Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Архітектурний ансамбль

Прагнення краси і намагання людини художньо оформлювати все, що її оточує, знайшло своє відображення в архітектурних ансамблях.

Архітектурний ансамбль передбачає гармонійну єдність просторової композиції, яка включає не тільки споруди, а й твори скульптури (пам’ятники, декоративні рельєфи), а також монументальний живопис і садово-паркове мистецтво.

Пригадайте, які ви бачили архітектурні ансамблі. Які види мистецтва до них належать?

Існують різні типи архітектурних ансамблів: монастирський ансамбль, ансамбль окремої площі, ансамбль фортеці, палацово-парковий ансамбль.

Монастирський ансамбль складається із центрального собору, дзвіниці, каплиць, трапезної, келій, господарських приміщень. На території монастиря іноді будувались майстерні, друкарні, школи. Церковні споруди прикрашалися колонами, рельєфами, скульптурами, вікна — вітражами. У внутрішній частині споруд розміщували різьблені іконостаси, на стінах і стелі — фрески й мозаїки.

Щоб ознайомитися з ансамблем площі, чи не найкраще — завітати до Італії. Неперевершений архітектурний ансамбль площі Святого Марка — серця прекрасної Венеції, зберігся протягом тисячоліть. Він виглядає майже так само, як на старовинній картині Дж. Каналетто. Уся площа оточена пам’ятниками культури: велич-

ний собор і струнка дзвіниця Святого Марка, розкішний Палац Дожів, годинникова вежа, бібліотека, музей тощо. Кожна частина ансамблю має свою унікальну історію, зберігає вікові таємниці, тому так вабить і притягує мільйони туристів із усього світу.

Для фортець головне — оборонне значення. Тому всі частини ансамблю фортеці — мури й вежі з бійницями, інші укріплення, що оточували замок, були міцними, капітальними. Часто фортеці споруджували в неприступній місцевості: біля скелі, нагорі чи пагорбі з глибоким річищем або яром з водою навколо. Вони служили природним захистом під час оборони.

Невід’ємною складовою архітектурного ансамблю стародавніх соборів є вітраж.

Мистецькі поради

•    На цупкий папір нанесіть контурний рисунок майбутньої композиції.

•    Виріжте ажурну сітку —основу вітража.

•    Для фруктів оберіть варіант теплої кольорової гами, яка буде викликати апетит.

•    Відповідно до свого задуму підкладіть кольоровий папір зі зворотного боку ажурної сітки.

1.    Що та ке «архітектурний ансамбль»?

2.    Які види архітектурних ансамблів ви знаете? Наведіть приклади.

3.    У чому полягають особливості архітекурних ансамблів площі та фортеці?

4.    Дослідіть вітражі Страсбурзького собору. Які форми й кольори використано у вітражах собору? Охарактеризуйте зображення: які з них суто декоративні, а які — сюжетні? Підготуйте презентацію.

5.    Дізнайтеся самостійно та розкажіть однокласникам про будь-який архітектурний ансамбль вашого краю.

Робота у групах. Підготуйте матеріали до віртуальних екскурсій відомими архітектурними ансамблями Європи та України (на вибір). Визначте з них сім, на вашу думку, найцікавіших.

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, посмотрело: 14817