Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Пісні родинного життя

Мистецтво в усіх своїх виявах завжди було пов’язане з повсякденним життям людей, які прикрашали одяг, житло, речі домашнього вжитку, співали пісень у свята і будні. Родинні свята — народження дитини, досягнення повноліття, весілля — відзначали весело й урочисто. Так виникали родинно-обрядові пісні.

Український весільний обряд — це барвисте і радісне родинне свято. Звісно, яке ж весілля без пісні? Вони супроводжують це свято на всіх його етапах від сватання і заручин до власне весілля, яке перетворюється на цікаве театралізоване дійство. Розігруються сценки (наприклад, запросини, розплітання коси, коровай, викуп нареченої), звучить яскрава музика. Мелодії пісень, які співають дівчата-подружки, прославляючи молодих і їхніх

батьків, немов струмки, переливаються дзвінкоголосими барвами.

 

Українська весільна пісня пропагує здорову народну мораль, високі почуття та ідеали. Увесь обряд весілля пронизаний побажаннями молодим доброї долі, щастя, радості, злагоди, любові, взаємоповаги, щирого ставлення одне до одного.

 

Коріння заклинальних мотивів у весільних піснях сягає в глибоку давнину: «Будь весела, як весна, будь багата, як земля, будь пригожа, як рожа».

Тема весілля в усі часи популярна в образотворчому мистецтві.

Проаналізуйте фрагменти обряду весілля, які відображено в живописі. На яких картинах лунає музика? Спробуйте розказати про неї.

Пісні, які дітки змалечку чують ще в колисці, називаються колискові. Ці перші музичні враження — своєрідний родинний оберіг, який нагадує про лагідну посмішку матусі все життя, скарбниця народної мудрості, що наповнює світ красою й добром.

Мелодії колискових спокійні, ритмічні, сповнені ніжності. Не перелічити, скільки чудових колискових, написаних знаменитими композитооами — вітчизняними й зарубіжними.

 

КирилоСтеценко. «Вечірня пісня». КлодДебюссі. «Колискова слоника» із сюїти «Дитячий куточок».

Порівняйте засоби виразності різних колискових (ритм, характер мелодії, темп, динаміка).

Придумайте мелодію колискової та заспівайте її.

Портрет митця

 

Кирило Григорович Стеценко (1882—

1922) — український композитор, хоровий диригент. Народився в селі Квітки на Київщині у багатодітній родині маляра. Від батька майбутньому композитору передалися здібності художника, а від матері й сестер — любов до музики. Відтак народна пісня та малювання з дитинства увійшли в його життя.

Освіту К. Стеценко здобував у Києві. Він навчався в малювальній школі М. Мурашка, співав у хорі М. Лисенка, у якому згодом став помічником диригента. Після закінчення Київської духовної семінарії навчався в Музично-драматичній школі ім. М. Лисенка. Працював учителем співу в різних закладах, організовував народні хори та капели, видавав шкільні співаники.

У творчості К. Стеценко віддавав перевагу хоровим і оперним жанрам, музиці до театральних вистав, солоспівам, обробкам народних пісень, інтонації яких органічно впліталися в канву його оригінальних творів. К. Стеценко — композитор-лірик, майстер прозорих барв, світлого й легкого, ніби «акварельного», музичного звукопису.

Родинно-побутові пісні — це пое-тично-музичні твори, у яких відображено все розмаїття людського життя.

У ліричних піснях співається про кохання і людську долю, нерідко — про розлуку. Події відбуваються на тлі майже казкової природи — квітучого вишневого саду, весняного зеленого гаю, зоряної місячної ночі. Такі пейзажні замальовки доповнюються звуковими — співом соловейка, плескотом хвиль моря чи тихої річки: «Ой у вишневому садочку там соловейко щебетав», «Місяць на небі, зіроньки сяють, тихо по морю човен пливе».

 

У жартівливих і сатиричних народних піснях висміювалися негативні риси характеру людини чи вади поведінки — лінощі, примхи, вередливість, легковажність: «Ой джигуне, джигуне, який ти ледащий».

Послухайте українські народні родинно-побутові пісні. Тематика яких з них вас найбільше зацікавила? Визначте, у якій формі вони написані.

МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

1.    Які пісні належать до родинно-обрядових?

2.    Пригадайте і виконайте колискову. Охарактеризуйте її мелодію, ритм.

3.    Створіть розповідь про українське весілля за сюжетами картин. Що зображено? Які музичні інструменти ви помітили? Розгляньте речі, прикрашені орнаментом. Що підкреслює урочистість обряду?

4.    Робота в групах. Оберіть і дослідіть один із різновидів родинно-по-бутових пісень — ліричних чи жартівливо-сатиричних. Обміняйтеся музичними враженнями.

У вільний час подивіться славнозвісну кінокомедію «Весілля в Малинівці». Зберіть інформацію про сучасний фестиваль весільних традицій, що започатковано в Малинівці, селі Чугуївського району на Харківщині.

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 28174