити вогнища. Засохлі дерева вирубують і вивозять з лісу, щоб шкідливі комахи з них не переселилися на здорові. Молоді деревця, висаджені замість зрубаних, ростуть повільно, тому слід пам’ятати народну мудрість: «Зрубав дерево - посади два нові».

Підсумки

Держава дбає про охорону природи. Із цією метою створюють заповідники, національні природні парки, заказники.

На природоохоронних територіях - у заповідниках, заказниках, національних природних парках - зберігаються рослини і тварини, яким загрожує зникнення.

Сторінка природодослідника

Завдання 1. З’ясуй, які природоохоронні об’єкти є у твоїй місцевості (див. Додатки). Яка робота з охорони природи ведеться в них? Завдання 2. Під час літніх канікул створи з друзями групу «Зелений патруль» з метою природоохоронної діяльності.

Твоїм особистим (і твоїх друзів) внеском у справу охорони природи можуть стати такі заходи:

-    охорона місць зростання рідкісних рослин від витоптування й виривання;

-    обстеження водойм, що пересихають, і порятунок мальків риб, які можна перенести в більші водойми;

-    упорядкування території навколо джерел і струмків;

-    очищення берегів струмків і малих річок від сміття;

-    стеження за тим, щоб у лісі не виникали пожежі;

-    поливання в літню спеку рослин на території шкільного подвір’я та вдома.

Перевір свої знання

1.    Чим загрожує людині споживацьке ставлення до природи?

2.    На які групи поділяють природоохоронні території України?

3.    Поясни призначення природоохоронних територій.

4.    Дізнайся у дорослих про природоохоронні території своєї області.

5*.   Скористайся довідковими джерелами та Інтернет-ресурсами, щоб дізнатися про інші природоохоронні території України.

Білотка альпійська, едельвейс, шовкова косиця - рідко трапляється на вапнякових схилах в альпійському і субальпійському поясах Карпат. Охороняється.

Тюльпан двоквітковий -

рідко трапляється на трав’янистих і кам’янистих схилах в Криму. Охороняється.

Тюльпан скіфський - рідко трапляється в степу на території заповідника «Асканія-Нова». Охороняється.

Зозулинець салеповий, орхідея (1) - зростає на сухих луках і гірських луках, узліссях в Закарпатті, Карпатах, у Гірському Криму, в Поліссі, Лісостепу, рідко в Степу вздовж Дніпра. Охороняється. Тирлич безстебловий (2) - дуже рідко трапляється на скелях, гірських луках в субальпійському й альпійському поясах в Українських Карпатах. Охороняється.

Горицвіт весняний - рідко трапляється у степах, на гірських схилах в Прикарпатті й Гірському Криму. Охороняється.

Дзвоники карпатські - ендемік Карпат, дуже рідко трапляється на вапнякових схилах у гірському лісовому і субальпійському поясах. Охороняється.

Сон великий - рідко трапляється в лісах, на узліссях, на гірських схилах у Прикарпатті й Лісостепу. Охороняється.

Тис негній-дерево - рідко трапляється у букових, грабових або темнохвойних лісах, на вапнякових ґрунтах, у гірських ущелинах у Карпатах, Прикарпатті, Гірському Криму. Реліктовий вид, охороняється.

Махаон (1), жовта чапля (2), видра річкова (3), хохуля звичайна (4), афаліна чорноморська (5), бабка-дозорець (6), сірий журавель (7), їжак вухатий (8), беркут (9), кіт лісовий (10), соня садова (11), жовтопуз (12)

 

Додатки

Рослинний світ України

Рослинний світ україни

Тваринний світ України

Тваринний світ України

Заповідники, національні природні парки. Заказники України

Заповідники, національні природні парки. Заказники України

Чому винт

Розглянемо приклади звукових явищ. Гру на бандурі, шелест листя дерев, дзижчання крилець джмеля ми чуємо завдяки тому, що струна бандури, кожен листок дерева, крильця джмеля коливаються. Від них коливання передається частинкам повітря, розташованим найближче до цих тіл, і продовжує поширюватися далі від частинки до частинки. Так виникає і поширюється звук. Тіло, що своїми коливаннями створює звук, є джерелом звуку.

Спостерігати за тим, як утворюється звук, можна за допомогою звичайної лінійки. Один кінець лінійки при-

Природне джерело світла і тепла на нашій планеті

Сонце - одна з мільярдів зір нашої Галактики. Його діаметр становить 1 392 ООО км. Порівняно із Землею це у 109 разів більше. І хоча Сонце є найближчою до Землі зорею, відстань між ними дорівнює 150 мільйонів кілометрів. Тому на небі воно і має вигляд невеликого диска. Промінь світла від Сонця досягає Землі за 8 хв. А від наступної найближчої до Землі після Сонця зорі світло долає космічний простір за 4,3 року.

Як і всі зорі. Сонце - це розжарена куля, у складі якої найбільше газоподібних простих речовин - водню і гелію (мал. 67). На поверхні Сонця

Що таке екосистема

Екосистемою називають сукупність організмів, які мешкають на спільній території в певних умовах середовища існування і взаємодіють між собою. Одні екосистеми можуть існувати без участі людини, тому називаються природними, як-от ліс, лука, річка, озеро, болото (мал. 170, 1, 2). Інші екосистеми створює людина. Це штучні екосистеми, наприклад квітник, акваріум (мал. 170, 3, 4), ставок, поле, сад.

Який склад екосистеми

Як показано на малюнку 171, екосистема складається з організмів, які взаємодіють між собою, і чинників середовища, які на них впливають (світло, температура, вода та інші). Хоч якими б різними були організми однієї екосистеми, кожний з них виконує в ній певну роль.

Рослини утворюють органічні речовини, використовуючи енергію світлових променів. Цими речовинами вони

Категорія: Природознавство

Автор: admin от 9-10-2013, 00:08, Переглядів: 71457