Народна Освіта » Основи здоров'я » Причини і наслідки вживання наркотиків

НАРОДНА ОСВІТА

Причини і наслідки вживання наркотиків

Дізнаєшся більше про негативний вплив наркотичних речовин на здоров’я; основні причини вживання наркотичних речовин підлітками; запобігання вживанню наркотиків

Пригадай

Які речовини називають психоактивними? Чому їх так назвали?

Наркотики, так само як нікотин і алкоголь, — це психоактивні речовини. Вони спричиняють отруєння організму, у людей з’являється залежність від їх вживання. Про шкідливий вплив наркотиків багато пишуть, розповідають у документальних фільмах. Однак, навіть знаючи про негативний вплив таких речовин на організм, люди продовжують їх вживати. Шкідливу звичку вживати наркотичні речовини мають деякі підлітки. Чому так трапляється?

Причини вживання наркотиків підлітками

Найпоширеніші міфи і факти

Міф. Бажання відчути себе дорослим, сучасним, модним.

Факт. Вживання наркотичних речовин не додає авторитету. Навпаки, людину, яка вживає наркотики, не поважають, уникають спілкування з нею. Така людина має слабку волю.

Протидія. Щоб подорослішати, слід розвивати інтелектуальні здібності, силу волі, набувати корисних звичок, бути відповідальним, додержувати слова. Пам’ятати, що в сучасному світі модно вести здоровий спосіб життя.

Міф. Бажання заспокоїтися, звільнитися від якогось негативного відчуття (наприклад, тривоги, образи, розпачу), відновити психологічну рівновагу.

Факт. Наркотики не заспокоюють, а навпаки, збуджують нервову систему, а згодом пригнічують її діяльність.

Протидія. Негативні почуття не зникають самі. Потрібно навчитися керувати емоціями й долати негативні емоції. Не боятися звернутися по допомогу до близьких.

Міф. Бажання ухилитися від розв’язання проблем.

Факт. Вживання наркотиків не вирішує проблем, а спричиняє нові, пов’язані зі здоров’ям.

Протидія. Треба навчитися розв’язувати проблеми, приймаючи зважені рішення і набуваючи навичок ефективного спілкування.

Міф. Бажання виділитися серед ровесників. Прагнення до незалежності та підвищення самооцінки.

Факт. Поважають людей, з якими цікаво спілкуватися та які розвивають власні здібності.

Протидія. Щоб бути насправді незалежним і самостійним, слід формувати навички впевненої поведінки, доброзичливо спілкуватися. Аби підвищити самооцінку, треба вдосконалювати власні риси характеру й розвивати силу волі.

Міф. Нудьга, самотність.

Факт. Насправді це не причина. Треба навчитися організовувати дозвілля.

Протидія. Цікавих занять багато. Кожен може обрати гурток чи спортивну секцію. Можна зайнятися туризмом, музикою, танцями. Відвідуючи гуртки та секції, можна знайти друзів.

Міф. Якщо пропонує хтось із знайомих, не можна відмовитися.

Факт. Не піддавайся тиску компанії. Ті, хто пропонує спробувати наркотик, — несправжні друзі.

Протидія. Подумай, чи варто спілкуватися з такою компанією. Залишайся самим собою. Шукай компанію однодумців, які додержуються здорового способу життя. Розвивай силу волі, упевненість у собі, умій спокійно, але твердо відмовитися від небезпечної пропозиції.

Міф. Можна відмовитися від вживання в будь-який момент.

Факт. Це самообман. Залежність виникає дуже швидко, навіть після одного вживання. А ось звільнитися від такої залежності дуже важко. Багато людей втратили здоров’я і навіть життя через залежність від вживання наркотиків.

Протидія. Відмовитися краще всього один раз, коли тобі вперше пропонують вжити будь-яку психоактивну речовину. Твоя відмова має бути рішучою і категоричною.

На підлітків, які інтенсивно ростуть і розвиваються, наркотичні речовини впливають сильніше, ніж на дорослу людину. Звикання також може виникнути швидше.

Наркотики уражають мозок, нервову систему, серце. Можуть спричинити смертельне отруєння, зупинку дихання, серцевий напад. Негативний вплив наркотичних речовин на мозок призводить до погіршення пам’яті, запаморочення голови. Людина втрачає здатність логічно мислити, приймати зважені рішення. Знижуються швидкість реакції та увага. Підвищується ризик потрапити в небезпечну ситуацію. Зникає бажання і здатність навчатися та працювати. Людина втрачає роботу, друзів, близьких. Якщо не вистачає коштів на чергову дозу, залежна людина може красти гроші чи майно.

У компаніях, з якими спілкуєшся, дехто може курити, вживати алкогольні напої. Такі звички часто стають першим кроком до вживання наркотичних речовин. І будь-хто іноді може опинитися перед вибором: вживати чи не вживати наркотики. Пам’ятай, що ні прагнення нових вражень і відчуттів, ні тиск компанії однолітків, ні пропозиція дорослої людини — це не причина для вживання наркотичних речовин. Дбай про власне здоров’я повсякчас.

Висновок

Вживати наркотики дуже небезпечно для здоров’я підлітків. Хоч якими складними бувають життєві ситуації, це не причина, щоб вживати наркотичні речовини. Приймай зважені рішення, керуй емоціями, розв’язуй проблеми, користуючися навичками ефективного спілкування, розвивай силу волі. Пам’ятай, що шлях до здоров’я ти обираєш сам.

Завдання

1. Які шкідливі звички можуть стати першими кроками до вживання наркотичних речовин?

2. Назви найпоширеніші міфи й факти вживання підлітками наркотичних речовин та шляхи протидії вживання наркотиків.

3. Схарактеризуй дію наслідків вживання наркотиків на організм людини.

4. Поміркуй, чому наркотичні речовини впливають на здоров’я підлітків сильніше, ніж на здоров’я дорослої людини.

5. Установи зв’язок між вживанням наркотичної речовини й здоров’ям підлітків. Скористайся схемою: міф — факт — протидія.

6. Поміркуй, чи бажають підліткам добра ті, хто поширює міфи про вживання наркотиків. Обґрунтуй відповідь.

 

Це матеріал підручника Основи здоров'я 7 клас Бойченко, Василашко

 

Категорія: Основи здоров'я

Автор: admin от 8-02-2017, 15:04, Переглядів: 9704