Народна Освіта » Природознавство » Умови життя на планеті Земля. Вплив на організми чинників неживої природи

НАРОДНА ОСВІТА

Умови життя на планеті Земля. Вплив на організми чинників неживої природи

Які умови забезпечують існування життя на Землі

Серед планет Сонячної системи тільки Земля населена організмами. Чому це можливо? Тому що на нашій планеті сформувалися всі умови, необхідні для існування життя. Це наявність води, повітря, достатньої кількості світла і тепла.

Розглянемо, що вплинуло на виникнення названих умов саме на нашій планеті. Як відомо, Земля віддалена від Сонця на 150 мільйонів кілометрів. Така відстань виявилася придатною для того, щоб на нашій планеті було достатньо води в рідкому агрегатному стані. Учені вважають, що якби наша планета перебувала на кілька мільйонів кілометрів ближче до Сонця, то вода перетворилася б на пару. А якби на 10-15 мільйонів кілометрів далі, то Земля вкрилася б льодом.

Світло і тепло, необхідні для існування організмів, Земля отримує від Сонця. Повітряна оболонка нашої планети містить кисень, необхідний для дихання, і вуглекислий газ, який потрібний рослинам. Також повітряна оболонка Землі надійно захищає нашу планету від перегрівання й охолодження.

У різних куточках нашої планети умови існування дуже відрізняються. Тому всі організми мусять пристосовуватися до такого різноманіття і обирати для свого існування найбільш сприятливі умови. Адже саме за сприятливих умов організми добре ростуть, розвиваються, розмножуються.

Що таке середовище життя

Усе, що оточує організм (різноманітні тіла і явища природи) і впливає на нього, називають середовищем життя (або середовищем існування). У ньому наявні всі умови, необхідні організму для життя (мал. 145). Наприклад, риби й інші водяні тварини мешкають у водному середовищі. Дощові черв’яки, кроти пристосувалися жити в , ґрунтовому середовищі. А птахи, павуки, комахи, рослини суходолу й ще багато інших організмів мешкають у наземно-повітряному середовищі. Докладніше нро ці середовища життя ти дізнаєшся з наступних параграфів.

На організми водного, ґрунтового й наземно-новітряно-го середовищ впливають різні умови, які називають чинниками середовища. Їх можна поділити на дві групи. Це чинники неживої природи - вода, температура, повітря, світло. Існують також і чинники живої природи, тобто вплив одних організмів на інші.

Окрему групу чинників становлять різні впливи діяльності людини на організми (мисливство і рибальство, озеленення міст, висушування боліт, вирубування лісів).

Про чинники неживої природи

Розглянемо, яке значення для організмів мають чинники неживої природи.

Вода необхідна всім організмам. Вона входить до складу кожної клітини, в організмах вона розчиняє поживні речовини і транспортує їх до всіх органів. А для багатьох організмів вода - середовище життя.

Тепло є важливим чинником поширення організмів на Землі. На полюсах планети, де тепла мало і панують низькі

температури, живих істот майже немає. З наближенням до екватора температура підвищується і кількість живих істот зростає.

Повітряє джерелом кисню, необхідного для дихання багатьох організмів, а також вуглекислого газу, життєво важливого для рослин. Для існування рослин, тварин і людини важливо, щоб повітря було чистим, тобто не містило речовин, шкідливих для здоров’я. у великих містах, поблизу автомагістралей, деяких заводів і фабрик у складі повітря містяться шкідливі речовини. Їх надходження в організм здатне спричинити небезпечні хвороби людини, тварин і рослин.

Світло потрібне для утворення зеленими рослинами органічних речовин. А без них, як відомо, існування більшості організмів нашої планети було б неможливим. Про те, як світло впливає на ріст рослин, ти вже знаєш з досліду, наведеного на сторінці природодослідника в параграфі 2 (див. стор. 11). Багатьом тваринам і людині світло допомагає краще орієнтуватися в середовищі життя, зокрема розрізняти предмети.

Як організми пристосовуються до різного освітлення

Світло - важливий чинник неживої природи, але різним організмам потрібна неоднакова його кількість. Так, одні рослини ростуть на добре освітлюваній території. Їх називають світлолюбними. Це сосна, соняшник, пшениця та інші. Існують рослини, які зростають тільки в затінених місцях, де світла небагато. Це тіньолюбні рослини (мал. 146, 1). До групи тіньовитривалих рослин належать ті, які добре розвиваються і за яскравого освітлення, і в затінку (мал. 146, 2).

Найвиразнішим пристосуванням рослин до різного освітлення є розміри листка. У тінелюбного копитняка (мал. 146, 1), який росте в затінених ділянках лісу, листки великі, щоб вловлювати більше світла. Листки світлолюбних рослин дрібніші (мал. 147, 1), а блискуча поверхня деяких з них (мал. 147, 2) відіграє роль дзеркала - відбиває сонячні промені.

Повітря в житті організмів

Як відомо, у повітрі м іститься кисень, необхідний організмам для процесів обміну речовин і енергії. І організми пристосувалися до забезпечення себе киснем з повітря. Наприклад, в організм рослини він потрапляє через спеціальні отвори в листках, а в організм тварини - завдяки різноманітним органам дихання.

У складі повітря є також вуглекислий газ, який необхідний рослинам для утворення органічних речовин. А от багатьом тваринам і людині його підвищений вміст у повітрі шкідливий. У людей погіршується самопочуття, може статися запаморочення.

Повітря забезпечує розселення рослин і тварин. Так, з вітром переносяться на різні відстані насіння і плоди. Для цього вони мають різноманітні пристосування, як-от нарашутики в насінні кульбаби, крилатки в плодах клена. Проте сильний вітер може завдати шкоди організмам, наприклад зламати рослину або вирвати її з коренем. Запобігти цьому допомагають міцний стовбур у дерев, гнучкі гілки в кущів, розвинений корінь. На Землі є території, де постійно дмуть сильні вітри. Тому рослини цих територій невисокі або мають нодушконодібну форму. Вони ніби притиснені до поверхні, що допомагає їм витримувати дію вітру.

На планеті Земля сформувалися всі необхідні умови для існування життя: наявність води, повітря, достатньо світла і тепла.

Середовищем життя називають все, що оточує організм. Розрізняють наземно-повітряне, водне і ґрунтове середовище життя.

Умови середовища, які впливають на організми, - це чинники середовища. Розрізняють чинники неживої природи і чинники живої природи. До чинників неживої природи належать світло, вода, температура, повітря і поживні речовини.

Організми мають певні пристосування до впливу різного освітлення, і використання повітря.

Сторінка природодослідника

Дослідницький практикум. Вплив температури, світла і вологості на проростання насіння.

Тобі знадобляться: насіння квасолі і пшениці, чотири тарілки, вата, клаптики тканини,вода.

Дія 1. Поклади у дві тарілки на зволожену вату по п’ять насінин квасолі й пшениці та накрий клаптиком зволоженої тканини. Одну тарілку залиш на столі, іншу постав у холодне місце (погріб, холодильник).

Дія 2. Таку саму кількість насіння поклади на дві інші тарілки, не вистилаючи їх ватою. У першій насіння залиш сухим, у другій повністю залий його водою. Обидві тарілки залиш на столі.

Упродовж чотирьох-п’яти днів спостерігай за насінням в усіх тарілках і записуй у календар спостережень.

Які умови (нагрівання, освітлення, зволоження) є найкращими для проростання насіння?

Перевір свої знання

1.    Які умови життя на планеті Земля?

2.    Що називають чинниками середовища?

3.    Назви чинники неживої природи. Як вони впливають на організми?

4.    Як рослини пристосовуються до різного освітлення ?

5*.   Майже після кожного уроку вчитель провітрює шкільний клас, у якому тривало заняття. Чому щоразу необхідно провітрювати приміщення?

Категорія: Природознавство

Автор: admin от 8-10-2013, 23:32, Переглядів: 29144