Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Як виникло образотворче мистецтво

Шанувальники мистецтва звикли милуватися художніми шедеврами в музеях і галереях. Сьогодні з творами образотворчого мистецтва можна ознайомитися, переглядаючи кольорові альбоми або спеціальні сайти в Інтернеті. А ось щоб побачити світ прекрасного очима первісного митця, треба здійснити віртуальні екскурсії в печери — «галереї» малярства і скульптури прадавніх часів. Адже саме тут упродовж багатьох тисячоліть зберігалися перші відомі нам зразки мистецтва із зображеннями тварин і людей. Відображення уявлень первісної людини про навколишній світ втілено у кольорових відбитках долоні, «макаронах» (сплетення паралельних ліній, нанесених пальцями на стіну), малюнках тварин, яких вона бачила навколо себе, — биків, кабанів, кіз, оленів, бізонів, слонів, мамонтів тощо. Пізніше первісні художники почали малювати масштабні, розгорнуті сцени з повсякденного життя, насамперед полювання.

Перші зображення на стінах і стелях печер були кольорові, об’ємні й досить реалістичні. Уважно спостерігаючи за поведінкою того чи іншого звіра, людина не лише запам’ятовувала його зовнішній вигляд та передавала у малюнках їі характерні рухи й пози, а ніби вживалася, перевтілювалася в нього. Виникає ритуал поклоніння тварині, і на скелі з’являється її образ — правдивий, наче з життя! Особливі сторінки з літопису первісного живопису було відкрито в іспанській печері Альтаміра. Зображення коня, двох кабанів, кількох кіз, стада бізонів уражають такою реалістичністю та виразністю, що вчені довго не могли визнати авторство цих шедеврів за людиною кам’яного віку.

Придивіться, якими чіткими та виразними е форми тварин. Зверніть' увагу, як правдиво і лаконічно відтворено їхні характерні рухи та пози! | Що вас вражає у прадавніх малюнках?

Як же виконували малюнки первісні художники? У давнину вугіллям або гострим каменем наводили контури зображення тварин, потім розмальовували його в різні кольори. Готували фарби з природних барвників, зокрема з вохри (різнокольорової глини) та сажі, які змішували у стулках черепашок із жиром, риб’ячим клеєм, білком яйця, соком рослин.

Кам’яна могила

В Україні прадавні розписи віднайдено в так званій Кам’яній Могилі поблизу Мелітополя. У гротах і навісах сховано численні сцени із зображеннями фігур тварин і людей, геометричних композицій, розфарбованих червоною вохрою. Найвідоміші чотири бики, що створили оборонне коло, а також група з трьох оленів, що йдуть один за одним. Більшість зображених тварин «поранені» списами та стрілами мисливців.

Первісні скульптори створювали зображення на опуклій кам’яній поверхні, що за формою нагадувала тварин. Так виник рельєф. Понад усе в той час шанували жінку-матір, берегиню родинного вогнища, тому жіночі фігури різного розміру часто знаходять на місцях давніх поселень. Наприклад, величні так звані «кам’яні баби» в Північному Причорномор’ї. Вони, на відміну від фігур тварин, умовні, часто непропорційні, з відсутністю рис обличчя. Тобто себе людина ще не уявляла так деталізовано, як тварин . Фігурки тварин і людей ліпили з глини, вирізали з кістки або дерева. У цих фігурках можна побачити зародки мистецтво дрібної пластики.

Охарактеризуйте жіночий образ, створений уявою первісних скульпторів.

Таким чином, у первісну добу розпочався процес виникнення образотворчого мистецтва: графіки (лінійні рисунки), живопису (зображення, виконані в кольорі), скульптури (об’ємні фігури). Завдяки спостережливості людина вже створювала художні образи, намагалася передати в них своє ставлення до світу, але поки ще не усвідомлювала цю діяльність як художню творчість.

Намалюйте кольоровими олівцями тварину, що спинилася на мить, тривожно вслухаючисьу шерхіт листя.

Мистецькі поради

  • Оберіть формат аркуша відповідно до свого художнього задуму.
  • Використовуючи допоміжні лінії, позначте загальну форму тварини, розмістить її в центрі композиції.
  • Побудуйте фігуру тварин и, обведіть її контур.
  • Передайте об’єм, намагаючись відтворити м’якість шерсті тварини.
  • Створіть тло, яке нагадуватиме поверхню скелі.
  • Художній образ — спосіб відтворення дійсності в мистецтві.

1.    Із яких джерел ми можемо дізнатися про виникнення образотворчого мистецтва?

2.    Які сюжети переважають у прадавніх печерних малюнках? Чому, на вашу думку, саме такі?

 

3.    Які художні матеріали використовували первісні художники?

4.    Розкажіть, як виникло мистецтво скульптури, зокрема рельеф.

5.    Кого найчастіше зображували первісні скульптори? Поясніть, чому.

6.    Роздивіться зразок печерного живопису. Як ви уявляєте роботу доісторичного художника?

 

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 28130