Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » § 5. Властивості конструкційних матеріалів. Властивості фанери та ДВП

НАРОДНА ОСВІТА

§ 5. Властивості конструкційних матеріалів. Властивості фанери та ДВП

1.    Пригадай, які відомі тобі властивості притаманні фанері, шпону, ДВП.

2.    Що спільного та в чому відмінність між фанерою та ДВП?

3.    З якою метою фанеру виготовляють з непарної кількості листів шпону?

Для виготовлення корисних речей використовують різноманітні конструкційні матеріали: метал, пластмасу, оргскло, шовк, текстильні та інші матеріали. Великого поширення набуло використання деревини та матеріалів з неї. Усі конструкційні матеріали мають певні властивості, які необхідно враховувати при виготовленні виробів. До них належать уже відомі тобі колір і текстура деревини. Крім того, необхідно також знати, як легко обробляється певний вид деревини та матеріали з неї, який інструмент потрібно для цього використати, чи будуть утримуватися в ній цвяхи, шурупи та інші деталі кріплення, як впливатимуть на деревні матеріали вологість, зміна температури навколишнього середовища тощо. Потрібно також передбачити, який вид деревини чи матеріалів з неї необхідно використати, щоб конструкція, наприклад міст або багатоповерхова будівля, не зруйнувалась, якщо вона буде використовуватися при великих навантаженнях тощо.

Допоможе дати відповідь на ці запитання знання механічних властивостей конструкційних матеріалів. До основних з них насамперед належать: міцність, твердість, пружність.

Міцність - властивість, яка характеризує стійкість деревини проти зовнішніх механічних зусиль, тобто її здатність витримувати великі навантаження і не руйнуватися. З деревини високої міцності варто виготовляти конструкційні елементи, тобто ті, які підлягають значним навантаженням.

Серед дерев, що ростуть на території нашої країни, найміцні-шою є деревина дуба, далі йдуть ясен, граб, клен, береза, сосна, ялина, вільха, осика, липа.

Твердість — здатність матеріалу чинити опір проникненню в нього іншого твердого тіла, наприклад знарядь обробки (ножів, пилок, стамесок, свердел та інших різальних інструментів). Знання твердості деревини має велике значення. Різальні інструменти для обробки деревини заточують з урахуванням цієї властивості. Чим твердіша деревина, тим важче її обробляти і тим більший кут загострення повинен мати інструмент.

За твердістю деревину можна розташувати в такій послідовності: граб, дуб, ясен, клен, береза, сосна, вільха, ялина, липа. Тобто найбільшу твердість має граб. Отже, його важко обробляти різальним інструментом. Легше за всі деревні матеріали обробити липу. Тому її здебільшого використовують для виготовлення сувенірів, речей домашнього вжитку тощо.

Пружність - властивість матеріалу змінювати свою форму (і не руйнуватися) під дією навантаження та відновлювати її після припинення цієї дії. Деревина згинається (деформується) під дією сили і знову випростовується, або пружинить, після зняття навантаження. Високу пружність має деревина ясена, дуба, модрини, сосни та інших порід.

У шкільних майстернях ти будеш виготовляти вироби з деревних матеріалів. Для цього потрібно вміти підібрати заготовки, які мали б певні технологічні властивості, а виготовлені з них вироби були надійними і мали привабливий зовнішній вигляд.

Тобі вже відомо, що фанеру виготовляють з непарної кількості листів шпону, з перпендикулярним розміщенням напрямку волокон у шарах. Завдяки цьому вона має високу міцність і пружність. Разом із цим фанера і ДВП мають також певні недоліки. За надмірної вологості розклеюються шари шпону у фанері, а ДВП набухає та розтріскується тощо. Тому при виготовленні виробів потрібно враховувати, у яких умовах вони будуть використовуватися, та передбачити способи їх захисту від впливу зовнішнього середовища.

При виготовленні виробів з фанери та ДВП за допомогою різальних інструментів на її крайках виникають нерівності, які потрібно додатково обробляти напилками та шліфувальною шкуркою.

Технологію виконання таких видів робіт ти опануєш після вивчення наступних параграфів.

ЛАБОРАТОРНО-ПРАКТИЧНА РОБОТА № 5 Порівняння міцності фанери та ДВП

Обладнання і матеріали: столярний верстак або слюсарні лещата, зразки фанери та ДВП 70x20x4 мм, маятник, транспортир, вантаж вагою 0,5 кг.

Послідовність виконання роботи

1.    Закріпи зразок фанери в слюсарних лещатах або в столярному затискачі так, щоб зразок виглядав на 50 мм (мал. 34).

2.    Встанови маятник з транспортиром.

3.    Досліди зразки:

а)    відхиляй і відпускай маятник у трьох положеннях по черзі, збільшуючи кут відхилення;

б)    спостерігай за руйнуванням зразка;

в)    результати спостереження занеси до таблиці.

4.    Так само досліди зразок ДВП. Результати дослідження занеси до таблиці.

5.    Зроби висновки.

Послідовність виконання роботи

1.    Поклади зразок фанери на дві опори - кубики (мал. 35).

2.    Посередині зразка постав вантаж.

3.    Заміряй лінійкою відстань від поверхні стола до зразка.

4.    Зніми вантаж.

5.    Так само досліди зразок ДВП.

6.    Зроби висновок.

механічні властивості, твердість, міцність, пружність.

Властивість - якість, ознака матеріалів.

Конструктор - той, хто конструює корисну річ. Конструкція - будова, взаємне розташування частин машин, механізмів, будівель тощо.

1.    Для чого необхідно знати властивості конструкційних матеріалів?

2.    Які механічні властивості деревини ти знаєш?

Тестові завдання

1.    Здатність матеріалу витримувати великі навантаження і не руйнуватися - це...

А твердість    Б пружність    В    міцність

2.    Здатність матеріалу чинити опір проникненню в нього іншого тіла - це.

А пружність    Б твердість    В    міцність

3.    Здатність матеріалу змінювати свою форму (і не руйнуватися) під дією навантаження та відновлювати її після припинення цієї дії - це.

А твердість    Б міцність    В    пружність

Автор: admin от 10-11-2013, 17:20, Переглядів: 3961