Народна Освіта » Основи здоров'я » Мотоцикл і безпека. Правила для мотоциклістів і пасажирів мотоцикла. Небезпека керування транспортним засобом у нетверезому стані

НАРОДНА ОСВІТА

Мотоцикл і безпека. Правила для мотоциклістів і пасажирів мотоцикла. Небезпека керування транспортним засобом у нетверезому стані

На цьому уроці ви дізнаєтеся:

• про заходи безпеки для мотоциклістів і пасажирів мотоцикла;

• про правила для мотоциклістів і пасажирів мотоцикла;

• про небезпеку керування транспортним засобом у нетверезому стані.

Хто є учасником дорожнього руху?

Як ви розумієте українську народну мудрість: «Хочеш бути здоровим — будь розсудливим»?

Мотоцикл — транспортний засіб. Мотоцикл — двоколісний механічний транспортний засіб із бічним причепом або без нього, має двигун з робочим об’ємом від 50 см1 (мол. 58, (і). До мотоциклів прирівнюються моторолери,

мотоколяски й механічні транспортні засоби, дозволена маса яких не перевищує 400 кг. Решта двоколісних механічних транспортних засобів із робочим об'ємом двигуна меншим за 50 см1 належать до мопедів (мил. 5ІЇ, 6).

Засвоїм призначенням .мотоцикли можуть бути:

• для перевезен ня л юдей;

• для не])еп)нів — спеціального призначення, різних марок і модифікацій;

• вантажні мотоцикли (важкі), які використовують підприємства й організації, торговельні точки для перевезення невеликих вантажів на маленькі відстані.

Безпека мотоцикла. Активна безпека — сукупність пристроїв і якостей, що полегшують керування й допомагають запобігати дорожньо-транспортним пригодам. Цей вид безпеки включає: оглядовість, сигналізацію, умови робочого місця водія, маневреність, керованість, стійкість, швидкісні й гальмівні властивості мотоцикла, а також дотримання водієм Правил дорожнього руху. Це закладено в конструкції мотоцикла й проявляється постійно під час руху та в аварійній ситуації.

З метою дотримання цьоіо виду безпеки категорично забороняється змінювати, переробляти, модернізувати системи керма та гальм.

Пасивна безпека — це здатність транспортного засобу забезпечувати захист людини від травмування або важких наслідків під час ДТП. Засоби пасивної безпеки спрацьовують, коли водій в аварійній ситуації втрачає здатність впливати на неї.

Впутріїиші пасивна безпека означає, що мотоцикл оснащено ирнстроя-ми, які дають змогу зменшити травмування водія та пасажирів, забезпечити неушкодженість вантажу (це травмобезіїечне кермове управління, захисні щитки для рук і ніг водія, захисні дуги безпеки для нижніх кінцівок водія, шоломи безпеки для водія й пасажирів мотоцикла, міцні сидіння та їх кріплення, коляски із захисними властивостями, спеціальні підніжки для стоп, поперечні ручки для пасажира).

Зовнішнії пасивна безпека спрямована на зменшення травмування людей, які перебувають поза мотоциклом, у разі дорожньо-транспортної пригоди.

Хто може керувати мотоциклом. Мотоциклом можуть керувати люди, яким виповнилося 16 років, котрі пройшли медичний огляд і курс теоретичного та практичного навчання я підготовки водіїв. Після цього вони вдають іспит у Державтоінспекції та отримують посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії: водія категорії «А1» (мопеди, моторолери я об'ємом двигуна до 50 см3), «А» (мотоцикли, об'єм двигуна яких — від 50 см3), «ІЯ» (квадро- й три цикли, мотоцикли я боковим причепом).

Правила для пасажирів мотоцикла

• Посадку й висадку здійснювати після зупинки транспортною засобу й тільки я майданчика для посадки, а за відсутності такої площадки — з боку тротуару або узбіччя, якщо це неможливо, то з боку проїзної частини, за умови, що це буде безпечно й не створить перешкод іншим учасникам руху.

• Пасажири мотоцикла повинні сидіти на задньому сидінні в застебнутому мотопюломі, тримаючись за поперечну ручку для пасажира, під час руху не можна виставляти руки, відкривати тент, підніматися в колясці.

• Забороняється відволікати увагу водія й заважати йому керувати мотоциклом.

• Не дозволяється вставати під час руху на підніжки для стоп.

• Захисним одягом для мотоцикліста є захисні щитки на руки й ноги, мо-тошолом, а для пасажира — тільки мотоиюлом.

Перевезення пасажирів на мотоциклі дозволяється тільки на задньому сидінні (крім дітей, нижчих зростом 145 см, або яким не виповнилося 12 років) або в колясці (дітей перевозять тільки в колясці). Перед посадкою в коляску дітей необхідно вдягнути на них мотошолом і застебнути його.

Обговоріть необхідність дотримання зазначених вище правил для пасажирів мотоцикла.

Правила дорожнього руху для водіїв мотоциклів

• Дозволяється рухатися по проїзній частині на мотоциклі особам, яким виповнилося 16 років, із собою потрібно мати посвідчення водія та техпаспорт.

• Під час руху в темний період доби та в умовах недостатньої видимості на мотоциклі необхідно ввімкнути фару.

• Перевозити тільки такі вантажі, які не заважають керувати мотоциклом і не створюють перешкод іншим учасникам дорожнього руху.

• Забороняється рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, перевозити дітей до 12 років і нижчих зростом 145 см на задньому сидінні.

• Забороняється перевозити людей у кузові вантажною мотоцикла.

• Швидкість руху мотоцикла в населених пунктах не повинна перевищувати 60 км/год, у житловій і пішохідній зоні — 20 км/год, а поза населеними

пунктами на всіх шляхах рух мотоцикла дозволяється в швидкістю не більше 80 км/год.

Які переваги та недоліки мотоцикла як транспортного засобу?

Що забороняється водієві мотоцикла

• Керувати транспортним засобом у стані алкогольною сп'яніння, перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.

• Керувати трансіюртним засобом у хворобливому стані, у стані стомлення, а також перебуваючи під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції та увагу.

• Керувати транспортним засобом, не зареест]юваним у Держантоінспекції, без номерною знака або галона про і іроходження державного технічною огляду.

• Передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у стані алкогольного сп'яніння, під впливом наркотичних чи токсичних речовин, у хворобливому стані, у стані стомлення або під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції та увагу.

• Передавати керування транспортним засобом особам, які не мають при собі посвідчення направо керування ним.

• Під час руху транспортного засобу користуватися засобами зв'язку, тримаючи їх у руці.

Відпрацювання навичок відмови від небезпечних пропозицій, пов’язаних із мотоциклами

Використовуючи рубрику «Що забороняється водієві мотоцикла», змоделюй-то ситуацію (по кожному пункту), коли ви можете дати достойну відсіч небезпечним пропозиціям.

Рольова гра.Обговоріть, як розвиватимуться події, якщо людина но зможе відмовитися від небезпечної пропозиції.

Мотоцикл — найнебезпечніший вид транспорту. Статистика ДАІ свідчить, що серед усіх видів транспорту мотоцикли посідають перше місце в дорожньо-транспортних пригодах. Для цього існують об’єктивні та суб’єктивні причини. Мотоцикл потребує роками відточеної майстерності корування ним, бо дорога но прощає навіть дрібних помилок. Іноді до ДТП може призвести дрібненький камінець, дорога, притрушена піском, асфальт після дощу.

У транспортному потоці великих міст діє принцип чим більше й дорожче авто, тим легше на ньому пересуватися. Водії автівок із зневагою ставляться до мотоциклів: їх часто но пропускають, -підрізають» тощо.

Ураховуючи, що мотоцикл має волику потужність, а вік тих, хто сідає за кормо, - 16 17 років, то, не маючи навичок керування транспортним засобом, такі го-ре-водії часто можуть спричинити ДТП. (Пригадайте види ДТП).

Дехто з водіїв за короткий час розвиває велику швидкість (хочеться привернути увагу дівчат). А це може призвести до відриву переднього колоса від дороги, заносу й перекидання мотоцикла. До заносу може призвести й різке гальмування, особливо на мокрій або вкритій гравієм чи піском дорозі. Найчастіше мотоциклісти отримують черепно-мозкові травми через те, що не використовують захисні шоломи. Мотоцикл з коляскою також має свої особливості в експлуатації. Ним легше керувати, а от гальмувати важче, бо гальма має сам мотоцикл, а причіп, рухаючись за інерцією, може спричинити занос і перекидання на різкому повороті.

1. Обговоріть у парах, які переваги та недоліки мотоцикла як транспортного засобу.

2. Об’єднайтесь у групи та розгляньте ситуації. Визначте, яке із зазначених правил порушив водій. Змоделюйте їхні наслідки.

Ситуація 1. Хлопці поїхали на день народження на мотоциклі в сусіднє село. Водій мотоцикла випив алкоголь і попросив свого молодшого брата (якому виповнилося 14 років) завезти його додому.

Ситуація 2. Мотоцикліст їхав по дорозі, коли помітив, що в нього відмовила фара. Тоді він вирішив їхати тротуаром.

Ситуація 3. Друзі дуже поспішали на побачення, тому по місту їхали на мотоциклі з швидкістю 80 км/год.

Вимоги до водіїв мопедів і велосипедів. Рухатися По дорозі на мопедах дозволяється особам, які досягли 16-річнот віку, на велосипедах — 14-річного.

Мопеди й велосипеди повинні бути обладнані звуковим сигналом і світ-лоиовертачами: спереду — білого кольору, по боках — оранжевого, ззаду — червоного.

Для руху в темну пору доби та в умовах недостатньо! видимості на мопеді потрібно ввімкнути освітлення, на велосипеді — ліхтар (фару).

Водії мопедів і велосипедів, рухаючись групами, повинні їхати один за одним, щоб не заважати іншим учасникам дорожнього руху.

Водії мопедів і велосипедів можуть перевозити лише такі вантажі, які не заважають керувати транспортним засобом і не створюють перешкод іншим учасникам до]южнього руху.

Якщо велосипедна доріжка перетинає дорогу поза перехрестям, водії мопедів і велосипедів зобов’язані дати дорогу іншим транспортним засобам, що рухаються по дорозі.

Водіям мопедів і велосипедів забороняється:

а) керувати мопедом або велосипедом з несправним гальмом, звуковим сигналом, а в темну пору доби П в умовах недостатньої видимості — 3 неунімкне-ною фарою та заднім ліхтарем на мопеді чи без світлоновертачів на велосипеді;

б) рухатися по автомагістралях і дорогах для автомобілів, а також по проїзній частині, коли поряд є велосипедна доріжка;

в) рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей до 7 років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих);

г) під час руху триматися за інший транспортний засіб;

г) їздити, не тримаючись за руль, і знімати ноги з педалей (підніжок);

д) перевозити пасажирів на велосипеді, за винятком дітей віком до 7 років, на додатковому сидінні, обладнаному надійно закріпленими підніжками;

е) буксирування мопедів і велосипедів:

е) буксирування причепа, не передбаченого для експлуатації а цими транспортними засобами.

Обгрунтуйте, чому потрібно виконувати ці вимоги.

Відповідно до Правил дорожнього руху, сідати за кормо мотоцикла, мопеда чи скутера дозволено лише з 16-річного віку й тільки після отримання посвідчення водія відповідної категорії. Для мотоциклістів це категорія «А». Перед тим, як сідати за кермо, необхідно потурбуватися про заходи безпеки — одятути мотошолом, а за можливост ще й інше захисне екіпірування — спеціальні рукавиці, куртку та наколінники. Якщо ви маїдруєте вдвох, обов'язково подбайте, аби пасажир також одягнув мотошолом.

Завжди й усюди сумлінно дотримуйтеся Правил дорожнього руху, не перевищуйте швидкість, уникайте ризикованих маневрувань. Перед поїздкою обов’язкове перевіряйте технічний стан свого транспортного засобу. Пам'ятайте: причинами аварій є порушення Правил дорожнього руху, перевищення швидкості, керування мотоциклом у нетверезому стані, поганий стан доріг, несправність мотоцикла!

 

Винахідником мотоцикла вважають німецького інженера Готліба Даймлвра, який у 1885 р. вперше встановив на дерев’яному велосипеді двигун внутрішнього згоряння.

Про вибір шолома. Шолом моделі -інтеграл-, який повністю захищає голову, уважають безпечнішим за моделі, що залишають відкритими обличчя й підборіддя. Звичайно, стиль деяких мотоциклів вимагає саме відкритих шоломів, однак самі подумайте, що важливіше: імідж або життя. Заради нього можна відступити від стилю. Далі — вирішувати вам.

Про захист спини. Хребет — одна з найважливіших і найуразливіших частин тіла. Він має бути обов’язково прикритим. Так, багато мотокурток і комбінезонів споконвічно комплектуються елементами для захисту хребта. На жаль, за рідкісними винятками, це слабенька пластикова вставка. Тому масивну «спину- краще придбати окремо й завжди одягати її під одяг. Дилери пропонують безліч варіантів цього захисту, починаючи від простих пластикових і закінчуючи складними моделями з імплантованими повітряними капсулами, здатними пом’якшити дуже серйозний удар.

Не викручуйте «газ» повністю! Цей заклик нині лунає по всій Європі. Адже, на жаль, саме на початок сезону припадає пік ДТП за участю мотоциклістів. Тож навесні краще їздити повільніше й обережніше, ніж улітку або восени. Цьому є декілька причин. По-перше, навіть якщо ви професійний мотогонщик, за зиму навички керування двоколісною технікою втрачають автоматизм. Водій не обробляє дорожню інформацію в скаженому ритмі. Тому дайте собі час для адаптації. По-друге, навесні наші дороги вкриті

шаром бруду й піску. Посковзнутися можна при гальмуванні або на повороті. Нехай пройде кілька травневих злив, що змиють залишки піску та бруду, якими посипали-поливали дороги всю зиму. Інформація для новачків: особливо багато піску накопичується в жолобах, утворених подвійними суцільними смугами розмітки, їзда між цими смугами дуже небезпечна.

Небезпека в різниці швидкостей. Різниця у швидкостях між автомобілями й мотоциклами, особливо спортбайками, настільки значна, що ви й водії машин живете немов у різних вимірах. Автомобіліст, дивлячись у дзеркало, бачить палаючу фару й, уважаючи, що мотоцикл наблизиться секунд через 20, починає фатальний маневр. А ви з'являєтеся поруч через 2 секунди... Хто винен в аварійній ситуації? Зрозуміло — ви. Інший водій тут ні при чому. Щоб безпечно їздити в місті, швидкість вашого мотоцикла не повинна перевищувати темп автомобільного потоку більше ніж на 20 %.

1. Що таке активна безпека мотоцикла?

2. Яких правил повинен дотримуватися мотоцикліст?

3. Що забороняється водієві мотоцикла?

Підготуйте невелику лекцію для школярів молодших класів на тему -Безпека пасажира мотоцикла».

Знайдіть інформацію в ЗМІ про вплив екологічних чинників на умови проживання та здоров'я людини.

 

Це матеріал з підрчника Основи здоров'я 8 клас Поліщук

 

Категорія: Основи здоров'я

Автор: asia2016 от 4-11-2016, 12:47, Переглядів: 26868