Народна Освіта » Географія » Україна та її сусіди. Зв'язки України з країнами Європи

НАРОДНА ОСВІТА

Україна та її сусіди. Зв'язки України з країнами Європи

Ви дізнаєтесь:

• про загальні риси населення україни та її сусідів

• про зв'язки україни з країнами Європи

Пригадайте:

• із якими державами межує україна

Україна — найбільша за площею держава Європи. Вона має вигідне географічне положення та сприятливі природні умови для розвитку господарства та життя населення. Суходолом Україна межує із сімома країнами: Росією, Білоруссю, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та Молдовою. У 1991 р. Україна, Росія, Білорусь та Молдова перетворилися з радянських республік на незалежні держави. Співробітництво України із сусідніми країнами є дуже важливим для її подальшого розвитку. Оскільки основним напрямком зовнішньої політики України є інтеграція в європейське співтовариство, особливого значення набувають економічні зв’язки з найближчими сусідами: Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією та іншими країнами Європейського Союзу.

Європейський Союз представляють 28 країн, які об'єдналися на основі спільних людських і демократичних цінностей для досягнення стабільності, миру та процвітання. на території ЄС проживає понад 470 млн громадян різних національностей, вірувань і традицій. За 50 років існування ЄС перетворився на потужну та впливову силу, яка відіграє провідну роль у світовій політиці, економіці, культурі.

• Україна.

Україна розташована у Східній Європі на перетині важливих транспортних шляхів, межує із сімома державами й має вихід до Чорного й Азовського морів. Значні розміри України зумовили різноманіття її природних умов і ресурсів.

 

 

 

Рис. 2. Софія Київська, або Софійський собор, — християнський собор у центрі Києва, пам'ятка архітектури та монументального живопису ХІ—МІІ ст., одна з небагатьох уцілілих споруд давньоруських часів. Це одна з найголовніших християнських святинь Східної Європи, історичний центр Київської митрополії. Храм був закладений 4 листопада 1011 р., а освячений 11 травня 1018 р. Будівництво храму розпочав князь володимир великий, а завершив Ярослав Мудрий.

 

Рис. 3. Букові праліси Карпат — природний об'єкт, що складається з десяти окремих масивів, які розташовані вздовж осі завдовжки 185 км. Ліси простягаються від Рахівських гір та чорногірського хребта в україні на захід полонинським хребтом до гір Буковські врхи та вигорлат у Словаччині.

 

У нашій країні живуть представники понад 100 національностей, українці становлять близько 78 % населення. Проживають також росіяни, білоруси, молдавани, поляки, кримські татари, болгари, угорці, греки та інші народи. Найбільшими містами, де кількість населення перевищує мільйон осіб, є Київ, Харків, Дніпропетровськ, Одеса.

Українці — вправні господарі. Із давніх-давен вони вирощують пшеницю, ячмінь, соняшник, різні овочі та фрукти, розводять свійську худобу. Землеробство і сьогодні відіграє важливу роль у господарстві країни. На підприємствах виробляють різноманітну промислову продукцію: машини та обладнання, електроенергію, хімікати, продукти харчування, одяг та взуття тощо.

Україна має сприятливі умови для розвитку туризму. Морські та гірські курорти, історичні пам’ятки міст і селищ країни приваблюють туристів. На території нашої держави перебуває географічний центр Європи (рис. 1). Список об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні у 2014 р. налічував сім найменувань (рис. 2, 3).

 

 

Країни — сусіди України.

Росія — найбільша за площею країна світу, 1/3 її території розташована в Європі, а 2/3 — в Азії. Із Росією Україна має найбільш протяжний сухопутний кордон (2063 км) на півночі та сході. У цій величезній країні спостерігається виняткова різноманітність природних умов та природних ресурсів. У Росії живуть представники понад 100 національностей. Українська діаспора в Росії налічує більше ніж 4 млн осіб — тут вона найчисленніша у світі. Найбільші міста — Москва (столиця) (рис. 4), Санкт-Петербург, Новосибірськ, Нижній Новгород та ін.

Білорусь — північно-західний сусід України. Це переважно рівнинна країна, вкрита сосновими, березовими та сосново-дубовими лісами з численними мальовничими озерами, болотами та річками (рис. 5). Населення Білорусі багатонаціональне, складається з білорусів, українців, росіян, поляків. Основна частина населення проживає в містах, серед яких найбільшими є Мінськ (столиця), Брест, Гродно, Гомель, Могильов.

Польща — західний сусід України. Країна розташована майже в центрі Європи, із півночі її територія омивається Балтійським морем. Більша частина Польщі рівнинна, на півдні та південному заході простягаються гори Карпати й Судети. Більшість жителів країни (97 %) — поляки, решту складають українці, німці, білоруси, литовці. Найбільшими містами є Варшава (столиця), Лодзь, Краків (рис. 6). Досвід Польщі у проведенні економічних реформ є дуже цікавим для України.

 

Рис. 6. Старе місто Краків — скарбниця шедеврів мистецтва та цінних пам'яток архітектури, яких тут понад 1200. вони представляють усі стилі архітектури, від Середньовіччя до новітніх часів. Краківська площа Ринок належить до однієї з найбільших у Європі, вона залишається незмінною від 1257 р.

Словаччина — невелика країна в Центральній Європі між величними масивами Карпат і повноводним Дунаєм. За природними умовами Словаччина має багато схожих рис з українським Закарпаттям. Це край, рідкісний за красою та різноманітністю природи, тому недивно, що країну щорічно відвідують сотні тисяч туристів. Найбільше місто й найважливіший річковий порт на Дунаю — столиця Братислава.

Угорщина — країна в Центральній Європі. Розташована на Центрально-Дунайській низовині, яка оточена півкільцем гір. У країні протікає головна річка Центральної Європи — Дунай і його найбільша притока — Тиса. Більшість населення країни складають мадяри (угорці). Чверть населення проживає в столиці Будапешті — найбільшому місті країни, великому культурному, науковому й промисловому центрі.

Румунія — країна, із якою Україна межує на південному заході. Через усю територію країни дугою простягаються Південні та Східні Карпати. На території Румунії розташована більша частина дельти Дунаю з безліччю проток і густо зарослих боліт, із численними птахами, земноводними, рибою та ссавцями. Найбільше місто та столиця Румунії — Бухарест.

Молдова — своєрідні ворота, розташовані між Карпатами й Чорним морем, що з’єднують європейські країни з Україною. Це невелика держава з пагорбистим рельєфом і м’яким помірно континентальним кліматом. Найголовніше національне багатство країни — чорноземи, які вкривають 3/4 її площі. Найбільше місто й столиця Молдови — місто Кишинів.

Зв'язки України з країнами Європи.

Територіальна близькість, традиційні історичні відносини та взаємний економічний інтерес створюють сприятливі передумови для того, щоб різнобічні зв’язки між сусідніми країнами та Україною активно розвивалися.

Основними товарами, які Україна продає в сусідні країни, є вироби із заліза й сталі, сталеві труби, машини та обладнання, мінеральні добрива, хімічна продукція, зерно, продукти харчування. Україна транспортує трубопроводами через свою територію природний газ і нафту з Росії до країн Європейського Союзу.

Білорусь постачає нам трактори, вантажні автомобілі та ліфтове обладнання, Молдова — фрукти та овочі, Словаччина — транспортні засоби, косметичну продукцію, папір і картон, Угорщина — автомобілі, лікарські засоби, продукти харчування, Румунія — меблі, взуття, текстильні вироби.

Із Польщі в Україну привозять технічне обладнання, тканини, фрукти, ліки, одяг та взуття. Багато українських студентів здобувають освіту в коледжах та університетах Варшави, Кракова, Вроцлава. Польща надає Україні значну підтримку на її шляху до європейської спільноти.

Донедавна найбільшим торговельним партнером України була Росія. Проте через погіршення політичних відносин обсяги товарообміну між державами скорочуються.

Країни Європейського Союзу надають Україні політичну та фінансову підтримку в проведенні різнобічних реформ.

Серед інших країн Європи найактивнішими є зв’язки України з Німеччиною, Італією, Кіпром, Литвою, Латвією, Естонією.

За підтримки українців, що проживають у європейських країнах, там щорічно проводиться багато цікавих заходів, спрямованих на популяризацію української культури, звичаїв і традицій. Організовуються фестивалі українського мистецтва, виставки, обміни художніми колективами, покази фільмів, гастролі театрів, майстер-класи.

Велику популярність у європейців мають «Дні України», які щорічно влаштовуються в культурних центрах різних європейських країн, у навчальних закладах серед студентської та шкільної молоді.

Європейці відкривають для себе Україну як країну з багатою культурною та історичною спадщиною. Найчастіше європейські туристи відвідують Київ, Львів, Одесу, мальовничі Карпати.

Головне

Україна — європейська держава, яка має вигідне географічне положення, сприятливі природні умови й ресурси. Країна багата на визначні природні та культурні пам’ятки, заповідники. В Україні виробляють різноманітну промислову та сільськогосподарську продукцію.

• Сусіди України — Росія, Білорусь, Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова.

• Зв’язки України з європейськими країнами відіграють важливу роль на її шляху до європейської спільноти.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Із якими країнами межує україна? 2. Яке значення для україни мають кордон із багатьма країнами та вихід до моря? 3. чому природні умови україни вважаються сприятливими для життя й господарської діяльності населення? 4. Які галузі господарства розвиваються в україні на основі власних природних ресурсів? 5. чому україна прагне розвивати партнерські відносини з країнами Європи?

Працюємо самостійно

уявіть, що ви — співробітник туристичного агентства. Складіть туристичний маршрут для гостей з іншої країни з оглядом і відвідуванням найбільш цікавих визначних пам'яток нашої Батьківщини.

 

Це матеріал з підручника Географія 7 клас Довгань, Стадник

 

Категорія: Географія

Автор: admin от 8-01-2017, 23:30, Переглядів: 34403