Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Календарно-обрядові пісні

Ритм існує в довкіллі, визначає життя людини та діє на її почуття. Ритмічно змінюютвся день і ніч, пори року — весна, літо, осінь, зима. Ритмічно стукають колеса поїзду, відбиває час годинник. Ритмічної послідовності дотримуютвся і в мистецтві: у танцях, піснях і віршах, оздобленні одягу та житла.

Здавна люди обожнювали сили природи, вірили в те, що магічними діями можна домогтися кращого врожаю. Народні свята та обряди, пов’язані з трудовими процесами й родинним побутом, приурочували до певних місяців календаря. Співали пісенв, супроводжуючи обрядовими діями, пов’язаними з поклонінням силам природи, землі і сонцю. Ці пісні дістали назву календарно-об-рядових, що підкреслювало ритм чергування пір року. Ритм також закладався в куплетну форму пісень, де у приспіві повторювалися і мелодія, і слова, а в заспіві — тільки мелодія.

Які пісні «куплетної» форми ви пам’ятаєте з початкової школи? Заспівайте.


Поступово календарно-обрядові пісні почали втрачати зв’язок із давніми обрядами, підпорядковуючисв християнсвким святам. Зазвичай вони умовно об’єднуються в цикли: весняний, літній, осінній, зимовий.

Навесні дорослі й діти, збираючись на галявинах, співали веснянки та гаївки, водили ігри-хороводи. Влітку під час Зелених свят виконувалися русальні пісні, а на свято Івана Купала — купальські. З давніх-давен до нас дійшло це прекрасне літне свято Івана Купала. По закінченню жнив люди співали жниварські пісні.

До зимового циклу календарних пісень входять надзвичайно популярні в народі колядки і щедрівки. Вони приурочувалися до основних свят: колядки — до Різдва, а щедрівки — до Нового року. Раніше Різдвяні свята не можна було уявити без вертепу — народного українського лялькового театру. Зимовий цикл завершувався проводами зими — святом Масляної.

Виконайте орнамент у стрічці (аплікація) в одному з варіантів. Прикрасьте орнаментом закладку для книжки й подаруйте друзям.

Варіант 1 — зооморфний орнамент

Мистецькі поради

» Виріжте з кольорового паперу стрічку.

*    Намітьте основні елементи композиції.

» Позначте на стрічці мотиви та рапорт.

*    Із складеного кольорового паперу виріжте деталі орнаменту.

*    Прикрасьте орнамент декором.

Зразком відображення народних обрядів в українській музиці стала хорова опера Ігоря Шамо «Ятранські ігри». Театралізоване дійство розподіляється на окремі номери з програмними заголовками. Усі обрядові пісні — веснянки, русальні, купальські, обжинкові — виконуються а cappella, тобто без інструментального супроводу. Відкриває оперу «Заспів» — яскрава картина народного дійства. Радісні мотиви цієї вступної частини проходять через увесь твір. У ньому використовуються різнобарвні прийоми хорового співу — шепіт, говірка, вигуки, а також тупотіння ногами. У пісні «Тирлич-тирлич» розповідається про чарівну траву, яку збирають у ніч на Івана Купала. Це стародавнє народне свято об’єднує хороводи, ігри, пантоміму, жарти.

Ігор Шамо. «Ятранські ігри» (Заспів, № 11 «Тирлич, тирлич»).

Як художні засоби й хорові прийоми використовує композитор?

Календарно-обрядові пісні зазвичай складалися з простих мелодій і ритмів, коротких мотивів. У веснянках, наприклад, використовувалися закличні мотиви, у піснях танцювального характеру — пружні чіткі ритми.

 

Велику пісенну збірку «Весняночка» уклав український композитор Василь Верховинець, який досліджував народний пісенний і танцювальний фольклор. У книжці багато українських дитячих пісень-ігор і пісень-танків, пов’язаних із обрядами зустрічі весни. Співаючи веснянки й закликаючи весну, діти можуть перевтілюватися в ігрових персонажів, про яких згадується в піснях.

Портрет МИТЦЯ

Василь Миколайович Верховинець (1880—1938)

 

(справжнє прізвище Костів) — український композитор, диригент і хореограф, перший теоретик українського народного танцю. Народився на Івано-Фран-ківщині у бідній селянській родині. Після закінчення учительської семінарії працював вчителем співів у народних школах. Мав непоганий голос (тенор), виступав у музичних виставах народного театру на Галичині, а пізніше — у професійних театрах Києва, Харкова.

Працював хормейстером-диригентом і хореографом.

МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

Виконайте колективний проект «Календарні обряди».

1.    Об’єднайтесь у чотири групи і визначте, хтояку пору року представлятиме.

2.    Обговоріть і підготуйте в групі коротку розповідь про один із календарних обрядів, заспівайте відповідні українські пісні (мотиви або куплети).

3.    Доберіть ілюстрації, які відповідають календарній тематиці групи.

 

4.    Складіть розповідь про відповідне народне свято за допомогою власних спостережень та ілюстрацій підручника.

5.    Дослідіть у вільний час, які обереги використовуються в українських об рядах. Символом якого свята е оберіп відтворений на склі

О. Андрущенко?

6.    Проведіть у класі конкурс-гру: «Хто знає більше народних пісень та ігор?».

 

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 28176