Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Музичні та хореографічні ансамблі

Мабуть, немає людини, якій не доводилося б співати разом із іншими. Якщо виконавців багато, вони утворюють великий колектив — хор, а при меншій кількості виконавців — вокальний ансамбль. Такі колективи розрізняють за кількістю виконавців: із двох учасників — дует, із трьох — тріо, із чотирьох — квартет, із п’яти — квінтет, із шести — секстет, із семи — септет, а з восьми — октет.

Багатогранна репертуарна, палітра притаманна вокальному секстету «Піккардійська терція» зі Львова, який уже понад 20 років виступає не лише в нашій країні, а й за кордоном, співаючи не лише класичні твори, ай обробки українських народних пісень, сучасну музику.

Олександр Шевченко. «Старенький трамвай» у виконанні ансамблю «Піккардійська терція».

Визначте: пісня виконується акапельно чи із супроводом?

Для допитливих

У столи ці Латвії Ризі в центрі старовинної площі біля знаменитого Домсько-го собору розташований Будинок радіо. Протягом багатьох років туту робочому кабінеті головного редактора, відомого композитора Раймонда Паулса відбувалися репетиції вокального ансамблю «Дзегузіте» («Зозуленька»), Знаменитий Маестро не лише створював пісні для дітей, а й імпровізував разом зі співаками, яким було від 3 до 13 років, розсвічуючи народні мелодії сучасними ритмами так, що юні вокалісти починали невимушено пританцьовувати.

Раймонд Паулс. «Золоте весілля» (у виконанні вокального ансамблю «Дзегузіте»).    і

Після розучування пісні виконайте заспів трьома різними вокальними аксамблями, а приспів — хором.

Які ви знаете оркестри? Як називається український народний ансамбль із трьох виконавців?

В інструментальних ансамблях менше виконавців, ніж в оркестрі. Вони можуть грати на. інструментах однієї групи, як, наприклад, струнний ансамбль або ансамбль духових інструментів, а можуть поєднувати різні групи. Експериментуючи тембрами, композитори створювали найрізноманітніші інструментальні ансамблі.

Усі музичні колективи з невеликою кількістю учасників зазвичай називають камерними ансамблями. Вони розрізняються залежно від складу інструментів. Наприклад, струнне тріо або фортепіанне тріо — це зовсім різні за тембровим звучанням ансамблі, хоч у їх складі й однакова кількість виконавців.

За Національним камерним ансамблем «Київські солісти» затвердилася репутація популяризатора музики маловідомих в Україні композиторів. За поширення вітчизняної камерної музики колектив отримав звання «Посол української культури у світі». Цей ансамбль є співорга-нізатором і основним учасником щорічного Міжнародного фестивалю «Мистецтво камерної гри».

В естрадній музиці популярності набули вокально-інструментальні ансамблі (ВІА). Учасники таких ансамблів співають пісні й одночасно акомпанують собі на електромузичних інструментах (гітарах) і ударних.

Для невеликих колективів виконавців у рок-музиці застосовують назву — рок-гурт, а в джазовій — джаз-бенд. До складу джаз-бенду входять духові й ударні інструменти, обов’язково фортепіано і саксофон. Зародилася джазова музика в середовищі афроамериканців, її не сплутаєш ні з якою іншою завдяки характерним мелодіям і ритмам.

Астор Пьяццолла. Лібертанго у виконанні ансамблю «Київські солісти» та тріо гітаристів.

Порівняйте трактовки виконання танго ансамблями різного складу. Як змінюється музика залежно від тембрів інструментів?

Отже, будь-який музичний ансамбль складається з колективу музикантів, об’єднаних спільним виконанням музики. Слово ансамбль уживається і на означення злагодженого виконання групою виконавців того чи іншого твору. Музиканти-професіонали добре знають: щоб співати або грати в ансамблі, треба навчитися уважно слухати інших, навіть, якщо ти соліст-віртуоз, тоді звучання буде злагодженим. Нарешті й самі твори, які виконується будь-яким колективом, також називаються ансамблем або ансамблевою музикою. Отак виникає багато значень у цього звичного для нас слова, коли йдеться про музику!

Хореографічний ансамбль, як і музичний, має свої різновиди. Залежно від видів танців існують ансамблі народного, класичного, естрадного, спортивного танцю, ансамбль танцю модерн, які відрізняються своєю особливою хореографічною мовою.

Виступи яких хореографічних ансамблів вам доводилося бачити? Які танці вони виконували? Які з них найкраще запам’ятались і чому?

Віртуальна екскурсія

У різних країнах проводяться фестивалі и конкурси дитячих танцювальних ансамблів. Наприклад, один із найпрестижніших в Європі міжнародних конкурсів — фестиваль «Танцювальний Олімп» для дітей і юнацтва проходить щорічно у Берліні (Німеччина). Учасники змагаються в чотирьох номінаціях: класичний танець, танець модерн, народно-характерний танець, естрадний танець. Фестиваль має на меті підтримкухореографічного мистецтва, а також створення дитячого «Театру світу», до трупи якого увійдуть танцівники — переможці конкурсів, які вже відбулися в рамках цього фестивалю.

Вокально-хореографічні ансамблі, або ансамбліпісні і танцю, — це самодіяльні або професійні колективи, у творчості яких поєднуються різні види мистецтв: музика, хореографія, елементи театралізації. Нерідко вони організовуються при обласних філармоніях з метою збереження і поширення фольклору певного регіону.

Один із кращих колективів України, що пропагує народну творчість, — Заслужений академічний Буковинський ансамбль пісні і танцю. Під орудою Андрія Кушніренка, який майже півстоліття очолював цей ансамбль, колектив досяг такого високого професійного рівня, який дає змогу виконувати і класичний репертуар, і фольклорні твори, насамперед — насичені колоритом рідного краю.

Степан Сабадаш (слова Михайла Ткача). «Марічка» (у виконанні Буковинського ансамблю пісні і танцю).

Зверніть увагу на характер звучання хору, досягнення злагодженого ансамблевого виконання.

ЗОЛОТЕ ВЕСІЛЛЯ

1. До бабусі і до дідуся

Зібралась у дім родина вся,

І сьогодні «Гірко!» їм кричать Сорокправнуків і двадцять п’ять внучат.

І

Наші бабуся із дідусем, Просимо вас поруч сісти.

Приспів:

Наші бабуся із дідусем — Перші в оркестрі солісти.

Наші бабуся із дідусем — Пара на радість багата.

2. В пару цю закохані усі: Дітлахи, матусі, татусі.

Наші бабуся із дідусем,

Знов, як колись — молодята. j

У бабусі е співацький хист,

А дідусь у нас — завзятий танцюрист.

3. У святковий у весільний день їм бажаєм щастя і пісень,

Приспів.

Тож піднімем кухлі у руках, Вип’ємо за них парного молока!

МИСТЕЦЬКА СКАРБНИЧКА

Віртуоз (італ. virtuoso — від лат. virtus — доблесть, талант) — виконавець, який досяг високої технічної майстерності.

Естрадний танець — вид сценічного танцю, невелика сценка, хореографічна мініатюра, яка включає ексцентрику, акробатику.

1.    Поясніть значення терміна «ансамбль» у музичному мистецтві.

2.    Які визнаєте види музичних ансамблів? Наведіть приклади.

З Які існують хореографічні ансамблі залежно від виду танцю?

4.    Дізнайтеся, які професійні і дитячі ансамблі пісні й танцю е у вашій області.

5.    У вільний час прослухайте і порівняйте виконання лібертангоАстора Пьяццолли ансамблями різних складів та з різними солістами.

6 Визначте вид ансамблю на картині.

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, посмотрело: 16404