Народна Освіта » Всесвітня Історія » Північна Європа у УІІІ-ХІ ст.

НАРОДНА ОСВІТА

Північна Європа у УІІІ-ХІ ст.

1. Нормани, вікінги, варяги

Початок IX - першу половину XI ст. в історії Європи називають «епохою норманів». У той час германські племена, які жили на півночі Європи, на Ютландському, Скандинавському півостровах і деяких островах Балтики, рушили на завоювання нових земель.

У країнах Європи їх називали норманами — «північними людьми». Звичною молитвою тоді було прохання Бога врятувати від люті норманів, коли зненацька біля берегів з’являлися їхні довгі безпалубні кораблі — дракари — під

 

чотирикутними червоними або смугастими вітрилами зі страхітливими різьбленими головами драконів на носах.

У самій Скандинавії тих, хто не хотів працювати вдома, а надавав перевагу життю, сповненому небезпек і пригод, називали вікінгами (походження цього слова остаточно не з’ясовано). Вікінги плавали не лише на захід, а й на схід. Балтійським морем і далі Західною Двиною діставалися вони земель, де жили східні слов’яни, які називали чужинців варягами. Тут вони торгували з місцевим населенням, засновуючи свої факторії, або рухалися шляхом «із варягів у греки» далі, до Константинополя. Варязькі дружини наймалися до візантійських імператорів, які високо цінували хоробрість і військову майстерність норманів.

Походи вікінгів були останньою хвилею Великого переселення народів. Перша його хвиля в У-УІ ст. зруйнувала Римську імперію і призвела до появи у Європі нових держав — варварських королівств. Друга хвиля в ІХ-ХІ ст. докотилася до нової Європи. Вікінги не змогли зруйнувати її, тому змушені були пристосуватися до неї, запозичуючи традиції та порядки феодальної Європи.

► Який період історії називають «епохою норманів»?

 

2. Походи вікінгів

До кінця VIII ст. європейці нічого не знали про норманів — предків сучасних норвежців, шведів, данців та ісландців. У 793 р. загін норманів уперше напав на монастир північно-східного узбережжя Англії, пограбував, захопив у полон ченців і спалив його. Відтоді поселення приморських земель Англії, Франції, Німеччини перетворилися на об’єкти постійних нападів морських розбійників. Хоробрі та безжальні нормани сіяли смерть, грабували, спалювали будинки.

Вікінги — скандинавські воїни. На Русі були відомі як варяги; на Заході — як нормани, «північні люди».

Після походу нормани поверталися з награбованим на батьківщину, але з часом вони почали захоплювати і підкоряти своїй владі величезні території в різних частинах Європи й оселятися на них.

Найбільше постраждали від норманських завойовників Британські острови, оскільки вони були дуже близько розташовані від батьківщини норманів. У 842 р. нормани пограбували і спалили Лондон. Згодом вони розселилися на північно-східному узбережжі Англії. Землі, що опинилися під владою норманів, — вихідців з Данії — стали називати «Областю данського права», або Денло. Із цієї частини Англії вони почали просуватися далі. Становище англосаксонських королівств на острові стало загрозливим. Боротьбу проти загарбників очолило королівство Уессекс.

 

1) Що зображено на карті?

2) Чому, на вашу думку, походи на карті зображені двома видами стрілок?

3) Де розташована батьківщина вікінгів?

4) Які регіони були колонізовані вікінгами (норманами)?

5) Чому декілька століть вікінги наводили жах на континентальну Європу?

Знахідки археологів та ісландські саги — легенди про подвиги вікінгів — дозволяють нам відтворити зовнішній вигляд норманів. На знайдених каменях учені побачили зображення бородатих воїнів у гостроверхих шоломах і кольчугах, озброєних великими бойовими сокирами й мечами. Ісландські саги називають найхоробріших норманських воїнів берсерками. Ці люди присвячували своє життя служінню богу війни Одіну й вірили, що після загибелі в бою потраплять до його палацу на небі — Валгалли. Перед битвою вони вживали по особливому приготовлений сік грибів мухоморів. Від його дії під час бою берсерки впадали в шаленство, зривали із себе кольчуги та билися з ворогом оголеними до пояса, не помічаючи поранень і болю. Вони могли битися з ворогом обома руками, тримаючи у кожній меч. На берсерків дивилися з острахом і жахом не лише вороги, а й самі нормани. Проте їх і дуже цінували, прирівнюючи одного берсерка до 20 звичайних воїнів.

 

 

6) Які держави були утворені вікінгами?

7) Позначте на карті Нормандське герцогство і Сицилійське королівство, утворені вікінгами.

8) Якими були наслідки епохи вікінгів для Європи?

Переломним моментом у боротьбі англосаксів проти данців стало правління уессекського короля Альфреда (871900). Завдяки реформам йому вдалося мобілізувати на боротьбу проти ворога всі сили, проте вигнати норманів з Англії він так і не зумів.

По смерті короля Альфреда Великого боротьба проти данців розгорнулася з новою силою. Наприкінці X ст. до єдиного Англійського королівства було приєднано землі Денло. Однак у 1013 р. армія дан-ського короля висадилася на узбережжі й швидко захопила всю Англію. Так острів опинився в складі величезної Північної держави данського короля Канута Могутнього (1017-1035), до якої входили Данія, Норвегія, Швеція і Шотландія. По смерті Канута його держава швидко розпалася, і в Англії відновилася влада англосаксів, але знову не на тривалий час.

При слабких нащадках Карла Великого нормани стали постійно вторгатися у французькі володіння і навіть оселятися в нових землях. Вікінги тричі — у 845, 857, 865 рр. спустошували Париж. У 885-886 рр. вони протягом десяти місяців тримали його в облозі, але цього разу захопити місто їм не пощастило.

Згодом нормани (французи називали їх нормандцями) прийняли християнство, засвоїли французьку мову і зроби-

ли свої володіння найсильнішим герцогством на півночі Франції (герцогство Нормандія). У 1030-1091 рр. нормандці завоювали Північну Італію та Сицилію, а в 1066 р. — Англію.

 

Крім завойовницьких походів, нормани здійснили багато географічних відкриттів. У 870-х рр. нормани з Норвегії відкрили й почали заселяти Ісландію — «Крижану країну», як назвали нові землі перші поселенці.

 

У ІХ-Х ст. нормани розпочали заселяти острови північної частини Атлантичного океану. Вікінг Ейрік Рудий, за скоєний злочин приречений на вигнання з Ісландії, відплив на північний захід і неочікувано відкрив Ґренландію — «Зелену землю».

Сміливий мореплавець Лейф Ерік-сон («Щасливий») та його супутники близько 1000 р. досягли островів, розташованих поблизу узбережжя Північної Америки. У сагах ці місця називають «Лісовою країною», «Країною плоских каменів» та «Країною дикого винограду».

Якщо норвежці та данці здійснювали свої походи переважно на захід, то шведські вікінги — на схід. У VIII ст. вони почали проникати на землі фіно-угорських, балтських і слов’янських племен. В Київській Русі їх називали варягами. їхні походи в ці землі, як правило, носили мирний торговий характер. Вони намагалися опанувати торговельними шляхами, що пролягали Волгою до Каспійського моря та Дніпром до Чорного моря в землі Арабського халіфату та Візантії. Загони варягів мали велике значення для формування державності у східних слов’ян.

► Якими були причини походів норманів?

► Куди були спрямовані основні походи вікінгів? Яка їх була мета?

► Які географічні відкриття зробили вікінги?

3. Виникнення скандинавських держав

У 911 р. західнофранксь-кий король Карл Простак вирішив домовитися з норманами й використати їх із власного метою. Він надав у користування ватажку данців Роллону Пішоходу (він був настільки кремезний, що жоден кінь його не витримував) місто Руан із його околицями (більша частина сучасної Нормандії). За це Роллон присягнув на вірність королю й пообіцяв захищати землі свого герцогства від нападів норманів. Формально васальне володіння Франції, нове герцогство Нормандія, було фактично незалежним як від слабких західнофранкських королів, так і від данських конунгів.

 

 

 

Походи норманів дали могутній поштовх до утворення держав Північної Європи. Завдяки ним посилилася влада племінних вождів — конунгів.

Найшвидше процес утворення держави відбувався в Данії (із VIII ст.). Тут завдяки більш сприятливим природним умовам швидше відбувалося зміцнення влади знаті й вождів. З’явилася велика земельна власність і залежні прошарки суспільства. У другій половині X ст. Гаральд Синьозубий (близ. 950-986) остаточно об’єднує Данію під своєю владою. Наприкінці IX ст. конунгу Гарольду Прекрасному вдалося підкорити своїй владі більшість племен Норвегії. Остаточне об’єднання країни відбулося лише на початку XI ст. Проте королівська влада виявилася нетривалою, і Норвегія тимчасово ввійшла до складу володінь могутнього данського короля Канута Могутнього. Але після смерті сина останнього норвезького короля корону отримав Гаральд Гардрад (10461066), відомий як «Суворий правитель».

У Швеції об’єднання країни відбулося під час правління Олафа Скьотконунга (бл. 995-1020), але влада короля тривалий час залишалася слабкою.

Щоб зміцнити свою владу, усі скандинавські правителі прагнули спертися на християнську церкву. Проте утвердження християнства в Скандинавії розтяглеся на дуже тривалий час.

► Які держави виникли на Скандинавському півострові?

4. Духовний світ народів Північної Європи

 

Острів Ісландія, заселений вікінгами в ІХ-Х ст., — місце унікальних пам’яток культури германських племен Північної Європи. Із давніх часів ісландці зберегли саги про подвиги вікінгів та їхніх давніх богів. Співцями цих саг були скальди, поети і воїни одночасно. У XIII ст. ці легенди були записані в книгах, за якими ми можемо відтворити побут, духовний світ та образи героїв давніх германців.

До прийняття християнства і поширення латинських букв у Скандинавії використовувалося рунічне письмо («руна» в перекладі означає таємниця). Руни — особливі знаки, літери, яких у IX ст. нараховувалося 24, а згодом — 16. Абетка називалася фатарк: саме так вимовлялися перші шість рун. Руни були кутастої форми і, як правило, вирізьблювалися на зброї, предметах культу, каменях. Вважалося, що вони можуть захистити в бою, допомогти одужати тощо. Також руни використовувалися жерцями для гадання.

За легендами, руни з підземного царства приніс бог Одін.

 

Скандинавські народи тривалий час залишалися язичниками. їхнім головним богом був Одін (давні германці називали його Вотаном). Саме до його володінь, у Валгаллу, небесні діви — валькірії — приводять душі загиблих у бою воїнів. Тут, в очікуванні вирішальної битви проти сил зла, вони відпочивають і бенкетують. З інших богів найвідомішим був Тор (давньогерманський Донар). Він кидав свій важкий молот у хмари і викрешував блискавки.

Дружиною Одіна була Фрейя — богиня добрих урожаїв і родючості, покровителька родини і шлюбу. Сили зла уособлювали богиня смерті й потойбічного світу Хель, жахливий дракон Фафнір і вовк Фенрір. Кривдили людей також маленькі злі тролі, які стерегли багатства земних надр.

 

Германці й скандинави ставилися до своїх богів досить незвично. Вони приносили їм у жертву тварин, а інколи навіть людей, але при цьому не просили в богів захисту й допомоги, а вимагали. Якщо боги не виконували того, що від них вимагалося, то нормани могли полишити цих богів і звернутися до інших. Пісні про давніх богів і героїв увійшли до збірника «Едда», в основу якого покладена легенда про скарб нібелунгів — підземних карли-ків-ковалів. За переказами, той, хто володів цим скарбом, мав величезну владу й талан у всіх справах. На ґрунті цих ле-

генд у XIII ст. в Німеччині з’явилася «Пісня про Нібелунгів».

 

Скандинавська міфологія сповнена похмурих образів, у яких відбилися суворі картини реального життя.

Ісландські саги містять також описи реальних історичних подій. Саме з них історики дізналися про відкриття Північної Америки Лейфом Щасливим, про давніх правителів Норвегії, про завоювання норманами Англії та інші відомості.

► Як називалася система письма, винайдена норманами?

► Які боги були найбільш шанованими в народів Скандинавії?

Закріпимо знання

1. Хто такі нормани, вікінги й варяги?

2. Чим вторгнення норманів до країн Європи відрізнялися від попередніх?

3. Назвіть держави, що найбільше постраждали від походів норманів.

4. Що залишили по собі норманські походи у Європі?

5. Чому, на вашудумку, припинилися походи вікінгів?

6. Коли і як виникли скандинавські держави? Яка скандинавська держава виникла першою?

7. Назвіть наймогутніших правителів скандинавських держав у ХІІ-ХУ ст.

8. Що таке саги? Чи можна їх використовувати як історичне джерело? Які відомості вони дали для істориків?

9. Чому народи Скандинавії досить пізно прийняли християнство?

10. Про що свідчило винайдення власного рунічного письма народами Скандинавії?

11. Вважається, що походи норманів були останнім етапом Великого переселення народів. Чому походи норманів не мали таких наслідків, як вторгнення варварів у межі Римської імперії?

12. Чи можна стверджувати, що походи норманів сприяли утвердженню феодального ладу в Європі? Свою думку обґрунтуйте.

13. Чому проникнення норманів у Східну Європу було відносно мирним?

14. Чому міфологія скандинавських народів сповнена похмурих образів і жорстокості?

 

Це матеріал підручника Всесвітня Історія 7 клас Гісем

 

 

Автор: vlad2017 от 25-01-2017, 11:14, Переглядів: 2893