Народна Освіта » Українська література » Іван Кочерга. Біографія, життєвий і творчий шлях

НАРОДНА ОСВІТА

Іван Кочерга. Біографія, життєвий і творчий шлях

портрет Івана КочергиІван Антонович Кочерга народився 6 жовтня 1881 року в містечку Носівка на Чернігівщині в сім’ї залізничного службовця. Навчався в Чернігівській гімназії та на юридичному факультеті Київського університету. Захопившись театром, виступив спочатку як критик, а вже потім як драматург. 1910 року він написав драматичну казку «Пісня в келиху». Театральний успіх здобула наступна п’єса Кочерги «Дівчина з мишкою», яка в 1914-1915 рогах виставлялась у театрах Петербурга, Москви, Києва, була екранізована.
Першим твором, написаним Кочергою власне для української сцени, стала комедія «Фея гіркого мигдалю» (1926). Зацікавившись історичною тематикою, драматург створив п’єси «Алмазне жорно» (1927) та «Свіччиие весілля» («Пісня про Свічку», 1930). Кочерга писав також твори на сучасні теми, але нон» не мали великого успіху.
Під час війни драматург був евакуйований до Уфи (Росія), де редагував газету «Література і мистецтво».
Новим творчим досягненням Кочерги стала драматична поема «Ярослав Мудрий» (вперше опублікована в журналі «Україні ька література», 1944). Вперше вона була виставлена 1946 року на сцені Харківського українського драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка. За цей твір Кочерга був відзначений Сталінською премією.
Кочерга відомий також як автор поеми «Пророк», що присвячена Г. Шевченкові. Певну вартість мають наукові праці Кочерги («Драматичний елемент у творчості Т. Г. Шевченка», «Тема патріотизму і боротьба за свободу в драматургії» та ін.).
Помер Іван Кочерга 22 грудня 1952 року.
«Одна з характеристик творчої індивідуальності І. Кочерги — рідкісний дар майстерної побудови гострої захоплюючої інтриги. У драмі “Свіччнне весілля" ця своєрідність драматурга розкрилася на повну силу...
Драматург повністю реалізував потенціальні можливості теми. Старо-винний Київ описано з такою красою і силою, так досконало й точно, що драма “Свіччине весілля" являє собою викінчений взірець високої художності, гармонійного поєднання сіх компонентів — від головних до найдрібніших сюжетних ходів — у єдине, неподільне ціле...
Життєві ситуації, думки й психологія персонажів (як головних, так і дру-горядних), їхня поведінка зумовлені внутрішньою логікою твору. Виявляють щире захоплення автора-оповідача, якому близькі й дорогі його герої — зброярі, кожум'яки, бублейниці, кранці, бондарі, ковалі. Він живе їхніми радощами, вболіває за їхню долю, співчутливо і з розумінням описує їхню боротьбу. Звідси — пристрасть, схвильованість, отой могутній заряд емоційної наснаги, шо непомітно захоплює читача, пробуджуючи в ньому чисте і благородне почуття співпереживання».

З. Голубєва

Мітки: біографія Івана Кочерги, конспект по біографії, біографія коротко, детально, критика твору Свіччине весілля.

Автор: admin от 21-04-2013, 00:38, Переглядів: 7575