Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

На сцені лялькового театру

Театр ляльок — це унікальний вид мистецтва, де актори і ляльки разом створюють на сцені неповторні історії. Ляльки-актори зазвичай рухаються по сцені завдяки вмілим діям акторів-ляльководів, а іноді й за допомогою спеціальних пристроїв. Лялька здатна викликати в глядачів не менше захоплюючих емоцій, ніж професійний актор. Якщо її повертати в різні боки під час розмови, то здається, що вона не лише сама розмовляє, а й посміхається чи плаче, навіть гнівається.

Пригадайте, які лялькові вистави вам доводилося дивитися? Які ляльки там виступали? Як вони рухалися?

 

 

Знайомство із сучасним театром ляльок починається з ознайомленням із театральною спорудою.

Мюнхенський театр маріонеток у Німеччині на початку XX ст. став першим стаціонарним ляльковим театром для дітей у Європі.

 

Київський ляльковий театр побудовано в затишному куточку центру столиці України. Зовні він нагадує образ казковий палац. Прилегла територія також оформлена, як справжнє дитяче казкове містечко: фонтан, квіткові клумби, скульптури персонажів казок.

Споруду Луганського театру ляльок можна пізнати з першого погляду: її стіни прикрашені ляльковим годинником і скульптурами ляльок — театральними персонажами казок.

Мистецтво театру ляльок дуже давнє. Свої особливості має кожний національний театр, зокрема й український народний ляльковий театр вертеп. У дерев’яній двоповерховій скрині ставилися релігійні та світські вистави. Різдвяну драму під спів колядок показували на другому — «небесному» поверсі, а на першому — «земному» грали сатиричні інтермедії. Ці побутові сценки з народного життя супроводжувалися піснями й танцями, музикою троїстих музик. Наприклад, під час виходу поляка звучав краков’як, а сміливий козак Запорожець — найвища лялька — з’являвся на сцені під гопак. Вертепні ляльки кріпилися на паличках, й актори водили їх по сцені через спеціальні прорізи в дерев’яній скрині. Із часом лялькову вертепну виставу почали поєднувати з грою акторів. Так виник і «живий» вертеп.

Батьківщиною лялькового театру нерідко називають Італію.

Уславленим на весь світ комічним персонажем італійського лялькового театру став Пульчинелла. Його ім’я пояснюють по-різному, проте більшість схиляється до того, що воно походить від італійського слова «пульчино» — півник.

Лялькові «брати» Пульчинелли виникли в різних країнах. У Франції ця лялька перетворилася на Полішинеля.

В Англії Пульчинелла став містером Панчем з великим, як гачок, носом. На сцені цей веселун і забіяка виступав у парі з дружиною Джуді.


Один із багатьох «лялькових родичів» Пульчинелли — російський Петрушка — головний персонаж народного театру. Цю кумедну ляльку в червоній сорочці-косово-ротці та гостроконечному ковпаку

з китицею актор-ляльковод натягував на руку, як рукавичку, і від умілих рухів його пальців лялька «оживала». У давнину виступи ве-селуна-Петрушки на ярмарках супроводжувалися грою шарманщика.

Ігор Стравінський присвятив традиційному персонажу народних балаганів балет «Петрушка», який назвав «потішні сцени». Із музичних номерів балету композитор створив сюїту. Музика «Петрушки» насичена інтонаціями російського фольклору.

Ігор Стравінський. Сюїта з балету «Петрушка» (Ікартина).

Який характер музики? Звучання яких інструментів ви почули?

У ляльковому театрі завжди цінувалися гострий гумор, дотепність, імпровізація. Вислови комічних лялькових персонажів нерідко ставали приказками, а вони самі — дійовими особами інших творів мистецтва: пісень, балетів, літературних казок, мультфільмів.

[мистецька скарбничка

Вертеп(«печера»)— український народний театр, у якому вистави розігрувалися у великій дерев’яній скриньці ляльками на паличках. Інтермедія — сценка, що розігрується між діями вистави.

Театр ляльок — вид театрального мистецтва, де актори-лялько-води керують ляльками.

1.    Що цікавого ви дізналися про театр ляльок?

2.    Назвіть відомих лялькових персонажів із родоводу Пульчинелло.

3.    У чому полягають особливості українського народного лялькового театру? Яка музика супроводжує вистави вертепу?

4 Складіть кросворд на тему «Ляльковий театр».

5. Колективна робота. Придумайте коротку музично-фантастичну історію за картиною «Лялькова вистава» Вільмоша Аба-Новака.

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 28170