Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Путівник по симфонічному оркестру

Як взаємодія кольорів посилює загальне враження від живописної картини, так і поєднання інструментальних тембрів в оркестрі збагачує палітру музичного звучання.

Назва «оркестр» походить від давньогрецького слова «орхестра», яке означало місце в театрі, де виступав хор, що супроводжував виставу. Сьогодні так називається колектив музикантів, які виконують музичний твір на різних інструментах одночасно.

Оркестри, залежно від того, які інструменти в них переважають, бувають духові, струнні, народні тощо. Але неперевершеним за багатством тембрових відтінків є симфонічний оркестр.

Керує оркестром диригент. Жестами рук, диригентською паличкою він вказує оркестрантам, як виконувати той чи інший фрагмент музичного твору: його темп, гучність і характер музики. Перед очима диригента на пюпітрі (підставці для нот) лежить партитура музичного твору — нотний запис усіх інструментальних партій.

Краще ознайомитися з музичними інструментами нам допоможе «Путівник по оркестру для молоді» англійського композитора Вен- г джаміна Бріттена.

Бенджамін Бріттен. «Путівник по оркестру для молоді».

Портрет МИТЦЯ І

Бенджамін Бріттен (1913—1976) — англійський    І

композитор, диригент, піаніст. Писати музику Бенджамін почав із 8 років. У12 років він написав-Про-сту симфонію» для струнного оркестру. Пізніше навчався у лондонському Королівському музичному коледжі (консерватори). Першим значним тво- Щ ром Бріттена-композитора стала симфонієта для    Ч

камерного оркестру, написана в 1932 році. Потім    ''Л

з’явилися-Прості варіації» для струнного оркестру і «Сім сонетів Мікеланджело».

«Путівник по оркестру» призначений для людей,

які вперше слухають оркестрову музику. Компози-    7ТІЗИ_I

тор поетапно знайомить своїх слухачів із інструментами і їх поєднаннями. Завдяки своїй яскравій музиці та оригінальності композиції «Путівник по оркестру» залучив до музичного мистецтва безліч нових шанувальників.

Музичний твір, написаний у формі варіацій, розпочинається звучанням основної теми у виконанні всього оркестру. Тему по черзі виконують інструменти кожної групи симфонічного оркестру — струнні, духові (дерев’яні та мідні), ударні.

У родині струнних найвищі голоси у скрипок. Альти дещо більші, ніж скрипки, і тому звучання їх нижче. Віолончелям притаманний багатий і теплий тембр. А контрабаси — ніби дідусі в цій родині — з низькими, буркотливими звуками.

У родині дерев’яних духових найвище звучать світлі та легкі флейти і їх пронизливий братик, флейта-пікколо. У гобоїв — м’які та жалібні голоси, але вони можуть звучати і досить сильно. Кларнети — рухливі інструменти. У них м’який і соковитий голос. Фаготи — найбільші у групі дерев’яних духових. І звучать вони найнижче.

Родина мідних духових складається з валторн, які зроблені з трубок, закручених у коло, дзвінких труб, тромбонів з гучним, але важкуватим звучанням і туб, які звучать дуже низько.

До ударних інструментів оркестру належать: літаври, великий і малий тромбони, барабани, тарілки, ксилофон.

Завдяки тембровому забарвленню інструментів симфонічного оркестру основна тема «Путівника» Б. Бріттена звучить щоразу по-різному.

99 5

 

Партитура — нотний запис твору для хору, оркестру, де кожну партію розписано на окремому рядку.

1.    Назвіть групи інструментів симфонічного оркестру, який інструмент на схемі не входить до цих груп?

 

2.    Яку роль відіграє в оркестрі диригент?

3.    Поясніть, що спільного і відмінного між флейтою-пікколо, трубою і кларнетом?

Гра «Знавець оркестру». Назвіть усі інструменти кожної групи симфонічного оркестру. Охарактеризуйте їх тембри.

 

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 28173