Народна Освіта » Природознавство » Небо, небесна сфера, небесні тіла

НАРОДНА ОСВІТА

Небо, небесна сфера, небесні тіла

3 раннього дитинства ми чуемо такі вислови: «сонце на небі», «Місяць по небу ходить», «зоряне небо». З небом ми пов’язуємо простір над нашими головами. Ми бачимо небо у формі велетенської півкулі, на якій знаходяться зорі. Місяць, Сонце.

Якщо дивитися на зоряне небо, нам здається, ш;о всі зорі розташовані на однаковій відстані від нас. Вони ніби світять на внутрішній поверхні велетенської кулі, у центрі якої перебуваємо ми. Проте це не так. Адже нині відомо, ш;о зорі й планети знаходяться на різних відстанях від Землі, що наша планета не стоїть на місці, а постійно рухається. Відомо також, ш;о наша планета куляста, тому будь-який спостерігач із Землі бачить лише половину неба.

Учені здавна намагалися створити модель, яка дала б змогу побачити все небо одразу.

Що розуміють під небесною сферою?

Останнім часом у парках атракціонів можна побачити великі прозорі кулі. Всередину такої кулі людина може вільно потрапити і рухатися в ній (мал. 55). Якщо ізсередини на стінках такої кулі розмістити всі світні точки, які ми бачимо на зоряному небі, то можна сказати, ш;о ми створили модель неба - небесну сферу. Цим поняттям успішно користуються вчені-астрономи, вивчаючи видимі рухи зірок і визначаючи їхнє розташування на небі.

Отже, небесна сфера - це уявна порожниста куля довільного радіуса, на внутрішню поверхню якої нанесено всі зорі саме так, як спостерігач із Землі бачить їх на зоряному небі.

Небесна сфера дещо схожа на глобус Землі, про який ти вже знаєш з початкової школи. Проте на глобусі розташовані океани і материки, а на небесній сфері - зорі (мал. 56).

 

Точки лінії небесної сфери

На глобусі Землі існують екватор, Північний і Південний географічні полюси. На небесній сфері також є полюси й екватор, але називаються вони небесний екватор і полюси світу (мал. 57).

Небесний екватор ділить небесну сферу на дві півкулі - Північну і Південну. Точку небесної сфери, розташовану прямо над головою спостерігача, називають зенітом. Уявну вісь, навколо якої обертається небесна сфера, називають віссю світу. А точки перетину цієї уявної осі світу з небесною сферою називають Північним полюсом світу і Південним полюсом світу (мал. 57).

Варто зауважити, що між земними полюсами й земним екватором та полюсами світу і небесним екватором існує одна суттєва відмінність. Земні полюси реально існують як точки на поверхні Землі, і до них можна долетіти чи доїхати так само, як і до екватора. А полюсів світу як реальних точок на зоряному небі немає. Тому ми можемо позначити тільки напрямок, у якому вони спостерігаються.

Чому все, що ми бачимо на небі, постійно рухається?

Коли ми дивимося на небо, то бачимо, як удень Сонце, а вночі Місяць і зорі рухаються но ньому. Нам здається, що небо рухається навколо нас. У давнину вчені зробили хибний висновок, що Земля нерухома, а все рухається навколо неї. Причина такої помилки полягає в обертанні Землі навколо своєї осі. Так само, як тобі під час обертання на каруселі здається, що рухаються будинки і дерева, так і всім, хто перебуває на Землі, здається, що рухається небо. Та насправді це Земля рухається навколо Сонця й навколо своєї осі.

Підсумки

Небесна сфера - це уявна порожниста куля, у центрі якої знаходиться спостерігач. На внутрішню поверхню цієї кулі нанесено всі зорі так, як їх бачить на зоряному небі спостерігач.

На небесній сфері є точки і лінії, за допомогою яких можна визначити положення зір.

Усе, що знаходиться на небі, постійно рухається.

Сторінка природодослідника

Виконай удома дослід. Стародавні вчені часто користувалися «небесними глобусами». На них були нанесені лінії, за допомогою яких можна було дуже точно визначити місцеположення зорі на небесній сфері. Проте всі зорі та їхні сукупності на тих «небесних глобусах» виглядали «перевернутими».

У чому полягала помилка стародавніх учених, що користувалися «небесними глобусами»? Відповісти на це запитання тобі допоможе такий дослід. Дослід. За малюнком 58 на прозорому аркуші поліетилену зобрази сузір’я Великої Ведмедиці, або Великий Ківш, як ще його називають в Україні. Сім найпомітніших зірок Ківша нанеси на поліетилен червоним фломастером.

Виготовлений малюнок за допомогою скотча прикріпи до скла на вікні балкона (якщо це квартира) або на вікні першого поверху приватного будинку ізсередини помешкання. Тепер уважно розглянь зображене сузір’я. Зверни увагу, ручка Ківша буде знаходитися ліворуч. Потім вийди на вулицю або балкон і повтори спостереження. Ти побачиш ручку Ківша вже праворуч.

 

Отже, помилка давніх учених пояснюється тим, що зоряне небо на «небесних глобусах» малювали так, як його бачив би спостерігач, перебуваючи ззовні небесної сфери.

Сторінка ерудита

Спостерігаючи за зоряним небом у Північній півкулі, давні вчені помітили, що всі зорі рухаються і чим вище зоря знаходиться на небі, тим менш помітний її рух. На небі вони знайшли таку зорю, рух якої майже непомітний протягом усієї ночі. Що ближче до неї знаходяться інші зорі, то рух їх стає повільнішим. Цю зорю називають Полярною зорею, а точку її місцеположення на небесній сфері пов’язують з Північним полюсом світу.

Перевір свої знання

1.    Що таке небесна сфера та із чим її можна порівняти?

2.    Назви точки і лінії небесної сфери.

3.    Чому здається, що зорі рухаються по небу?

4.*   Яка причина видимих рухів світил і зміни вигляду зоряного неба впродовж року?

 

Небесні тіла

Ти вже знаєш про існування фізичних тіл. Вони тебе оточують, ти ними користуєшся. Проте в природі існують ш;е й небесні тіла. Це всі тіла, ш;о знаходяться за межами Землі: зорі, планети, комети, астероїди тош;о. Найбільшими небесними тілами є зорі, найменшими - космічний пил. Тисячі років люди спостерігають за зоряним небом, намагаючись розібратись у його зоряному різноманітті, класифікувати його, якось позначити.

Зоря — самосвітне небесне тіло

Розжарені небесні тіла, що випромінюють світло, називають зорями. Неозброєним оком на зоряному небі можна налічити близько 3000 зір, а за допомогою бінокля, підзорної труби чи телескопа - набагато більше. Щоб простіше було орієнтуватися серед великої кількості зір, які можна побачити неозброєним оком, небесну сферу поділили на ділянки, а зорі на цих ділянках об’єднали в групи і назвали сузір’ями.

Давні дослідники зоряного неба нодумки сполучали зорі лініями так, що вони схематично нагадують певні фігури. Тому на небі можна знайти Терези й Рака, Тельця і Пса. Багато назв зір і сузір’їв пов’язано з міфами

й легендами. Не виняток і сузір’я Оріона, яке легко знайти на нашому небі за яскравими зорями (мал. 59).

Планети великі . небесні тіла, , ЩО. . самі ..    .    світяться

З давніх часів люди знали нро небесні тіла, які вони назвали планетами. Зовні вони схожі на зорі, але відрізняються від них тим, що постійно переміщуються по небу, переходячи з одного сузір’я до іншого, змінюючи свою яскравість. Пояснюється це тим, що планети рухаються своїми орбітами навколо Сонця і світять нам його відбитим світлом. Тобто самі планети не випромінюють світло.

Пині вчені налічують вісім планет Сонячної системи. У шести з них виявлено природні супутники - небесні тіла, які обертаються навколо планет.

Малі небесні тіла

Пе менш цікаві й малі за розмірами небесні тіла, до яких належать комети, астероїди, метеороїди.

Комета - мале тіло Сонячної системи, яке обертається навколо Сонця по дуже витягнутій орбіті. Комета складається з твердого ядра - крижаної брили, утвореної з льоду й заморожених газів із твердим пилом, розміром від одного до десяти кілометрів, і хвоста. З наближенням до Сонця речовини ядра комети починають випаровуватися. Так у комет виростає велетенський світний газовий хвіст. Завдя-

■F '

ки такому довгому хвосту давні греки називали комету «зорею з волоссям», а за часів Київської Русі вона отримала назву «хвостата зоря» (мал. 60).

Ти вже знаєш, що навколо Сонця обертається вісім планет. Насправді в Сонячній системі відкрито вже понад три тисячі планет, адже крім великих планет навколо Сонця обертаються ще й малі планети. У давнину їх називали планетоходами, а із часом за ними міцно закріпилася назва - астероїди.

 

Є в Сонячній системі ще менші за розмірами небесні т іла, ніж комети і астероїди. Їх називають метеороїдами.

Їхні розміри не перевищують 1 км. Потрапивши в повітряну оболонку Землі, метеороїди згорають. При цьому виникають світлові явища, які залежно від яскравості називають метеорами і болідами (мал. 61).

Проте якщо метеороїд не згорів у повітряній оболонці Землі і впав на її поверхню, то таке небесне тіло називають метеоритом (мал. 62). Метеорити отримують назву переважно за місцем їхнього падіння. Наприклад, є метеорити з назвами Бородино, Горлівка, Гонолулу.

Підсумки

Небесні тіла - це все те, що знаходиться на небі.

Зорі - розжарені небесні тіла, що випромінюють світло.

Планети є небесними тілами, що не випромінюють світла.

До малих небесних тіл належать астероїди, комети, метеороїди.

Сторінка природодослідника

Виконай удома завдання. Розпочни спостереження за змінами вигляду зоряного неба впродовж календарного року. Усе, що тобі знадобиться для цього, - це твої очі, хороша погода, фрагмент карти зоряного неба.

Дія 1. Ознайомся з картою зоряного неба. Зверни увагу на сім яскравих зір, які розташовані так, що нагадують ківш з ручкою. Давнім людям ці зорі та деякі менш яскраві, розташовані поруч, нагадували обриси ведмедя. Звідси і походить назва сузір’я - Велика Ведмедиця. Як ти знаєш, в Україні це сузір’я здавна називають ще Великий Ківш,

або Віз.

 

Знайди також сузір’я зі схожими обрисами, але менших розмірів - і\/1алу Ведмедицю. Сім яскравих зір цього сузір’я теж нагадують ківш. Остання зоря ручки його ковша є Полярною зорею (мал. 63).

Дія 2. Після ознайомлення з картою пізно ввечері в ясну погоду вийди з дорослими на вулицю. Пам’ятай! Перед початком спостереження твій зір має звикнути до темряви. Спробуйте разом відшукати на зоряному небі сузір’я Великої та І\/Іалої Ведмедиць, Полярну зорю. Дія 3. Через 45-60 хв перевір, чи змінили сузір’я Великої та І\/Іалої Ведмедиць своє положення на небосхилі. Спробуй пояснити побачене.

Сторінка ерудита

Найвідомішою є комета Галлея (її відкрив у XVII ст. англійський астроном Галлей), що з’являється біля Землі приблизно через кожні 76 років. Востаннє вона наблизилася до нашої планети в 1986 р. Форма її ядра нагадує яйце завдовжки 15 км та діаметром 10 км. Комета Галлея обертається навколо своєї осі, роблячи повний оберт за 53 години. Температура на її поверхні -67 °С, а всередині -19 °С.

Перевір свої знання

1.    Що таке небесне тіло? Назви, які ти знаєш небесні тіла і розкажи про них.

2.    Які небесні тіла називають планетами?

3.    Чим саме планети відрізняються від зір?

4.    Що таке комети? Чим саме вони відрізняються від інших небесних тіл?

5.    Що спільного і чим відрізняються метеори й метеорити?

Категорія: Природознавство

Автор: admin от 7-10-2013, 22:54, Переглядів: 30316