Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Музика і драматичний театр

Театр — особливий вид мистецтва, завдяки якому можна здійснити захоплюючу подорож у будь-який куточок планети, зазирнути в різні епохи, навіть у майбутнє.

Розрізняють драматичний, ляльковий і музичний театри, а також театр пантоміми.

У драматичному театрі щовечора на сцену виходять актори, щоб розповісти про життя героїв, яких вони зображують. Діючими особами лялькового театру е ляльки, якими керують актори-ляльково-ди. У музичному театрі сюжет розкривається мовою співу, інструментальної музики і танцю.

Пантоміма належить до виду сценічного мистецтва, у якому для передачі змісту і створення художнього образу використовуються пластично виразні рухи, жести й міміка. Нерідко виступ актора-міма супроводжується музикою, яка створює емоційну основу образу. Пантоміма входить до театрального і циркового мистецького синтезу, вона є складовою балетної вистави.

Театральна вистава відбувається на спеціальному майданчику — сцені. Найближчі до сцени глядачі сидять у партері, за ними на поступовому підвищенні розташований амфітеатр, над ним — бельетаж:, а вище — балкон.

Для допитливих

Коли і де виник театр? Ще давні греки вперше спроектували і побудували театральну споруду. Над Афінами — найбільшим містом Давньої Еллади — височить пагорб. У скелі висічені довгі ряди лавок. Вони розташовані півколом

і охоплюють широку площадку — «оркестру», яка служила грекам сценою.

Саме тут в оточенні дерев і блакитного неба замість даху актори грали комедії і трагедії. На ногах в актора були спеціальні підставки (котурни), на обличчі або на палиці — маски, які глядачі могли розгледіти навітьіз найвіддаленіших рядів.

 

 

Маска зображувала людське обличчя в узагальнених рисах. Зазвичай відображалися настрій героя (веселий, сумний), почуття та емоції (добрий, злий), характерні образи (продавець, музикант). Отак маска

з тих далеких часів стала головним атрибутом театру. З нею завжди греки зображали муз театру: Мель-помену — музу трагедії і Талію — музу комедії.

Після занепаду античного театру цей вид мистецтва розвивався переважно у творчості бродячих акторів.

Мистецтво театру відродилося в Італії, але в іншій формі, яка називалася комедія дель арте. Її особливість полягала в тому, що ролі назавжди закріплювалися за кожним актором. Арлекіно, П’єро, Коломбіна, Панталоне та ін. стали найпопулярнішими персонажами комедії дель арте і вуличного театру.

Імена Арлекіно, П’єро, Коломбіна викликають в уяві не тільки знавців, а й багатьох шанувальників театру характерні образи: Арлекіно — веселого балагура в яскравому костюмі й смішному калелюсі з китицею; П’єро — сумного чоловічка в незграбному білому балахоні з довгими рукавами й пишним комірцем жабо; Коломбіна — простуватої, але досить підприємливої служниці. Ці персонажі вийшли з народу, мали селянське походження, що не завадило їм стати справжніми улюбленцями глядачів з усіх верств населення.

Образи цих театральних персонажів яскраво передав німецький композитор Роберт Шуман у музиці фортепіанного циклу «Карнавал».

РобертШуман (1810—1856) — видатний німецький композитор-романтик, піаніст і диригент народився в передмісті Бонна. Вчився в університетах Лейпцига та Гейдельберга, готувався стати юристом.

Проте з юності він захоплювався музикою та літературою, мав талант і композитора, і письменника. Писав музику, критичні статті для енциклопедій, видавав журнал. У спадщині митця переважають вокальні та фортепіанні твори, зокрема для дітей. Своєрідність притаманна його програмній музиці, образи якої нерідко навіяні романтичною літературою.

 

Великий фортепіанний цикл Р. Шумана «Карнавал» е зразком програмної музики, яка розвивається за певним сюжетом. Вона сповнена особливої театральності, адже перед слухачами в коротких п’єсах (епізодах) розкривається галерея портретів.

РобертШуман. «П’єро», «Арлекін», «Панталон і Коломбіна» (цикл «Карнавал»).

Охарактеризуйте музичні портрети театральних героїв.

^МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

Атрибут(від лат. — властивість) — властивість предмета, об’єкта. Бельетаж — перший ярус лож у глядацькій залі театру, розташований над амфітеатром.

Партер — нижній поверх глядацькоїзали з місцями перед сценою. Театр (з грец. — місце для огляду, видовищ) — вид мистецтва, основою якого є сценічна дія, виступ акторів перед глядачами; також споруда для театральних постановок.

1. Які види мистецтва складають театральний синтез?

2 Де і коли виник театр? Що є основою його мови? Чому символом театру є дві маски? Поясніть.

3. Назвіть види театрів, наведіть приклади.

4 Охарактеризуйте побудову глядацької зали в театрі. За поданим у підручнику планом виберіть місця, на яких ви б хотіли сидіти.

5.    Чому, на вашу думку, театральні персонажі італійської комедії дель арте стали типовими образами-масками цього виду мистецтва?

6.    Започаткуйте словничок театральних термінів.

 

7.    Поцікавтеся, які композитори писали музику для театру і про театр.

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 28170