Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Технологія побутової діяльності. Безпечне користування побутовими електроприладами. Види побутових електроприладів

НАРОДНА ОСВІТА

Технологія побутової діяльності. Безпечне користування побутовими електроприладами. Види побутових електроприладів

Тема: Технологія побутової діяльності. Безпечне користування побутовими електроприладами. Види побутових електроприладів

Опорні поняття: електрична енергія, електричний прилад, електричний дріт, джерело електричної енергії, побутовий електроприлад.

 

 

Уявіть, шо в усьому вашому будинку раптом припинилося постачання електричної енергії, мабуть кожен з васхочабраз був свідком такої неприємності. 8 а таких обставин починаєш розуміти, як багато електричних приладів нас сточують і як їх робота підвищує загальний рівень комфорту в побуті.

Важко уявити сучасний світ без електроприладів, які функціонують завдяки електричній енергії. Тепло, світло, механічний рух, створювані різними побутовими приладами, — усім цим ми зобов'язані здатності того чи іншого електричного приладу використовувати електричну енергію для виконання своїх функцій (нагрівання, освітлення, механічна дія). Без електричної енергії люди не мали б комп'ютерів, радіо і телебачення, не полетіли б у космос. Навіть автомобілю, що приводиться в рух спалюванням суміші бензину й повітря, не обійтись без власної електричної мережі. Без перебільшення можна сказати, що електрична енергія і явища, пов'язані з її виробленням, передачею та споживанням, зумовили розвиток сучасної циві лізації.

Чому саме електрична енергія отримала таке широке застосування в побуті? Головна перевага електричної енергії полягає в простоті, з якою її можна перетворити на інші види енергії. В електродвигунах вона перетворюється на механічну енергію й обертовий вал двигуна надає руху різним механізмам. В електронагрівальних та освітлювальних приладах енергія, яка надходить через різні види проводів, змушує їх нагріватися та виділяти тепло (обігрівачі) або розжарює їх до таких високих температур

(2000 —2500 °С), що вони починають випромінювати світло (лампи розжарювання).

Електрична енергія надходить до нашого дому по проводах подібно до того, як вода — по трубах. Електричну енергію виробляють великі потужні електростанції, для цього вони використовують енергію потоку води, який обертає турбіни генераторів, теплову енергію

 

пари, отриману в результаті спалювання вугілля, газу або нафти, та атомну енергію. Найкраще електрична енергія передається по металевих проводах, виготовлених із міді та алюмінію, які ззовні вкривають шаром ізоляції, тобто матеріалу, що не пропускає електрику (гума, пластмаса). Будову електричного дроту показано намалюнку 168.

Коли ви натискаєте на вимикач лампи або я кого-не будь приладу, то електрична енергія, що надійшла від електростанції, надходить у прилад, і він починає працювати. Споживання електричної енергії відбувається завдяки налагодженій системі електропостачання (мал. 169).

Система електропостачання складається з машин та пристроїв, призначених для передаваня енергії від електростанції, де вона виробляється, до місць її споживання.

Технічний пристрій, що виробляє електричну енергію, називають джерелом електричної енергії. На електричних станціях джерелами електричної енергії с по тужні електрогенератори (мал. 170), за своєю будовою вони подібні до мініатюрного електрогенератора в ручному ліхтарику-«жучку» (мал. 171) або велосипедного генератора.

У багатьох електричних пристроях використовуються хімічні джерела електричної енергії, які зазвичай називають хімічними елементами, або просто батарейками (мал. 1 72).

Хімічні джерела електричної енергії мають на корпусі позначки *+» (центральний вивід) і «-» (вивід внизу на корпусі). Підключаючи батарейку до якогось приладу, треба, щоб її виводи відповідали таким самим позначкам на приладі.

Споживач електроенергії — пристрій, що працює від електри чної е нергії.

Пристрій керування — пристрій, призначений для вмикання та вимикання, а також для зміни режимів роботи приладу.

Перш ніж потрапити із зовнішньої мережі в квартиру, електрична енергія проходить через запобіжники, які перегоряють при надто великому споживанні електричної енергії, припиняючи при цьому її подачу до споживачів. Якщо не встановлювати запобіжник, то дроти, по яких вона проходить, можуть перегрітися і спричинити пожежу. 8 метою ощадливого використання енергії та її обліку вона після запобіжника проходить через лічильник (мал. ITS). Цей прилад фіксує кількість спожитої електроенергії. Слідом за лічильником стоїть загальний вимикач, за допомогою якого можна від'єднати від мережі всю квартиру, наприклад у разі перевірки електриком стану проводки або під час її ремонту.

Отже, всі прилади, і побутові в тому числі, які працюють на електричній енергії, є споживачами.

У нашому повсякденному побуті ми також використовуємо різні споживачі електричної енергії. Зокрема, це різноманітні електропобутові прилади.

Поняття «побутові прилади» з'явилося не так вже й давно. 8злитайте у своїх бабусь і дідусів, думали вони, що коли-небудь те, що здавалося неймовірним і фантастичним, міцно увійде в наше життя? Неймовірне тепер стало повсякденним і звичним, і ми перестали його помічати. У наших будинках з'яви лися побутові прилади — непомітні і скромні помічники, що мають великі можливості.

Пригадайте, як зазвичай починається ваш ранок і скільки різних побутових електроприладів допомагають вам не спізнитися до школи. Поки ви вмиваєтеся, сніданок розігрівається в мікрохвильовій печі, на столі весело закипає електричний чайник, а по всій квартирі розноситься чудовий запах свіжоспечених у хлібопічці булочок. А якщо ще згадати про дідусеву електричну бритву, фен, яким користується мама, та інші досягнення технічного прогресу? Все це — побутові електроприлади — цілий світ простих і складних дуже корисних речей.

Мабуть, важко знайти ту сферу нашої повсякденної діяльності, де б нам на допомогу не приходила побутова техніка. Ми довіряємо їй приготування їжі, прання і прибирання, управління мікрокліматом у приміщеннях, догляд завласною зовнішністю, вона допомагає організувати наше дозвілля, зв'язує нас з нашими близькими та друзями.

Ознаймимося з побутовими електроприладами, розподіливши їх на групи за певними ознаками, наприклад, за призначенням.

До нагрівальних належать такі прилади.

Прилади для приготування їжі: плити та печі; кавоварки; грилі і шашличниці; духовки (мал. 1 74);

0 па лю вальні пр ила ди: к амі н и; кал о ри фе ри (м а л. 176). Праски та паяльники (мал. 177).

Кухонні електроприлади: кухонні машини (комбайни); соковижималки; кавомолки, м'ясорубки; міксери; посудомийні машини; морожениці; картоплечистки; хліборізки (мал. 178).

Прилади для нагрівання води: електрон ай ники, самовари і кип'ятильники (мал. 1 75).

 


Прилади для зберігання харчових продуктів:    холо

 

дильники та морозильники (мал. 1 79).

Прилади для прибирання приміщень: пилососи, натирачі та електрощітки (мал. 180).

Прилади для створення мікроклімату: вентилятори і тепловентилятори; зволожу-

вачі; іонізатори; очищувачі повітря; кондиціонери (мал. 181).

Прилади індивідуального користування: фени; масажні прилади; бритви; машинки для стрижки волосся (мал. 182).

Електроприлади для виконання побутових технологічних операцій: пральні машини, швейні машини (мал. 183).

Освітлювальні прилади: люстри, бра, світильники (мал. 184).

Електронні прилади: телевізори, магнітофони, відео-магнітофони, програвачі, підсилювачі, комп'ютери (мал. 185).

Електроінструменти: дрилі, точила, пилки (мал. 186).

Кожен електроприлад має своє призначення, він розрахований на певні умови використання, має певні електричні характеристики. Ці дані записуються в технічному паспорті, а найбільш значущі у вигляді таблички кріпляться на корпусі приладу. На ній зазначають електричні характеристики, дату випуску, завод-виробник тощо. До кожного побутового електроприладу додається інструкція-пас порт, де зазначаються технічні характеристики, будова і принцип роботи, правила безпечної експлуатації та інші дані.

Тож перш ніж використовувати той чи інший електроприлад, слід уважно ознайомитися з його характери сти ками та прави лами ви кори стан ня.

Запитання та завдання

  1. Які побутові прилади можна віднести до електричних?
  2. Назвати різні види джерел електричної енергії.
  3. Які ви знаєте нагрівальні електроприлади?
  4. Які побутові прилади е споживачами електричної енергії?
  5. У якій документації можна знайти детальну інформацію про характеристики електроприладу?

Різні електричні явища відомі людям вже досить давно. Кожен з вас і сам зможе повторити дослід, подібний до якого проводили ще давні греки. Якщо потерти пластмасову кулькову ручку об рукав своєї вовняної сорочки, а потім піднести її до дрібних папірців, то вони притягнуться до ручки завдяки електричній енергії (мал. 187). Ця енергія пов’язана з предметами, які торкалися один одного (ручка і вовна), її не можна передавати на відстань і використовувати в різних приладах.

Додаткова інформація

•    Стародавні греки знали, що шматочок бурштину (грецькою «електрон»), натертий тканиною або вовною, притягує до себе легкі предмети (пух, пір’я, волосся).

•    Наприкінці XVI і і ст. італійський анатом та фізіолог Луїджі Гальвані (1737—1798) помітив появу електрики під час контакту пари пластин, виготовлених з різних металів, з деякими речовинами (кислотами). Це явище пояснив та продовжив досліди італійський фізик Алессандро Вольта (1745—1827). У результаті його дослідів було створено джерело електричної енергії, котре на честь Л. Гальвані назвали гальванічним елементом.

• Перша електропраска була запатентована в 1881 р. (мал. 188). На відміну від існуючих сьогодні моделей, перші праски важили близько 6 кг і дпя отримання тепла в них використовувалися вугільні електроди. Такі електричні праски були вельми незручними в експлуатації та досить п ожежонеЗезп ечн ими.

ЛАБОРАТОРНО-ПРАКТИЧНА РОБОТА 4

 

ВИЗНАЧЕННЯ ЗА ТЕХНІЧНИМ ПАСПОРТОМ ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ПОБУТОВОГО ЕЛЕКТРОПРИЛАДУ

Мета роботи. Використовуючи технічні паспорта на різноманітні побутові епектроприлади, навчитися визначати їх призначення та у мови експлуатації.

Обладнання та матеріали: технічні паспорти нарізні виді п обутов их електр оп р и л ад в.

Послідовність виконання роботи:

1.    Записати в зошиті в довільній формі назву побутового електроприладу (за даними паспорта) та його призначення.

2.    За дан/іми паспорта вказати характерні небезпеки під час використання електроприладу.

3.    Записати послідовність дй під час підготовки приладу до використання.

4.    Зробити висновки щодо можливості використання даного приладу д тьми 11 —12-річного віку.

 

 

Це матеріал із підручника Трудове Навчання для хлопців 5 клас В.К. Сидоренко, Д.В. Лебедєв, А.М. Гедзик, В.В, Юрженко

Автор: admin от 20-11-2013, 22:49, Переглядів: 6091