Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Правила безпечного користування електроприладами

НАРОДНА ОСВІТА

Правила безпечного користування електроприладами

Тема: Правила безпечного користування електроприладами

Опорні поняття: небезпека, пожежа, враження електрикою, електроприлади, правила безпеки, служба спасіння.

Кожного дня ми користуємося електроприладами, але інколи забуваємо, що вони криють у собі небезпеку. Через несправність та неправильну експлуатацію електронагрівальних приладів може виникнути пожежа (мал. 189). Окрім цього, існує небезпека ураження людини електрикою.

Кожний електричний прилад може мати притаманні тільки йому правила безпечного користування ним, але є також загальні прави ла, які варто знати і виконувати під час роботи з будь-якими електричними приладами, нехтування ними може призвести до непоправних наслідків.

Дія електрики на людину може призводити до електричних травм та пошкоджень, таких як скорочення м'язів, що супроводжується сильним болем, втратою свідомості, порушенням роботи серця чи дихання (або

обох цих порушень разом). Іноді трапляються нещасні випадки від дії електрики, які призводять до смерті людини.

Як не дивно, але причини нещасних випадків, які пов'язані з електрикою в побуті, залишаються практично незмінними протягом десятиліть— це порушення правил експлуатації або використання несправних приладів, необережність та неуважність під час поводження з електроприладами, спроби самостійного розбирання і ремонту електроприладів. Для того щоб уникнути багатьох неприємностей, слід завжди пам'ятати та дог римуватися загальних правил поводження з електричними приладами:

Передусім слід пам'ятати, що всі електроприлади потрібно включати в електромережу справними, і стан придатності для використання електроприладу повинні контролювати фахівці сервісних центрів або дорослі.

Не можна смикати за дріт, щоб витягнути вилку з розетки. Тим більше, що майже всі сучасні штепсельні вилки пристосовані для їх зручного утримування (мал. 190).

Переважна кількість побутових електроприладів є переносними, тому треба стежити за справністю ізоляції проводу (маті. 191), оскільки будь-який дотик до оголених проводів може мати серйозні наслідки.

Найчастіше пошкодження електричних дротів виникає в місцях їх кріплення до вилки або самого приладу, про що можуть свідчити занадто різкий згин дроту в цих місцях та іскріння (мал. 192).

Не торкайтеся мокрими руками та не витирайте вологою ганчіркою електричні проводи, штепсельні розетки, вимикачі, інш: електроприлади, ввімкнені в електромережу (мал. 193).

Ні в якому разі не можна заповнювати водою ввімкнені в електромережу чайники, кавоварки, торкатися води в ємностях, у які занурено ввімкнутий кип'ятильник (мал. 194).

8 ще ряд загальновизнаних прави л:

♦    не залишайте без нагляду увімкненими в розетку електроприлади;

♦    не можна підвішувати речі навіть на ізольовані дроти, підключені до електрики;

♦    коли Й£ете з дому, вимикайте всі електроприлади;

♦    використання електричних приладів не за призначенням або невміле користування ними можуть призвести до пожежі!

Розглянемо для прикладу різні електроприлади й особливі правила поводження з ними, почнемо з усім вам відомих стаціонарних освітлювальних приладів. Стаціонарні освітлювальні прилади (люстри, стельові і настінні світильники, бра) рідко є причинами електричних травм або пожежі, тому для них основне правило— не залишати на тривалий термін включеними без нагляду і не розташовувати поруч легкозаймисті речі, щоб уник-

нути їх загоряння. Для переносних світильників небезпечним місцем є проводи: порушення їх ізоляції може призвести до ураження електрикою, а пошкодження електропроводів — до іскріння і спалаху.

Під час користування радіоелектронними приладами (телевізійні та радіоприймачі, програвачі, підсилювачі, комп'ютерна техніка тощо) треба суворо дотримуватися правил експлуатації, зазначених у технічному паспорті. Наприклад, телевізори часто стають причинами пожеж через недотримання таких умов: ні в якому разі не можна закривати вентиляційні отвори в корпусі приладу, допускати потрапляння всередину корпусу рідин

і металевих предметів, встановлювати телевізор у меблеву нішу, що перешкоджає вільному току повітря та відведенню тепла, залишати телевізор включеним без нагляду. Якщо ти дивишся телевізор, а екран погас або почав миготіти, ні в якому разі не можна по ньому стукати (прилад може загорітися або навіть вибухнути), його треба негайно вимкнути.

Електронагрівальні прилади (праски, електрочайни-ки, електрообігрівачі тощо) споживають значну електричну енергію, тому не можна одночасно підключати кілька таких пристроїв до однієї розетки: це може призвести до надмірного нагріву проводів, руйнування їх ізоляції, розплавлення і загоряння розеток (мал. 195). Користуючись електронагрівальними приладами, слід бути особливо обережним, щоб уникнути опіків і спалаху навколишніх предметів. Залишені без нагляду нагрівальні електроприлади — одна з найчастіших причин пожеж.

Під час використання електроінструментів берегтися треба як механічних травм, заподіяних рухомими або ріжучими частинами пристрою, так і ураження елек-три кою.

Не можна використовувати електроприлади на вулиці під час дощу, туману, снігопаду. Ніколи не користуй-

те ся електроприладами у ванні чи під душем, оскільки в ода до бр е п р ов оди т ь е л е кт ри ку, т о му м ожн а от р и м ат и електричні травми та пошкодження (мал. 196).

Не залишайте електроприлади включеними без нагляду. Це стосується також і пристроїв, які можуть функціонувати у так званому «сплячому режимі», практично не споживаючи електроенергії, але залишаючись підключеними до мережі для виконання деяких своїх функцій (телевізори, відеомагнітофони, комп'ютери тощо). Інколи вдома телевізор постійно тримають увімкненим у мережу, про що свідчить червоний вогник на передній панелі. У технічному паспорті приладу зазвичай зазначається, що не дозволяється залишати прилад у сплячсму режимі більш ніж на 1 — 2 доби. Окрім цього, якщо ви прагнете зменшити споживання електричної енергії, прилад має бути вимкненим, якщо ним не користуються, зокрема вночі та коли вас немає вдома.

Якщо в сім'ї є малі діти, треба, щоб розетки були закриті спеціальними заглушками (мал. 197).

Зазвичай зараз всі електричні мережі будинків та квартир обладнано спеціальними запобіжними засобами, які відключають електричне живлення квартири в разі виникнення перевантаження чи короткого замкнення електричного кола.

 

Але якщо вже так сталося, що електричне обладнання загорілося, то перш за все потрібно вимкнути електрику.

А ти знаєш, де знаходиться вимикач електричного живлення тесе о помешкання? Якщо не знаєш, то попроси своїх батьків показати тобі його і навчити, як ним користуватися!

Якщо відімкнути електромережу неможливо, то слід пам'ятати: не можна застосовувати для гасіння дротів під напругою в оду; терміново телефонуй за номером 101 і викликай пожежників на допомогу (мал. 198).

Багато випадків ураження електричною енергією ста-ється через зіткнення людей з обірваними та провислими проводами. Тому треба знати, що небезпечно не лише торкатися, але й підходити до обірваного проводу повітряної лінії електромережі, що лежить на землі, ближче ніж .5—8 м.

Слід бути дуже обережним і під час прогулянки. Суворо забороняється:

♦    підходити до оголених проводів і чіпати їх руками (мал. 199);

♦    розводити багаття, запускати повітряних зміїв під лініями електропередач;

♦    гратись поблизу підстанцій.

Людина постійно перебуває у приховано небезпечному середовищі. Як зробити своє життя безпечним? Невже потрібно відмовитись від ганять спортом, розваг, ніколи не користуватися електричними приладами? Авжеж, ні! Невід'ємною частиною нашого життя має стати дотримання правил безпеки. Цс допоможе захистити ваше здоров'я і життя, здоров'я і життя інших людей, зробить безпечним помешкання та довкілля.

ВИКОНАЄМО ЗАВДАННЯ РАЗОМ

За зображенням, наведеним на малюнку 200, назвати дії, які забороняється виконувати поблизу ліній епектропередач та електричних підстанцій. Які із заборонених видів діяльності, про які сказано вище, не зображено на малюнку?

  1. Яку шкоду електрика може заподіяти людському організму?
  2. Які основи правила поводження з електричними приладами?
  3. Хто повинен виконувати ремонт електричних приладів?
  4. Які особливості використання побутових електронагрівальних приладів?
  5. Що треба робити, якщо електричне обладнання спричинило пожежу?

 

 

Це матеріал із підручника Трудове Навчання для хлопців 5 клас В.К. Сидоренко, Д.В. Лебедєв, А.М. Гедзик, В.В, Юрженко

Автор: admin от 20-11-2013, 22:50, посмотрело: 23566