Народна Освіта » Природознавство » Виникнення i будова планети земля

НАРОДНА ОСВІТА

Виникнення i будова планети земля

Виникнення i будова планети земля

Ти живеш на Землі, багато вже знаєш про неї. А чи цікавило тебе, як виникла наша планета? Існують різні гіпотези про походження Землі. Гіпотезою в науці називають припущення чи передбачення, яке необхідно довести.

Як учені пояснювали походження Землі

За гіпотезою французького ученого Жоржа Бюффона (1707-1788) (мал. 87), планета Земля утворилася внаслідок катастрофи на Сонці. Причиною катастрофи вчений називав зіткнення з Сонцем одного з небесних тіл. Пригадайте, як під час падіння камінця у воду в усі боки розбризкується вода. За гіпотезою вченого, ш;ось подібне сталося і з речовинами Сонця. Велетенські бризки розлетілися в усі боки. Одна з них після охолодження перетворилася на планету Земля.

Німецького філософа Іммануїла Канта (1724-1804) (мал. 88) також цікавило походження Всесвіту і, зокрема. Землі. За його гіпотезою, вся Сонячна система, у тому числі й Земля, сформувалася зі згустків холодної пилоподібної хмари.

Ще одна гіпотеза належить англійському вченому Джеймсу Джинсу (1877-1946) (мал. 89). Як і Жорж Бюффон, він пов’язував походження Землі з катастрофою на Сонці. Проте причину називав іншу - зорю, ш;о пролетіла надто близько від Сонця і відірвала якусь його частину. Із цієї частини й утворилися планети Сонячної системи, серед яких і Земля.

Російський    учений Отто Шмідт (1891-1956) (мал. 90), висунув свою гіпотезу походження Землі. Згідно з його гіпотезою, навколо Сонця була велетенська хмара з холодного пилу і замерзлого газу. Ця хмара рухалася разом із Сонцем. Під час руху її компоненти згущувалися і дали початок Землі й іншим планетам Сонячної системи, які стали обертатися кожна по своїй орбіті.

Усі вчені дотримувалися і дотримуються думки, що Земля утворилася багато мільярдів років тому. У наведених гіпотезах походження Землі спільним є те, що Земля з’явилася після Сонця і що Сонце причетне до її утворення. Ти знаєш, що Земля й дотепер завдячує Сонцю життям, яке на ній існує.

Сучасні уявлення про виникнення Землі

Зверни увагу на дати народження вчених, чиї гіпотези походження Землі ми розглянули. Вони свідчать про те, що ці гіпотези були озвучені в минулі століття. У наш час учені продовжують досліджувати Землю і Всесвіт, висувають нові гіпотези їхнього походження.

За сучасними уявленнями, Сонце і всі планети утворилися одночасно із частинок пилу і газів. Частинки спершу були холодними, і з них утворилися згустки різних розмірів. В одному такому згустку від ущільнення і тертя сталося розжарення. Так утворилося Сонце.

Решта пилу і газу дали початок планетам.

Проте це лише гіпотези, які довести експериментально неможливо. Тому вчені все ще не дійшли єдиної думки про походження нашої планети.

Яку форму і розміри має Земля

Давні люди вважали Землю нерухомою і плоскою. Та навколосвітні подорожі довели, що Земля має кулясту форму. Фотографії, зроблені супутниками, польоти космонавтів не залишили жодних сумнівів щодо цього

(мал. 91). З космосу наша планета виглядає біло-блакитною кулею на темному тлі.

У початковій школі ти ознайомився з глобусом - моделлю Землі. Вона виконана у формі кулі, що обертається навколо осі. І це невипадково. Адже Земля весь час перебуває в русі навколо своєї уявної осі. У дитинстві, мабуть, багато хто з вас грався дзиґою. Спогади про її обертання допоможуть уявити, як це робить Земля.

Наскільки великі розміри нашої планети? Земля -п’ята за розмірами планета Сонячної системи. Радіус Землі становить 6371 км.

У Сонячній системі Земля за віддаленістю від Сонця знаходиться на третьому місці, на відстані 150 мільйонів кілометрів. Це дуже велике число. Тому астрономи вирішили назвати цю величину астрономічною одиницею. Тепла Сонця достатньо для життя організмів на Землі. На сусідніх планетах Марсі і Венері життя немає, бо на Марсі дуже холодно, а на Венері жарко.

Поверхня Землі нерівна. На ній є гори, височини, рівнини, низовини, а також заповнені водою западини, тобто моря і океани.

Внутрішня будова Землі

Все розташоване на Землі - гори, річки, моря, океани -більш-менш доступне для вивчення. Набагато складніше досліджувати внутрішню будову Землі. Та на сьогодні вже з’ясовано, що Земля складається з трьох основних шарів: земної кори, мантії і ядра (мал. 92).

Зовні Земля вкрита твердою оболонкою - земною корою. Її товщина змінюється від 5-8 км над океанами до 35-70 км над материками.

Під земною корою знаходиться мантія Землі. Її товщина дорівнює 2900 км. Найбільше в її складі Силіцію та Оксигену.

Температура мантії перебуває в межах 1000-2500 °С.

Центральною частиною земної кулі є ядро. Його радіус становить приблизно 3500 км. Ядро складається переважно із заліза. Припускають, що в ядрі дуже висока температура (близько 7000 °С) і надзвичайно високий тиск. За таких високих температури і тиску речовини, з яких складається ядро, перебувають у твердому стані. На поверхні Землі за таких самих умов вони були б газу-ватими.

У надрах Землі весь час відбуваються хімічні явища. Інколи вони призводять до утворення тріщин і розломів у земній корі та верхніх шарах мантії. Через них стаєть-ся виверження вулканів - викиди на поверхню Землі парів, попелу і рідкої розжареної маси, що зветься магмою. Досліджуючи їх, учені дізнаються більше про внутрішню будову і склад Землі.

Підсумки

  • Походження Землі пояснювали вчені Ж. Бюффон, І. Кант, Д. Джинс,
  • О. Шмідт. Згідно з гіпотезами різних учених, спершу утворилося Сонце, а потім планети.
  • За поглядами сучасних учених, Сонце і планети виникли одночасно з пилу і газів, які перебували у Всесвіті у твердому стані.
  • Земля має кулясту форму і складається з трьох шарів: земної кори, мантії і ядра.

Сторінка ерудита

Перша навколосвітня подорож, яку очолив Фернан Магеллан, розпочалася 1519 року. П’ять кораблів, на яких було 265 членів екіпажу, вирушили на пошуки морського шляху до берегів Індії. і\/Іореплавці успішно перетнули Атлантичний океан, а потім їм на шляху трапився невідомий океан, яким ескадра пливла 99 діб. і\/1андрівникам пощастило з погодою. Увесь цей час вона була тиха і ясна. Тому і\/1агеллан і назвав невідомий океан Тихим. Проте загалом подорож була важкою і небезпечною. У сутичці з місцевими мешканцями і\/1аріанських островів і\/1агеллан загинув. У 1522 році додому повернувся лише один корабель з 18 моряками на борту.

Кораблі вирушали на захід, а повернулися зі сходу. Так у 1522 році людство отримало підтвердження кулястої форми Землі. Навколосвітня подорож довела, що Земля має форму кулі та значно більші розміри, ніж вважали на той час.

Іменем Магеллана названо протоку, що з’єднує Тихий і Атлантичний океани.

Перевір свої знання

1.    Яких ти знаєш учених, які пояснювали походження Землі?

2.    Як сучасна наука пояснює походження Землі?

3.    Назви, з яких шарів складається Земля.

4*.   Склади розповідь про виникнення Землі за гіпотезами різних учених.

Попрацюйте в групах

Знайдіть цікаву інформацію про те, як люди в давнину уявляли і зображали Землю. Обміняйтеся нею зі своїми однокласниками.

Категорія: Природознавство

Автор: admin от 7-10-2013, 23:58, Переглядів: 19762