Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Як виникло музичне мистецтво

Як виникло мистецтво — музика, танець, театр? На основі знайдених археологами предметів і зображень висувалися різноманітні здогадки. Заглибимося в далеке минуле і ми.

Люди первісного суспільства захоплювалися величчю довкілля. Помічаючи красу природи, повторюваність звуків, які линули звідусіль, виразність рухів тварин, вони поступово відчули, що в усьому панує злагодженість — ГАРМОНІЯ. Коли ж первісна людина, зупинилася на мить, вражена цією красою?

Магічні обряди з енергійними рухами й емоційними вигуками виконувались у печерах на тлі розписів, що слугували своєрідними декораціями. З такої примітивної гри виникло театральне дійство, де спів був невіддільним від танцю, де застосовувалися костюми, маски й грим, що імітували тварин. Отже, у зародку всі види мистецтва існували в нерозривній єдності тобто синкретично.

Роздивіться, що зображували первісні художники. Спробуйте за ілюстраціями уявити, яка музика могла б звучати підчас цих танців.

На стінах печер у європейських країнах можна побачити зображення ритуальних танців мисливців. У Китаї віднайдено керамічні вироби танцюючих людей зі списами. Танцюристи імітували в рухах поведінку звірів, уживалися в їх характер, як актори в ролі.

Існує чимало суперечок щодо того, як виникла музика. Можливо, з емоційно виразних вигуків, що полегшували працю і спіл- і кування людей, супроводжували магічні дії в обрядах. Деякі дослідники вважають витоками всіх мистецтв гру, інші — до джерел музичного мистецтва відносять спів пташок.

Пригадайте, як відтворюють пташиний спів композитори К. Сен-Санс у п’єсі «Зозуля в лісі» з циклу «Карнавал тварин» та П. Чайковський у «Пісні жайворонка» з «Дитячого альбому».

Для допитливих

Композитор-орнітолог

Серед композиторів, що їх цікавив спів птахів, еуні кальна люди на —Олів’е Мессіан, якого можна назвати «музичним орнітологом», адже він усе життя вивчав і записував пташину музику. У цього французького митця вдома жили птахи з різних країн світу, зокрема рідкісні — екзотичні. Щоб передати музикою спів своїх улюбленців, він став справжнім винахідником: вигадував різні прийоми гри на фортепіано, уводив до партитури своїх творів незвичні пояснення. Вони конкретизували не лише, спів якої пташки озвучено, — жайворонка, малинівки, дрозда, іволги, а й навіть колір її пір’я і те, з якої вона країни. Результатом багаторічного дослідження стали такі «пташині твори» композитора, як сім зошитів «Каталогу птахів», «Екзотичні птахи» та ін.

Запис співу пташок. Олів’е Мессіан. П’єса «Екзотичні птахи».

Порівняйте «музику» природи з творами, які імітують спів пташок.

А як створювались перші музичні інструменти? Прообразом духових інструментів можна вважати мушлю, мисливський ріг, виточений із бивнів слона або з інших природних матеріалів. « Музичний вітер» добували з пташиних кісточок або з бамбуку чи очерету: для цього робили спеціальні отвори.

Як ударні інструменти спочатку використовувалися камінці. Потім «музику каменів» змінили «прадідусі» барабанів — глиняні горщики, обтягнуті шкірою для посилення звуку. Вони і нині поширені в африканських народів.

А як виникли струнні інструменти? Випускаючи стрілу з мисливського лука, людина почула чарівний звук, і... зазвучала струна.

Деякі дослідники чи то жартома, чи серйозно стверджують, що перші музичні інструменти створили діти. Доля істини в цьому, мабуть, є. Адже виконання музики на інструменті — тобто музикування, не випадково називають грою. Можливо, справді, музичні інструменти починалися з іграшок і гри?

Уявіть, як наші пращури грали на первісних музичних інструментах. Визначте з-поміж зображених інструментів ударні, духові, струнні.

І все ж першим музичним інструментом був людський голос. Усі барви навколишнього світу переливаються у звучанні голосів, як кольори веселки, які грають на семи нотах.

1. За веселковим, за небокраєм Хтось на сопілці чарівно грає. А чи то грає, чи то здається, Чи пісня лине із мого серця?

2. В чарівній пісні слова чудові,

Всі кольорові, всі веселкові. Краплинки сонця у кожнім слові. Краплинки щастя теж кольорові.

Приспів.

Приспів:

Над моїм краєм, над моїм містом Пісня лунає голосом чистим. Пісня злітає у світ широкий Веселка грає на семи нотах.

3. За веселковим, за небокраєм Срібні дзвіночки хтось розсипає. На тих дзвіночках веселка грає, Пісня лунає над рідним краєм.

Приспів.

Якийхарактер пісні? У якій формі вона написана? Що є незмінним у цій формі?

Отже, намагаючись відтворити звуки довкілля й імітувати голоси птахів і тварин, люди поступово навчилися відбирати з величезної кількості звуків і шумів такі, що були гармонійно пов’язані між собою, — високі й низькі, довгі й короткі, гучні й тихі. Щоб передати їх гармонію і красу, вони створили спеціальні інструменти. Так виникла музика.

1.    Розкажіть, як виникло мистецтво. Запропонуйте власну версію виникнення музики і танцю.

2.    Із яких джерел можна дізнатися про виникнення музики?

3.    Назвіть матеріали, з яких первісна людина виготовляла музичні інструменти. Пофантазуйте і запропонуйте матеріали, з яких можна видобувати звуки («музичний вітер» або ін.).

4 У яких музичних творах імітується спів пташок? Спробуйте імітувати спів пташок, дзвін крапель дошу, плескіт хвиль річки чи моря голосом або на будь-якому інструменті.

Б Що таке гармонія? Поцікавтеся, які існують визначення цього слова. Занотуйте їх у робочому зошиті, започаткуйте мистецький словничок. 6. Прислухайтеся на прогулянках до звуків довкілля, спробуйте відчути музику природи.

 

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 28169