Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Чарівні арабески

Арабескою, або арабською в’яззю, називають і традиційні східні орнаменти. У них гармонійно поєднуються рослинні та геометричні мотиви. Арабески часто ставали окрасою східних побутових речей, використовувалися в рельєфах архітектурних споруд, книжкових мініатюрах, на керамічних виробах, килимах, у декорі одягу і прикрас.

Арабеска будується на повторенні одного або кількох фрагментів візерунка. Нескінченність його руху, що протікає в певному ритмі, можна зупинити або продовжити у будь-якій точці без порушення цілісності. Такий орнамент виключає тло, тому що один візерунок безперервно вписується в інший.

Пригадайте, що таке орнамент. Які види орнаменту ви знаете?

Як називають вид орнаменту, в якому використані стилізовані квіти, листя, ягоди, гілки? Які мотиви характерні для геометричного орнаменту? Зверніть увагу на особливості орнаментів, зображених на ілюстраціях.


Східний орнамент схожий зі старослов’янським — в’яззю. Його елементи неначе перев’язані між собою стрічкою в одне ціле. Орнамент — ніби розповідь казкаря, який поєднує в переказах та легендах окремі сюжети і теми. Рослинні мотиви, розташовані довкола хвилеподібної лінії, утворюють бігунок, характерний для українського орнаменту. Такий візерунок в’ється, мов стежинка, струмок, чи річка, що «біжать» серед лісу, поміж, пагорбів.

У вокальній музиці твори зазвичай пишуть на віршовані тексти, але можуть співатися без слів, протягуючи голосний звук або склад. Спів без слів називається вокалізом.

Висловте будь-яку фразу з різними інтонаціями (журба, сумнів, незадоволення). Створіть відповідні музичні інтонації. Рухами, жестами передайте різні емоційні стани.

Як і в образотворчому мистецтві, музичний твір має неповторний мелодійний і ритмічний рисунок. Мелодія, ніби лінія в малюнку, буває різною: хвилястою, ламаною, орнаментально прикрашеною. Від плавного, крокуючого чи стрибкоподібного руху залежить характер музики: грайливий чи рішучий.

За допомогою ілюстрацій розкажіть, які різновиди вокальної музики вам відомі. Яку вокальну музику вам подобається слухати найбільше?

Порівняйте східний та український орнаменти. Які мотиви в них пере важають? Що е спільного та відмінного між ними?

Створіть ескізи мотивів арабесок для прикрашання східного килима, посуду, одягу (графічні матеріали).

МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

1.    Охарактеризуйте художні особливості арабески. Чи можна назвати «арабескою» українські орнаменти? Поясніть.

2.    Подивіться на сайтах Інтернету зразки виконання східних танців, зверніть увагу на характерні деталі та орнаментальне оздоблення костюмів східних красунь.

3.    Поміркуйте і обговоріть, чим схожі візерунки орнаментів і фігури танців.

4.    Спробуйте утворити танцювальними рухами орнаментальну в’язь. Мистецький проект. Організуйте міні-конкурс арабесок (музичних, танцювальних, декоративних). Придумайте сучасні костюми з використанням східних елементів.

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 18197