Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » § 21. Безпечне користування побутовими електричними приладами

НАРОДНА ОСВІТА

§ 21. Безпечне користування побутовими електричними приладами

§ 21. Безпечне користування побутовими електричними приладами

1. Які відомі тобі електричні прилади використовують у домашньому господарюванні? Яке їх призначення?

2.    З яких документів можна дізнатися про призначення електричних приладів?

3.    Яких правил безпеки слід дотримуватися при користуванні електричними приладами?

Важко уявити наше життя без надійних помічників - електричних приладів. За допомогою них випікають хліб і готують їжу, зберігають продукти харчування і прибирають приміщення. Без електроприладів ми не змогли б оперативно передавати та отримувати інформацію, наприклад ознайомлюватися із технічними досягненнями, новинами спорту й кіно, прогнозом погоди. Вони допомагають обробляти різноманітні матеріали, освітлювати приміщення і вулиці та виконувати багато інших корисних робіт.

Розглянь малюнок 183 та поясни, які електроприлади на ньому зображені, для чого вони призначені. Якими подібними приладами користується твоя родина? Що між ними спільного та в чому відмінність?

Так! Спільним для всіх побутових електричних приладів є те, що вони працюють за рахунок електричної енергії.

Прилади, які працюють за рахунок електричної енергії і використовуються в побуті для полегшення виконання певних робіт, створення комфортних умов для праці і відпочинку, називаються побутовими електричними приладами.

На уроках трудового навчання і в подальшому в повсякденному житті ти будеш користуватися, а може, уже користуєшся різноманітними подібними електричними приладами. Для цього, насамперед, необхідно знати призначення таких приладів, принцип їх дії і, найголовніше, правила безпечного користування ними.

Незалежно від призначення, у кожному побутовому електричному приладі є елемент, який споживає електричну енергію для приведення в дію його робочої частини. Наприклад: в електричному дрилі електрична енергія приводить у рух двигун, на валу якого закріплюється свердло, в електричному лобзику - пилочку, у м’ясорубці - ножі, у пральній машині - барабан з білизною тощо. Оскільки такі прилади працюють за рахунок спожитої електричної енергії, усі вони називаються споживачами.

Залежно від призначення, принципу дії та конструкції, побутові електричні прилади поділяються на типи і види.

Найпоширенішими типами за принципом дії є наступні: електроосвітлювальні, електронагрівальні, електромеханічні.

Кожен тип може мати кілька видів. Наприклад: тип приладу електроосвітлювальні прилади, а його види: торшер, бра, люстра, настільна лампа. Інша група - нагрівальні електричні прилади, а їх види: електроплита, електропраска, електрокавоварка тощо.

До електромеханічних відносяться електричні м’ясорубки, кухонні комбайни, швейні та пральні машини, шуруповерти, електродрилі та багато інших (мал. 184).

Під час довготривалого використання побутових електроприладів можуть виникати різного виду неполадки. До найбільш поширених відносяться: саморозкручування затискних гвинтів, за допомогою яких кріпляться струмопровідні жили електричних патронів, вилок, розеток; переламування проводів; вихід з ладу електричних та механічних частин приладів тощо. У результаті цього може виникати іскріння, спостерігатися нагрівання проводів, плавлення ізоляції, наслідком чого є виникнення пожежі, вихід з ладу електричних приладів (мал. 185).

Користування несправними електричними приладами може призвести до ураження людини електричним струмом і, як наслідок, спричинити тяжкі наслідки для здоров’я.

Для запобігання цьому необхідно дотримуватися таких правил безпечної праці:

1.    Перед користуванням електроприладом уважно вивчити інструкцію, яка додається до кожного електроприладу.

2.    Користуватись електроприладом тільки з дозволу та в присутності дорослих.

3.    Забороняється торкатися та вмикати важелі, кнопки обладнання, що розміщене в майстерні.

4.    Не можна перевіряти наявність напруги в електричному колі, торкаючись оголених проводів пальцями.

5.    За будь-яких незначних дій електричного струму на тіло (пощипування, потепління) та при виявленні ознаки пошкодження електропроводки, запаху плавленої ізоляційної оболонки проводів, появи диму необхідно вимкнути джерело електричного струму та негайно повідомити вчителя, а при виконанні робіт у домашніх умовах - дорослих членів родини.

6.    При користуванні електроприладами необхідно стежити, щоб струмопровідні приводи не були туго натягнутими та не перекручувались.

7.    Щоб запобігти ураженню людини електричним струмом, при ввімкненні електроприладів у мережу електричного струму забороняється триматися рукою за металеві труби водяного опалення, стіну будівлі, тіло іншої людини (мал. 186).

8.    Забороняється утримувати або витягувати електричну вилку з розетки за допомогою шнура (мал. 187).

9.    Щоб уникнути ураження елек-Ттричним струмом, забороняється торкатися руками оголених

проводів, виконувати будь-які роботи при ввімкнених споживачах до мережі електричного струму або інших джерел живлення (мал. 188).

10.    Якщо трапився випадок ураження іншої людини електричним струмом, необхідно покласти під свої ноги гумовий килимок або підставку з сухої деревини і однією рукою відтягнути потерпілого за комір або іншу частину сухого одягу від електричної струмопровідної мережі (мал. 189).

11.    У випадку потрапляння в зону падіння електричних проводів необхідно терміново вийти з неї не стрибаючи, а дрібними кроками, переміщуючи ступні ніг не відриваючи їх від дороги, так, як зображено на малюнку 190.

1 електротехніка, джерела електричної енергії, споживачі електричної енергії, побутові електричні прилади.

Бра - настінний світильник або держак для лампи.

Люстра - підвісний світильник, що має кілька джерел світла. Торшер - світильник на високій підставці.

1.    На які види та типи поділяються побутові електричні прилади?

2.    Що спільного та в чому відмінність між видами та типами електричних приладів?

3.    Яких правил безпеки необхідно дотримуватися при користуванні побутовими електричними приладами?

Тестові завдання

1. Чому необхідно економити електричну енергію?

А щоб уникнути виходу з ладу побутових приладів Б щоб зменшити витрати за використану електроенергію В щоб зменшити витрати природних ресурсів на її виробництво

2.    Які побутові прилади працюють за рахунок електричної енергії?

А люстра Б фен

В м’ясорубка

3.    Користування несправними електричними приладами може призвести до

А перевитрат електричної енергії Б ураження електричним струмом В виходу з ладу електричного приладу

4.    Чому не можна торкатися оголених проводів?

А вийде з ладу електричний прилад

Б припиниться подача електричної енергії В можна отримати ураження електричним струмом

Автор: admin от 10-11-2013, 17:52, Переглядів: 12749