Народна Освіта » Хімія » Кам'яне вугілля, продукт його переробки. Паливо

НАРОДНА ОСВІТА

Кам'яне вугілля, продукт його переробки. Паливо

Кам’яне вугілля - осадова гірська порода (над. 9.1. Це продукт глибокого розкладання решток рослин - деревоподібних папоротей (ми. 9.1.), хво­щів і плаунів, перших голонасінних. За хімічним складом кам'яяе «упдля є сумішшю високомолекулярних поліциклічних ароматячяях сполук1 JU соким умістом Карбону. Високомолекулярва структура вугідда (мал. 9.2) містить ароматичні, гідроароматичні, гетероциклічні А аліфатичні фраг­менти, різноманітні функціональні групи. «Молодшому за віком» бурому вугіллю властивий вищий вміст гетероатомів, насамперед Оксигену. У кам’яному вугіллі переважають конденсовані иоліаромятячяі фрагменти. Також у вугіллі містяться вода й інші неорганічні речовяии Хоча нині нафта є основним джерелом органічної сяровяяя. обмеженість її світових запасів і постійне зростання вартості видобутку спонукають до створення нових технологій  хімічної переробки альтернативної органічної сировини. Вугілля, світові запаси якого істотно більші порівняно.» нафтою

 

 

Ft газом. - перспективна сировина для виробництва моторних палив і про­дуктів органічного синтезу.

Отже, використання кам’яного вугілля може задовольнити глобальний попит на таку необхідну в сучасному високотехнологізованому світі енер­гію. Метою більшості процесів хімічної переробки вугілля є його пере­творення на низькомолекулярні органічні продукти внаслідок термічної обробки і під дією різних реагентів.

 

 

Мал. 9.4. Коксова батарея. А. Схематичне зображення. 1 - завантажувальні отвори;

2  - кам’яне вугілля; 3 - газозбирач; 4 - камера коксування; 5 - нагрівальні канали;

6 - димові гази; 7 - повітря, горючий газ; 8 - регенератори; 9 - сухе вугілля; 10 - вугілля в пластичному стані; 11 - напівкокс; 12 - кокс.

Б. Світлина. Парогазову суміш летких продуктів коксування відводять через газозбирач для уловлювання й переробки. їх охолоджують і виокремлюють амоніакову воду, амоній сульфат, смолу, збагачену ароматичними вуглеводнями, висококалорійний паливний газ (суміш H2l CH4, CO та ін. газів). З кам’яновугільної смоли добувають низку ароматичних сполук1, що використовують у виробництві ліків, барвників, вибухових речовин, фарб, пластмас, синтетичних волокон, пестицидів тощо

Піроліз (від давньогрец. - вогонь, жар і розкладання) - термічне розкла­дання без доступу повітря органічних сполук деревини, нафтопродуктів, вугілля тощо. Цей процес здійснюють за різних температур. Низькотемпе­ратурний піроліз вугілля (напівкоксування) зазвичай проводять за 500- 600 °С. Його продукти зазначено на схемі (мал. 9.3).

Коксування - високотемпературний (за 1000-1100 °С) піроліз кам’яного вугілля. Внаслідок цього утворюються леткі продукти й твердий залишок - кокс. Технологічний процес передбачає підготовку сировини, її коксування, уловлювання й переробку летких продуктів. Як саме це відбувається, зобра­жено на схемі (мал. 9.4).

На підготовчому етапі сировину збагачують, видаляючи неорганічні до­мішки, подрібнюють і висушують. Одержану в такий спосіб шихту коксують у технологічному агрегаті - коксовій печі - упродовж 14-16 годин. Спечені в пласт маси - так званий коксовий пиріг - виштовхують у вагонетки, де його охолоджують (гасять) водою або інертним газом, наприклад азотом (мал. 9.5).


Кам'яновугільний кокс застосо­вують для виплавки чавуну як ви­сокоякісне бездимне паливо, від. мовник залізної руди, розпушувач шихтових матеріалів. Його вико­ристовують як вагранкове паливо в ливарному виробництві, у побуті, хімічній і феросплавній галузях промисловості.

image75Зауважимо досить значний вне­сок продуктів коксохімії у сиро­винну базу виробництва пластмас, хімічних волокон, синтетичних каучуків, барвників й інших про­дуктів.

подпись: мал. 9.5. а. схематичне зображення ви-штовхування коксового пирога з печі: 1 - ву-гілля, 2 - коксовий газ; 3 - пристрій для виштовхування коксу; 4 - вагонетка для транспортування коксу. б. свіжоспечений коксовий пиріг, в. транспортування коксу до установки сухого гасінняТехнологію безперервного коксу - вання використовують для одер­жання формованого коксу. Вона передбачає швидкісне нагрівання шихти до пластичного стану, одер­жання під невеликим тиском так вваних формовок і наступне прожа­рювання їх у вертикальних печах. Це створює умови для використан - ця вугілля різних сортів, отриман­ня коксу потрібного розміру й форми, мінімізації забруднення довкілля й автоматизування технологічних операцій.

Чи можна піроліз вугілля здійснити в шкільній хімічній лабораторії? Унаслідок інтенсивного нагрівання подрібненого кам’яного вугілля в термо­стійкій пробірні (мал. 9.6) утворюватимуться гази й пара. У пробірці-прий - мачї конденсуватиметься темна смола з неприємним запахом, а над нею — водний розчин амоніаку (якого кольору у ньому набуде смужка універсального індикаторного паперу?). Утворений коксовий газ добре горить. Чорний

image76Пористий залишок у термостійкій пробірці - кокс. Тобто основні про­дукти піролізу кам’яного вугілля - кокс, кам’яновугільна смола, амо­ніакова вода, коксовий газ.

Газифікація кам’яного вугілля відбувається внаслідок його високо­температурної обробки в середови­щі кисню, повітря, водяної пари, карбон(ІУ) оксиду і водню. Унаслі­док цього органічні складові палива без залишку перетворюються на га - зуваті продукти. Про основні на­прями газифікації вугілля і склад продуктів ви дізнаєтеся зі схеми (мал. 9.7).

 

Дізнайтеся більше... Підземна газифікація вугілля - фаико-пмгчмим процес перетворення вугілля на горючий газуватий енергоносій (CO, Ol4, H2 тощо) безпосередньо в земних надрах. Ідея підземної газифікацп належить Д. L Мен­делєєву. Перша у світі промислова станція підземної газифікації вугілля стала до ладу 1937 року в Горлівці (Донбас). Науко» дослідження з підземно* гази­фікації в Україні здійснюють у Державній гірничій тмгпдгмД України, Інституті геології та геохімії горючих копалин HAH України. Донецькому науково - дослідному вугільному інституті.

Зрідження вугілля має на меті подолання відмінностей у хімічному скла­ді вугілля й нафти, тобто збільшення частки Гідрогену. Гідрогенізацією ву­гілля можна добути синтетичну нафту. Використання каталізаторів збіль­шує вихід продукту. Однак існує низка технологічних складнощів, що стають на заваді масовому запровадженню цього перспективного способу переробки вугілля.

Паливо - природні або синтетичні речовини, спалювання1 яких супрово­джується виділенням великої кількості теплової енергії. З найдавніших ча­сів люди навчилися використовувати різні види палива для обігріву житла і приготування їжі, згодом - для випалювання глини, виплавляння металів і виготовлення з них предметів побуту, інструментів, зброї тощо. З розвит­ком цивілізації потреба в тепловій енергії стрімко зростала. Hapaai най­більш поширені такі види палива, що видобувають промисловим способом: нафта і нафтопродукти (гас, бензин, мазут, дизельне паливо), вугілля, при­родний горючий газ, деревина і рослинні відходи (солома, лушпиння тощо), торф, горючі сланці. Більше уявлень про основні види палива і їхню тепло­творну здатність ви дістане з таблиці 9.1 (за якою ознакою згруповано в ній паливо? *3апропонуйте інший критерій їхньої класифікації).

Таблиця 9.1. Основні види палива і їхня теплотворна здатність

Паливо

Питома теплота згоряння1, МДж/кг (для твердих речовин і рідин), МДж/м3 (для газів) за температури 0 °С, тиску 1 а тм

Паливо

Питома теплота згоряння, МДж/кг (для твердих речовин і рідин), МДж/м3 (для газів) за температури 0 °С, тиску 1 атм

Антрацит

 

Кам’яне вугілля

29,3

Буре вугілля, брикети

І »

Кокс..........

29

Буре вугілля, необроблене

14,7

Деревне вугілля

31

Деревина о свіжа

Торф сухий

15

Деревина суха

15

Солома суха

17,4

Пелети

18-19

Тріски

9,7

Нафта

Природна

41

Дизельне паливо

42,7

Бензин

42

Біодизельне

Пальне

37

Гас

40,8

Метиловий спирт

19,5

Мазут

41

Етиловий спирт

25

Лігроїн

31

Олія

37

Метан

35,9

Чадний газ

15,9

Етан

64,5

Карбон(ІІ) оксид

12,6

Пропан

93,4

Водень

10,8

Бутан

124

Коксовий газ (суміш H2, CH4, CO тощо)

23,4

Застосуйте набуті знання, виконавши лабораторний дослід.

Ознайомлення зі зразками продуктів коксування вугілля і видами палива

Уважно роздивіться видані вам зразки. Зверніть увагу на їхній зовнішній вигляд, агрегатний стан, колір тощо. Опи­шіть кожний зі зразків, зазначте спосіб його добування і га­лузі застрсування.

Класифікуйте видані вам зразки палива.

Звіт оформіть у табличній або довільній формі.

Значення паливних ресурсів в енергетиці Україниважко переоцінити. їхні запаси і раціональне використання є вирішальними чинниками енергетичної незалежності й енергобезпеки країни. Адже, незважаючи на наявність покладів нафти, газу, вугілля, сланцевого газу, Україна - енергодефіцитна країна, бо задовольняє власні потреби в енергоресурсах лише наполовину.

Хоча в країні є великі поклади газу, однак найбільші газові родовища вже пе­ребувають на завершальній стадії використання. Через повне виснаження завер­шено розробку восьми газових родовищ, на базі яких створено підземні сховища.

Упродовж останнього десятиліття видобуток нафти в Україні скорочу­вався, родовища виснажені на 85-90 %. Технологія переробки нафти в Україні застаріла й малоефективна. Виробництво мазуту, який раніше ви­користовували для теплових електростанцій, нині нерентабельне.

Запасів вугілля в Україні може вистачити приблизно на 100 років. Однак продуктивність видобутку вугілля низька, а собівартість - висока, вугільна галузь потребує збільшення інвестицій. До того ж вугільна промисловість - джерело забруднення довкілля відходами вуглевидобування і вуглезбага - чення, викидами шкідливих речовин в атмосферу і воду. Тож збільшення частки вугілля в паливно-енергетичному балансі призведе до зростання об­сягу викидів парникових газів чи не вдвічі.

Поміж пріоритетних для України видів палива особливого значення на­бувають біопаливо та альтернативні гази. Однак нині вони задовольняють незначну частку потреб в енергоресурсах (назвіть інші альтернативні джерела енергїі).

Що таке паливо з префіксом біо-, докладніше ви можете дізнатися зі схе­ми (мал. 9.8). Які саме біоенергетичні ресурси в Україні можна використо-


Вувати для виробництва біогазу, біоди лєльноіо пального (мал. 9.9), біоетано- лу. твердих паливних брикетів тощо? Це, передусім, відходи лісового госпо­дарства, побутові відходи, а також спе­ціально вирощений ріпак, точніше - ріпакова олія.

image79Для виробництва біогазу придатні гній, пташиний послід, зернова і ме­лясна післяспиртова барда, пивна дро­бина, буряковий жом, фекалії. Також використовують відходи рибного і за­бійного цехів, траву, побутові відходи, відходи молокозаводів, виробництв крохмалю і патоки.

Україна вирощує ріпак на експорт у ЄС. Для власного використання ріпаку відсутні технічні умови і регламенти на виробництво, зберігання і застосування біодизельиого пального, не створено умов для залучення інвестицій у будівництво заводів.

Використання альтернативних газів - один зі шляхів розв’язання енер­гетичної проблеми. Синтез-газ (суміш CO і H2) отримують з бурого вугілля, відходів переробки кам’яного вугілля, торфу тощо. В Україні вже розробле­но нові технології виробництва синтез-газу з будь-якої біомаси.

За запасами шахтного метану Україна посідає четверте місце у світі, од­нак обсяги його видобутку (утилізації) ще недостатні. Поліпшити станови­ще можна за умови використання сучасних і перспективних технологій.

За приблизними підрахунками, Україна має доволі значні запаси слан­цевого газу. Зауважмо: його запаси у світі вдвічі більші, аніж природного, а родовища рівномірно розподілені. Цей газ природного походження містить­ся в осадових породах з підвищеним вмістом органічної речовини. Сланце­вий газ має такий самий склад, що й звичайний природний газ. Відмінність полягає лише в способі видобування: адже сланцевий газ міститься в дріб­них порожнинах у породі горючих сланців, тому його видобувають горизон­тальним бурінням (пригадайте, у який спосіб видобувають природний газ).

Отже, розв'язання паливно-енергетичної проблеми можливе за умови оптимізації використання наявної сировинної бази і розширення викорис­тання альтернативних джерел енергії. Тоді Україна змогла б цілком забез­печувати себе енергоресурсами та експортувати їх до Європи за конкуренто­спроможними цінами.

^ Кам’яне вугілля — осадова гірська порода, продукт глибокого роз­кладання решток рослин, перспективна сировина для виробництва моторних палив і продуктів органічного синтезу.

F Піроліз — термічне розкладання органічних сполук без доступу повітря. W Коксування кам’яного вугілля — його високотемпературний (за 1000- 1100 0C) піроліз. Основні продукти: кокс, кам’яновугільна смола, амо­ніакова вода, коксовий газ.

►  Газифікація кам'яного вугілля відбувається внаслідок його високо­температурної обробки в середовищі кисню, повітря, водяної пари, карбон(І V) оксиду і водню.

^ Гідрогенізацією вугілля можна добути синтетичну нафту. Викорис­тання каталізаторів збільшус вихід продукту.

^ Паливо природні або синтетичні речовини, спалювання яких су* ііроводжусться виділенням великої кількості теплової енергії.

^ ІІоміж пріоритетних для України видів палива особливого значення набувають біопаливо і альтернативні гази.

^ Розв’язання паливно-енергетичної проблеми можливе за умови опти - мізації використання наявної сировинної бази і розширення викорис­тання альтернативних джерел енергії.

 

Творча майстерня

Об’сднайтеся в малу навчальну групу із чотирьох осіб і виберіть паливо, яке вас найбільше зацікавило. Розподіліть між собою ролі: оптиміст, песиміст, конформіст, реаліст. Відшукайте інформацію про це паливо. Розіграйте сценку, у якій оптиміст характеризуватиме переваги вибраного енергоносія, песиміст зазначатиме недоліки, конформіст шукатиме «золоту середину», а реаліст зробить висновки щодо реалій і Перспектив використання цього джерела теплової енерги в Україні і світі.

Категорія: Хімія

Автор: admin от 17-05-2013, 23:07, Переглядів: 25863