Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Запрошуємо на циркову виставу

Цирком називається не тільки розважальна вистава, а й сама архітектурна споруда, зазвичай округлої форми, завершена куполом. Саме під куполом ми можемо спостерігати виступи повітряних гімнастів.

Споруда може бути стаціонарною або пересувною — шапіто. Шатер, спеціально розгорнутий начас гастролей циркової трупи, після її від’їзду розбирається.

Циркові номери виконуються на круглій площадці — арені, або манежі. Її діаметр у всіх цирках світу становить 13 метрів, незалежно від розмірів споруди. Манеж відділяється від глядацьких місць жорстким бар’єром.

Місця для глядачів розташовані амфітеатром — ступенями, що поступово підіймаються навколо арени.

Роздивіться форми будівель цирку. Що незвичного ви помітили? Що об’єднує архітектурні споруди цирків різних країн?

Для допитливих

Слово «цирк» походить із часів Стародавнього Риму, де нараховувалося 7 цирків, зокрема Цирк Максимум. Щорічно у ньому влаштовувалися змагання їзди на колісницях. Для цього було побудовано споруду з амфітеатром, але без даху. Сьогодні місце таких змагань називається іподромом.

 

А конструкція сучасного цирку проглядається в споруді знаменитого Колізею. Тут проводилися бої гладіаторів і єдиноборства з хижими звірами, які також вважаються передвісниками цирку.

Існують різні художні паралелі, які свідчать про глибоку взаємодію різних видів мистецтв. Цікавим прикладом такої співтворчості є цирк, у якому поєдналися різні види мистецтва.

Що відбувається на арені? Людей яких циркових професій зобразив французький художник Жорж Сьора? Роздивіться дальній план картини. Де розташовано оркестр? Визначте колорит картини. Охарактеризуйте особливсоті композиції. Вона — динамічна чи статична? Аргументуйте.

 

Який загальний настрій циркової вистави?

Найвидатніший художник XX ст. Пабло Пікассо, захоплюючись мистецтвом цирку, присвятив цій темі цілу серію картин. Персонажами його живописних композицій стали клоуни, атлети, акробати, танцівниці. Увагу всесвітнього майстра привертали не стільки яскравість циркових видовищ, як складна доля бродячих акторів — вільних мандрівників. Найчастіше художник зображував їх не на арені, під час блискучих виступів, а на репетиціях чи в побутових сценах. Це дало можливість глибше проникнути у внутрішній світ артистів.

Порівняйте фігури головних персонажів картини «Дівчинка на кулі». Назвіть геометричні форми, зображені художником. Яка з них символізує гнучкість юної гімнастки, а яка — міць і сталість атлета?

Визначте загальний настрій картини «Родина комедіантів».

Яку роль відіграє кольоровий контраст?

Яке значення пустельного пейзажу в картині?

Поміркуйте, які циркові номери могли б виконувати зображені діти.

У чому секрет популярності мистецтва цирку? Мабуть, вона пояснюється і тяжінням людини до чуда, і вірою в надзвичайні й необмежені сили та можливості людини.

Створіть запрошення на циркову виставу (змішана техніка — аплікація з доопрацюванням графічними матеріалами).

, Мистецькі поради

•    Побудуйте композицію для циркового запрошення.

•    Використайте оригінальний шрифт (наприклад створіть «танцюючі» літери або літеру-образ з улюбленим цирковим персонажем).

•    Прикрасьте запрошення декором на циркову тему.

"мистецька скарбничка

Амфітеатр (від грец. am phi — з двох сторін і theatron - видовище, «подвійний театр») — спочатку: спосіб розміщення місць для глядачів в античному театрі. В даний час амфітеатром називають місця в залі для глядачів в театрі і цирку за партером.

Балкон — верхні місцяу театрі для глядачів, в цирку — для оркестру.

1.    Які архітектурні особливості споруди цирку?

2.    Поміркуйте, чому цирк часто має купол у формі напівшару.

3.    Пригадайте літературні твори і кінофільми про цирк. Про яких циркових персонажів у них згадувалося?

4.    У вільну хвилину віднайдіть твори графіки, живопису або скульптури, присвячені темі циркового мистецтва.

5.    Проаналізуйте і поясніть схему залу Львівського цирку.

Мистецький проект «Цирк». Орієнтовні теми:«Цирк Шапіто», «Цирк-вар’ете», «Архітектура цирку», «Фільми про цирк», «Пісні про цирк», «Словничок циркових термінів».

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 18197