Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Будова і способи виготовлення фанери та ДВП

НАРОДНА ОСВІТА

Будова і способи виготовлення фанери та ДВП

Будова і способи виготовлення фанери та ДВП

Опорні поняття: збереження лісових насаджень, шпон, фанера, деревоволокниста плита (ДВП)

Отже, ми з вами зрозуміли цінність деревини та нагальну потребу збереження лісових насаджень. Тому людина у своїй діяльності почала використовувати не тільки натуральну деревину, а й матеріали, де вона використовувалась у переробленому чи видозміненому вигляді. Такими переробленими з деревини конструкцій н и ми матеріалами є фанератаДВП.

Фанера — багатошаровий матеріал, що складається зі склеєних між собою шарів лущеного шпону, іноді в поєднанні з іншими матеріалами.

Шпон — деревний матеріал у вигляді тонких листів, зрізаних з круглої колоди в результаті її обертання.

Кв. малюнку 12 показано загальний принцип отримання лущеного шпону, для цього потрібний спеціальний верстат з потужним двигуном та довгим спеціальним ножем, оскільки шпон повинен мати фіксовану товщину (від 0,35 до 0,95 і від 1,15 до 4 мм).

За кількістю шарів фанеру поділяють на тришарову, п'ятишарову та багатошарову. Кількість шарів у більшості випадків непарна, оскільки напрям волокон у сусідніх шарах шпону має бути спрямований під кутом 90° один до одного (мал. 13).

 

При парній кількості шарів два середні шари повинні мати паралельний напрям волокон. Фанера є більш міцним матеріалом порівняно з деревиною таких самих геометричних роз-

мірів унаслідок взаємоперпендикулярного розташування волокон у суміжних шарах шпону.

Розміри окремих листів фанери різної товщини мають фіксовану величину, при цьому довжина завжди визначається вздовж напряму волокон деревини зовнішнього шару шпону, а ширина— впоперек. Стандартними розмірами для фанери певної товщини вважаються такі: 2440x1220 мм (товщина 2 мм); 15 25x1525 мм (товщина 6; 7; 8; 9 мм).

Деревоволокнисті плити (ДВП) виготовляють з дерев’яних чи інцлх рослинних волокон з додаванням спеціальних клейових сумішей і використовують як будівельний матеріал та замінник фанери.

Основною сировиною для виготовлення плит & деревинна щепа та подрібнені на спеціальних машинах волокна з відходів деревообробної промисловості. Після гідротермічної та хімічної обробки, у суміші з водою та клейовими добавками ця маса готова для виготовлення плит. На виробництві цей процес і обладнання, яке для цього використовують, дуже складні. На малюнку 14 вони зображені в дуже спрощеному вигляді.

Товщина деревоволокнистих плит залежно від їх механічних властивостей може становити 2,5; 3,2; 4,5; 6; 8 та 1 2 мм. Товщина м'яких плит досягає 25 мм.

М’які плити складаються з хаотично переплетених волокон деревини або інших волокон рослинного похо-дже н ня, я кі ут ворюют в п орожн и сту ст ру кту ру. Ви, ма-буть, бачили взимку птахів, які сидять з розчепіреним пір'ям. При цьому вони менше мерзнуть, оскільки порожнини між окремими перами заповнені повітрям і краще затримують тепло. Тому будь-які матеріали з порожнистою структурою допомогають утримувати тепло.

Отже, м'які деревоволокнисті плити використовують у будівництві каркасних будинків як матеріал для термоізоляції стін, підлоги та стелі. Вони мають великі розміри та легко обробляються. Всередині приміщень вони можуть с лугу ват и зву коіз олят оро м у міжкі мн ат н и х п е регор од ках.

Напівтверді плити схожі на товстий картон і можуть мати товщину 6; 8та 1 2 мм.

Тверді плити мають товщину 2,5; 3,2; 4,5 та б мм. Застосовуються на виробництві як листовий матеріал для зашивання меблів з тильного боку та облицювання перегородок у приміщеннях. Після обшивки звичайні тверді плити бажано пофарбувати або вкрити шаром лаку. Так само й невеликі вироби з ДВП (шкатулки, полички, підставки) бажано піддавати оздоблювальним операціям (фарбування або лакування).

- ВИКОНАЄМО ЗАВДАННЯ РАЗОМ

На малюнку 15 ви бачите шість листів шпону однакового розміру, але з різним спрямуванням волокон деревини (вздовж довгої або короткої сторони листа).

Завдання. У якій послідовності треба розташувати шари шпону (запишіть послідовність номерів, розміщених у правому нижньому куті кожного листа), щоб отримати лист тришарової фанери завдовжки 150 см і завширшки 100 см?

Розв'язуючи завдання, треба пам'ятати, що довжин а листа фанери визначається вздовж напряму волокон деревини зовнішнього шару шпону, а ширина — впоперек, шари суміжних листів мають розташовуватися під кутом 90°. Отже, у триша-

ровому листі фанери завдовжки 150 см зовнішніми листами можуть бути номери 3; 5 та 6. Між ними може бути розташований будь-який з номерів 1; 2 та 4. Таким чином правильною відповіддю може бути запис (3-4-5). Та втім, це завдання має декілька правильних відповідей.

Завдання для самостійного розв’язання. У якій послідовності треба розташувати шари шпону (запишіть послідовність номерів, розміщених у правому нижньому куті кожного листа), щоб отримати лист п'ятишарової фанери:

а)    завдовжки 150 см і завширш ки 100 см?

б)    завдовжки 100 см і завширшки 150 см? Наведіть усі можливі варіанти розв'язку.

Запитання та завдання|

1.    Як можна зберегти лісові насадження?

2.    Яку будову мас фанера?

3.    Що таке шпон?

4.    За рахунок чого деревоволокнисті плити (ДВП) с добрим теплоізолятором?

5.    Де використовують фанеру та ДВП?

Додаткова інформація!

Термін «шпон» походить від німецького слова, яке в перекладі означає «тріска, підкладка». Термін «фанера» походить від французького слова, яке в перекладі означає «накладати».

Цікаво знати

Як не дивно, перші фанерні листи були виготовлені ще в Давньому Єгипті, причому сталося це приблизно в XSf ст. до нашої ери. Археологам вдалося знайти невеличку скриньку, яка була виготовлена з фанери. Необхідність використання фанери була пов'язана з високою вартістю деревини в Єгипті. Тому менш цінна деревина слугувала основою, а цінні породи дерева вкривали її. Згодом метод фанеру ванн я стали використовувати стародавні римляни і греки, які також постійно відчували дефіцит деревини. Фанера використовувалася в основному для виробництва меблів і предметів домашнього вжитку. Трохи пізніше римляни навчилися застосовувати окремі частки шпону і прикрашати ними різні предмети.

 

 

Це матеріал із підручника Трудове Навчання для хлопців 5 клас В.К. Сидоренко, Д.В. Лебедєв, А.М. Гедзик, В.В, Юрженко

Автор: admin от 20-11-2013, 21:10, Переглядів: 9980