Народна Освіта » Природознавство » Зорі та сузір'я, сонце, сонячна система, планети

НАРОДНА ОСВІТА

Зорі та сузір'я, сонце, сонячна система, планети

Зорі та сузір’я

Пізно ввечері чи вночі на безхмарному небі ми можемо побачити близько 3000 зір. Спеціальні прилади виявляють їх кілька мільярдів. Зорі нам нагадують маленькі ліхтарики. Насправді ж це великі вогняні кулі, що складаються з розжареного газу. Вони мають дуже високу температуру і постійно випромінюють світло й тепло. А малими зорі здаються нам тому, що перебувають на дуже великій відстані від Землі. Світло від них, рухаючись зі швидкістю 300 ООО км/с, прямує до Землі багато років.

Відмінності між зорями

Сонце - це теж зоря, яка з усіх зір розташована до нас найближче. А наступна зоря перебуває від Землі у 260 тисяч разів далі, ніж Сонце. Саме тому ми сприймаємо Сонце більшим за інші зорі, і його тепло доходить до Землі. Удень Сонце затьмарює світло інших зір, і ми їх не бачимо.

Зазвичай зорі розрізняють за температурою і розмірами. За температурою поверхні зорі поділяють на червоні (найхолодніші), жовті, білі (зорі середньої температури) та блакитні (найбільш розжарені зорі).

Наше Сонце належить до жовтих зір. Якщо казати про розміри, то є зорі-велетні, які в мільярди разів більші за Сонце, але є і зорі-карлики, до яких належить і Сонце (мал. 64).

Поняття сузір’я

Окремі ділянки зоряного неба на небесній сфері з усіма зорями й іншими тілами, що містяться в їхніх межах, мають назву сузір’я. Зорі та сузір’я допомагають орієнтуватися на місцевості, тому здавна мали важливе значення для мореплавців, мандрівників, купців. Так, яскрава Полярна зоря завжди вказує па північ. Знаючи це, можна легко визначити сторони горизонту, що дасть змогу швидко зорієнтуватися па місцевості. Ще в сиву давнину з’явилися назви сузір’їв Лева, Дракона, Терезів, Оріона, Ліри, Великої та Малої Ведмедиць.

Найвідомішими є 12 зодіакальних сузір’їв: Козоріг, Водолій, Риби, Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон і Стрілець (мал. 65). У перекладі з грецької мови слово «зодіак» означає «звір».

 

1    с»    с»    •

З давніх часів вважається, що кожний земний місяць певним чином пов’язаний з одним із сузір’їв.

Схематичні зображення сузір’їв, перенесені на папір, називають зоряними картами (мал. 66). Найдавнішою є карта з 800 зір, яку склав китайський учений Ши Шеп IV ст. до п.е.

Протягом століть зорі об’єднували по-різному - зникали одні назви, з’являлися нові. З 1922 р. і дотепер зоряне небо умовно розділене на 88 сузір’їв. Деякі з них можна спостерігати тільки певної пори року. Так, сузір’я Оріон можна побачити в Україні лише взимку. Частину сузір’їв у нашій Північній півкулі взагалі не видно, наприклад сузір’я П ів-деппий Хрест.

Підсумки

Зорі - це небесні тіла, що складаються з розжареного газу і випромінюють світло та тепло.

Зорі перебувають на дуже великій відстані від Землі. Зазвичай зорі розрізняють за температурою і розмірами.

Сонце - жовта зоря, яка розташована до Землі найближче.

Сузір’я - ділянки небесної сфери з розташованими на них зорями та іншими небесними тілами.    ,

Зоряні карти - схематичні зображення сузір’їв, перенесені на папір.

Сторінка природодослідника

Практичне заняття.Визначити найвідоміші сузір’я на карті зоряного неба.

Мета: закріпити поняття про сузір’я, формувати вміння працювати з картою зоряного неба.

Завдання 1. Знайди на карті зоряного неба сузір’я Великої та І\/Іалої Ведмедиць.

Завдання 2. Розглянь і розрізни на карті ще кілька сузір’їв. Запиши їхні назви в зошит.

Перевір свої знання

1.    Які існують відмінності між зорями?

2.    Що таке сузір’я? Наведи приклади сузір’їв.

3.    Назви зодіакальні сузір’я.

4.    Що зображено на зоряних картах?

5.    Склади розповідь про сузір’я Великої та І\/Іалої Ведмедиць.

Сонце

температура становить близько 6000 градусів, а з наближенням до центру вона зростає і сягає понад 15 мільйонів градусів! За таких температур речовини не можуть існувати у твердому чи рідкому агрегатному стані.

Плями на Сонці

Ще Галілео Галілей, вивчаючи Сонце за допомогою телескопа, помітив на ньому плями. Вони переміщувались по сонячному дискові, їхні розміри змінювалися. Учений припустив, що на Сонці відбувається активний рух речовин. Нині встановлено, що це дійсно рухаються розжарені гази, тому поверхня Сонця нагадує бурхливе море.

Значення Сонця для живої природи

У різні пори року ми отримуємо від Сонця різну кількість світла і тепла. На прикладі рослин своєї місцевості ти можеш спостерігати, як живі організми реагують на це. Улітку, коли сонячного світла і тепла багато, вода легко надходить через корінь до листків. Рослини активно ростуть, збільшується їхня маса. Взимку сонячного світла і тепла не вистачає для цього. Тому в більшості рослин восени листя опадає. Навесні молоді листки розпускаються знову і починають активно виробляти на світлі органічні речовини. Їх споживають тварини і людина.

У такий спосіб світло та тепло Сонця продовжує слугувати живій природі.

Помірне освітлення тіла людини сонячними променями сприяє утворенню в її шкірі речовин, під впливом яких кістки набувають міцності.

Отже, Сонце - це зоря, що є природним джерелом світла і тепла для всього живого на Землі.

Підсумки

Сонце - найближча до Землі зоря, яка забезпечує її світлом і теплом. Сонце в 109 разів більше за Землю і розташоване від неї на відстані 150 мільйонів кілометрів.

Сонце є природним джерелом світла і тепла для всього живого на Землі.

Сторінка ерудита

Хімічний елемент Гелій дістав свою назву від слова «геліос», що в перекладі з грецької означає «сонячний». Він єдиний з хімічних елементів, який було відкрито спочатку на Сонці, а потім на Землі.

Проста речовина гелій є рідкісною на Землі. Але разом з воднем - це основні речовини у складі Сонця. Явища, що відбуваються з воднем на Сонці, супроводжуються виділенням світла, тепла та утворенням гелію. На скільки ще вистачить запасів водню на Сонці? За підрахунками вчених хвилюватися, що водень скоро закінчиться і Сонце згасне, немає підстав. Вони довели, що Сонце світитиме ще мільярди років.

Перевір свої знання

1.    До яких небесних тіл належить Сонце? Які його розміри?

2.    На яку відстань Земля віддалена від Сонця?

3.    Наведи якомога більше прикладів, що підтверджують значення Сонця для життя на Землі.

4*.   Завдяки чому на Сонці така висока температура?

Сонячна система

Сонячна система - планетна система, утворена центральною зорею Сонцем і всіма небесними тілами, що обертаються навколо нього. Завдяки величезній силі тяжіння воно утримує біля себе планети та малі небесні тіла і не дає їм відлетіти в космічний простір. Ось чому Сонце - центр Сонячної системи.

Відомості про планети Сонячної системи

У Сонячній системі налічують вісім планет, які дослідники поділили на дві групи - планети земної групи і планети-гіганти. До планет земної групи належать Меркурій, Венера, Земля, Марс, а до планет-гігантів -Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун. Розглянь малюнок 68 і зроби висновок про розміри планет, що входять до обох груп.

Найбільшою за розмірами планетою Сонячної системи є Юпітер, а найменшою - Меркурій. Земля - п’ята за розмірами планета Сонячної системи.

Донедавна (до серпня 2006 року) вчені вважали, що в Сонячній системі дев’ять планет. Дев’ята планета - Плутон, відкритий 1930 року. З розвитком науки і техніки у вчених з’явилася можливість краще дослідити це мале небесне тіло. І з’ясувалося, що за Плутоном рухається багато небесних тіл, схожих на нього за розмірами. Загалом їх нині налічується понад 100 тисяч.

Що таке рік і який він на різних планетах

Усі планети рухаються навколо Сонця власними орбітами і здійснюють повний оберт за різний час. Що ближче до Сонця розташована планета, то менше часу їй потрібно для цього. Повний оберт навколо Сонця наша планета Земля робить за 365,25 доби. Цей час називають земним роком.

Ти вже знаєш, що календар, яким ми користуємося, налічує 365 діб. А кожні чотири роки настає високосний рік з 29 лютого, тривалість року збільшується на одну добу і становить 366 діб. Поява високосного року пояснюється тим, що земний рік - число не ціле.

Що далі від Сонця перебуває планета, то довше на ній триває рік. Так, на Меркурії, що знаходиться до Сонця найближче, тривалість року становить лише 88 земних діб. На Сатурні рік триває 29,5 земного року. А на Нептуні, найбільш віддаленій від Сонця планеті, тривалість року становить аж 164,8 земного року!

Планети ще обертаються навколо своєї осі. Про таке обертання Землі ти дізнаєшся докладніше в наступному параграфі.

Як Сонце зігріває різні планети

З власного досвіду ти знаєш, що чим ближче підійти до багаття, батареї чи обігрівача, тим більше отримаєш тепла і швидше зігрієшся. Так само відбувається і з планетами Сонячної системи. Що ближче планета перебуває до Сонця, то вища на ній температура. Наприклад, на Меркурії вона досягає +430 °С. Зі збільшенням відстані планети від Сонця температура на ній знижується. Так, на найбільш віддалених від Сонця Урані й Нептуні температура не піднімається вище -200 °С.

Чи існують інші планетні системи подібні до Сонячної?

А чи існують серед зоряних світів ще зорі, навколо яких обертаються небесні тіла, як і в Сонячній системі? Учені здавна припускали існування інших систем, подібних до Сонячної. Проте тільки наприкінці минулого століття вдалося зробити таке відкриття. Нині відкрито сотні планет, які обертаються навколо зір.

Підсумки

Сонячна система - планетна система, утворена центральною зорею Сонцем і всіма небесними тілами, що обертаються навколо нього.

У Сонячній системі виявлено 8 планет: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Нептун та Уран. Їх поділяють на дві групи - планети земної групи і планети-гіганти.

Рік - це час, протягом якого планета здійснює повний оберт навколо Сонця. Що далі від Сонця перебуває планета, то довше на ній триває рік.

Сторінка ерудита

Чому планети Сонячної системи, обертаючись навколо Сонця, не відлітають у космічний простір? На це запитання дав відповідь всесвітньо відомий учений ісаак Ньютон. Приблизно 300 років тому він відкрив закон всесвітнього тяжіння. Згідно із цим законом, усі тіла притягуються між собою. Силу їхнього притягання він назвав тяжінням. Ньютон довів, що сила притягання між тілами залежить від їхньої маси та відстані між ними. Таким чином стало зрозуміло, що всі планети Сонячної системи перебувають на своїх орбітах завдяки величезній силі сонячного тяжіння. і\/1ісяць також утримується на своїй орбіті силою земного тяжіння.

Знання закону дало змогу конструкторам створити і вивести на орбіту Землі штучні супутники, космічні кораблі, орбітальні станції.

Перевір свої знання

 

1.    Що таке Сонячна система? Які небесні тіла її утворюють?

2.    На які групи поділяють планети Сонячної системи? Назви планети кожної із цих груп.

3.    Що таке рік на планеті? Порівняй тривалість року на різних планетах Сонячної системи.

4.    Що зумовило появу високосного року в нашому календарі?

5.    Від чого залежить температура на планетах Сонячної системи?

Планети

З давніх часів люди знали про існування планет. Відрізнялись вони від зір тим, що не випромінювали світла. Помітивши планети, давні люди назвали їх іменами тих богів, яким вони тоді поклонялися. Ці назви збереглися до наших днів. Так, Меркурій - це бог торгівлі, Венера - богиня краси, а Марс - бог війни.

Рух планет

Планети постійно переміщуються з однієї частини зоряного неба в іншу по дуже складних траєкторіях. Якщо намалювати на зоряній карті шлях планети, то отримаємо криву лінію з вигинами і петлями. По ній планета рухається вперед, зупиняється, а потім розпочинає рух у зворотному напрямку. Пройшовши трохи назад, розвертається і рухається дедалі швидше до нової зупинки.

Давні вчені прагнули розгадати такий дивний рух планет і не могли цього зробити, бо вважали Землю нерухомою. Тепер ми знаємо, що Земля - це планета, яка також рухається навколо Сонця. А рух інших планет нам здається дивним тому, що коли ми спостерігаємо за ними, то водночас так само рухаємося разом із Землею.

Ти вже знаєш, що вісім планет Сонячної системи рухаються навколо Сонця по своїх орбітах. Відстані між орбітами планет збільшуються з віддаленням планети від Сонця. Супутники планет обертаються навколо них подібно до того, як планети обертаються навколо Сонця.

Найближча до Сонця планета

Почнемо вивчення планет з тієї з них, яка розміщена до Сонця найближче. Її назвали Меркурієм (мал. 69). Оскільки планета дуже швидко рухається навколо Сонця, рік на Меркурії триває всього 88 земних днів. А ось меркуріанський день тягнеться занадто довго - аж 176 земних днів, що вдвічі довше за меркуріанський рік.

 

Побачити Меркурій на небі важко. Пояснюється це тим, що він близько розміщений до Сонця і тому постійно «ховається» в його променях.

Сонце зігріває Меркурій у сім разів сильніше, ніж нашу планету. Та температура на цій планеті сильно коливається: вдень вона сягає +400 °С, а вночі знижується до -200 °С.

Уся поверхня Меркурія вкрита, ніби шрамами, величезними ямами, заглибинами - це сліди від ударів метеоритів.

Сестра планети Земля

Другою по порядку від Сонця є планета Венера (мал. 70). Вона першою з’являється на небі ввечері, коли ще світить Сонце, а після його заходу вирізняється серед зір своєю яскравістю. Але світить вона недовго і через годину-другу зникає з нічного неба. За яскравістю на небі Венера третя після Сонця і Місяця. Належить до планет, відомих людству з найдавніших часів.

За розмірами Венера схожа на нашу планету, тому в давнину часто її називали сестрою планети Земля. Проте добре розглянути Венеру з космосу не можна, адже вона постійно оповита густими хмарами. Тому і вдень, і вночі температура на ній сягає близько +450 °С. Води на цій планеті немає, кисню - практично теж.

 

Не має вона й природних супутників.

Тривалість доби на Венері становить близько 117 земних діб, а венеріанський рік триває 225 земних діб. Навколо Сонця ця планета рухається по орбіті, що має форму маже правильного кола, зі швидкістю близько 35 км/с.

Після Венери йде Земля. Нашу планету та її природний супутник Місяць ви детально розглянете в наступному розділі.

Червона планета

Четвертою планетою Сонячної системи за відстанню від Сонця є сусід Землі Марс (мал. 71). Навколо Марса обертаються два природні супутники Фобос і Деймос, що в перекладі з грецької означає «страх» і «жах». Рік на Марсі становить майже два земні роки, а саме 687 діб.

Рухаючись навколо Сонця по орбітах, схожих на стиснене коло, Земля і Марс кожні 15-17 років зближуються. Таке зближення називають великим протистоянням. Марс у цей час не зникає з неба всю ніч і світиться особливо яскраво, червоно-помаранчевим кольором. Напевно, за цей колір римляни дали планеті ім’я бога війни Марса.

За розмірами Марс майже вдвічі менший за Землю. Під час протистояння температура на Марсі коливається від -70 °С до +20 °С. Є на ньому й повітряна оболонка.

Марс можна добре роздивитися в телескоп. Його поверхня вкрита плямами жовтого й червоного кольору. Вчені їх назвали материками. На їхньому тлі можна розгледіти мереживо з темніших ліній і плям. На думку вчених, це річки, озера і моря. Усе це давало надію людству знайти життя на цій планеті, але останні дослідження довели, що це не так.

Найбільша планета. . Сонячної, си.С.теми.

Наступна за відстанню від Сонця планета - планета-гігант Юпітер (мал. 72). Це найбільша планета Сонячної системи. Її маса в 2,5 раза більша за масу всіх її планет

разом узятих і в 317 разів більша за масу Землі.

 

Якщо на Юпітер подивитися в підзорну трубу (маленький телескоп) або навіть у бінокль, то можна побачити чотири супутники Юпітера. Крім них, у Юпітера є ще 12 супутників (відомих нині), які можна побачити тільки в потужний телескоп. Свій шлях навколо Сонця Юпітер разом із 12 супутниками проходить за 12 земних років, а доба на ньому триває лише приблизно 10 годин. Оскільки Юпітер розташований від Сонця у 5 разів далі, ніж Земля, то його температура становить -140 °С.

Оточений кільцями

Сатурн - це шоста за віддаленістю від Сонця та друга за розмірами планета Сонячної системи (мал. 73). Її зовнішній вигляд разюче відрізняється від інших пла-нет. Адже Сатурн має велетенське кільце, завдяки якому нагадує крислатий капелюх.

То що ж із себе являє кільце Сатурна, яке так відрізняє його серед інших планет? Учені довели, що кільце насправді утворене величезною кількістю кілець, що складаються з частинок криги, пилу, різної величини кам’яних уламків. Вони рухаються навколо планети, ніби супутники, і так близько розташовані один до одного, що здалеку здаються суцільним поясом планети.

 

Крім    кілець,    навколо планети    обертається 62 відомі нині супутники. Найбільший серед них - Титан. Це другий за розмірами супутник у Сонячній системі, який перевершує за своїми розмірами планету Меркурій.

Відстань від Сатурна до Сонця майже в дев’ять разів більша, ніж відстань від Сонця до Землі. Зважаючи на це, він нагрівається у 90 разів слабше, ніж Земля, тому на ньому дуже холодно. Доба на Сатурні триває 10 годин. Один повний оберт навколо Сонця ця планета робить майже за 30 земних років.

Найвіддаленіші планети

Планети Уран і Нептун відкрито порівняно зовсім недавно. Так, у вісімнадцятому столітті було відкрито Уран, у дев’ятнадцятому - Нептун.

 

Уран - сьома за віддаленістю від Сонця, третя за діаметром і четверта за масою планета Сонячної системи, належить до планет-гігантів (мал. 74).

Інколи Уран помітний неозброєним оком, але спостерігачі давнини не відносили його до планет. Він тьмяний і повільно рухається, тому раніше

його вважали дуже віддаленою зорею.

Навколо Урана обертаються кілька десятків супутників. Планета рухається навколо Сонця майже круговою орбітою, середня відстань від Сонця в 19 разів більша, ніж у Землі, і становить близько 2900 млн км. Один оберт навколо Сонця Уран робить майже за 84 земні роки.

 

Доба на Урані триває приблизно 17 годин. Вісь обертання Урана майже горизонтальна, а напрямок обертання зворотний напрямку обертання навколо Сонця (з усіх інших планет зворотний напрямок обертання спостерігається тільки у Венери).

Якщо Уран і був відкритий за допомогою спостережень за зоряним небом, то Нептун - планета, яку відкрили за допомогою розрахунків і законів, якими користується наука астрономія. Це восьма за віддаленістю від Сонця, четверта за розміром і третя за масою планета Сонячної системи, що належить до планет-гігантів (мал. 75). Маса Нептуна в 17,2 раза, а діаметр екватора в 3,9 раза більший за Землю. Нептун рухається навколо Сонця майже круговою орбітою; його середня відстань від Сонця в 30 разів більша, ніж у Землі, і становить приблизно 4497 млн км. Тривалість нептуніанського року, тобто час одного повного оберту навколо Сонця, становить аж 164,8 земного року. А обертання планети навколо своєї осі настільки швидке, що доба на Нептуні триває всього 16 годин.

, Підсумки

Планети відрізняються від зір тим, що самі не випромінюють світла.

Нині вчені виокремлюють вісім планет Сонячної системи, що рухаються навколо Сонця по своїх орбітах. t Супутники планет обертаються навколо них подібно до того, як планети обертаються навколо Сонця.

Сторінка природодослідника

Продовж свої спостереження за небом. Увечері, перед заходом Сонця, розшукай на небі Венеру. Запам’ятай її розташування відносно нерухомих тіл на Землі. Віднови спостереження за Венерою через годину після заходу Сонця. Зверни увагу на яскравість цієї планети.

Сторінка ерудита

Через значну наближеність І\/Іеркурія до Сонця його детальне вивчення із Землі було неможливим. Першим міжпланетним кораблем для дослідження цієї маловивченої планети був американський «І\/Іаринер-10», який у 1974-1975 pp. тричі наблизився до і\/1еркурія на відстань 705 км, 48 ООО км і 318 км. Прилади цього космічного апарата сфотографували майже половину поверхні І\/Іеркурія. У 2004 році стартувала інша міжпланетна американська станція для досліджень і\/1еркурія і Венери. ІДей космічний апарат продовжує дослідження цих планет і сьогодні, надсилаючи на Землю нові відомості про них.

Перевір свої знання

1.    Чим планети відрізняються від зір?

2.    Які планети Сонячної системи подібні до Землі? За якими ознаками?

3.    Чому на одних планетах Сонячної системи рік триває довше, ніж земний рік, а на інших, навпаки, він набагато коротший?

4.    Чи однакова тривалість доби на планетах Сонячної системи? Від чого вона залежить?

Попрацюйте в групах

Разом з друзями підготуй презентацію кожної планети Сонячної системи. Знайдіть і повідомте класу інформацію про те, чому планети мають саме такі назви.

Категорія: Природознавство

Автор: admin от 7-10-2013, 23:38, Переглядів: 64173