Народна Освіта » Українська література » Протиставлення образів Толі і Федька в оповіданні В. Винниченка «Федько-халамидник»

НАРОДНА ОСВІТА

Протиставлення образів Толі і Федька в оповіданні В. Винниченка «Федько-халамидник»

Письменник В. Винниченко був майстром зображення людських характрів і вчинків. Особливу увагу приділяв автор змалюванню дитячих образів. Його оповідання «Федько-халамидник» подобається багатьом дітям. Герої твору — звичайні діти. У них є свої інтереси і забавки. Вони пустотливі і неслухняні. І чомусь ще з самого початку оповідання ми починаємо порівнювати двох хлоп­чиків — головних героїв. Федько був хуліганом, який і синця під оком поста­ми її, і шибку виб’є, а може навіть і штурхана дати. Діти його побоювалися, але і рилися з ним. Адже Федько був веселий і щоразу вигадував щось нове, хоча їм це часто перепадало йому від батьків. Але хлопчик ніколи не плаче. І навіть батько після ременя каже, що поважає сина за те, що той завжди каже правду і не криється. Не любить також Федько й товаришів видавати.

А Толя був зовсім іншим. Про нього в оповіданні написано так: «Це була ди­миш ніжна, делікатна, смирна. Він завжди виходив на двір трошки боязко, со­ромливо посміхався своїми невинними синіми очима». Федько частенько зачі- ішв його, і тоді Толя приходив з розбитим носом. І знову халамидника лупцює Гтгько і говорить: «Не смій з панами водитися. Не кумпанія вони тобі».

Але я чомусь співчуваю Федькові, а не Толі, цій благородній дитині, яка би- іися не вміє і ходить завжди чистенька. Мабуть, це тому, що Федько чесний, щирий, хоча й любить бешкетувати. Хто зна, яка б людина виросла з нього, мкби не той випадок на річці. Хлопці пішли на річку стрибати по крижинах.

І Іе можна було цього робити, бо це дуже небезпечно. Але діти про це в той час не думали. Федько вправно скакав по крижинах, аж дорослі дивувалися з його иправності. А Толя так хотів бути схожим на Федька, що поліз на кригу, але не іміг повернути назад. Довелося його рятувати. Федько врятував його, але прова- нився сам і дуже захворів. Федько тяжко захворів, та ще й батько покарав сина за цю витівку. Хоча Толя збрехав, а Федько теж уперше в житті не сказав правди батькові. А що ж хазяйський синок? «А Толя тихенько виглядав із вікна... Йому було цікаво подивитись, як будуть ховать Федька».

Та це ще не все. Толя забрав у Федькової матері чижика. «...Толя одійшов од нікна, перекрутився на одній нозі і побіг гратися з чижиком». Це безсовісний, нечесний хлопчик. Якщо він це чинить, коли ще малий, то яка з нього вирос­те людина?

Автор: admin от 30-11-2012, 23:35, Переглядів: 4798