Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Хорова музика

Чи бували ви коли-небудь у храмі? Напевно, вас вразила велич архітектурної споруди. Усередині стіни прикрашені розписами на біблійні сюжети, іконами, ліпленням, різьбленням. Підчас служби звучить хорова музика. Злагодженість, стрункість хорового звучання наповнюють храм урочистістю, викликають піднесені почуття. Така музика називається духовною (церковною). На відміну від неї, світська хорова музика виконується в концертних залах, філармоніях.

Пригадайте хорові твори, які ви слухали. Де вони звучали? Опишіть свої враження.

Хорове мистецтво зародилося ще в театрі Стародавньої Греції, де хор був головною дійовою особою вистави. З часом хоровий спів став самостійним видом музичної культури. У давнину хорова музика виконувалася переважно в унісон (одноголосно). Упродовж тривалого часу хорове мистецтво удосконалювалося, і сьогодні ми чуємо і одноголосні, і багатоголосні хорові твори (дво-, три-, чотириголосні тощо). Хор може співати а капела (без інструментального супроводу) та з акомпанементом. Керівник і диригент хору називається хормейстер (хоровий майстер).

В українській духовній музиці поширеним є твір «Херувимська». Назва походить від слова херувим — янгол. Його скульптурні й живописні зображення нерідко прикрашають храми.

«Херувимські» Дмитра Бортнянського, Артемія Веделя.

Що спільного і відмінного в цих творах? Які почуття передають композитори в духовній музиці (урочисті, світлі, піднесені, ліричні)?

Дмитро Степанович Бортнянський (1751-1825) — український композитор, співак і диригент, автор 6 опер, камерно-інструментальних творів, хорових концертів, херувимських та причасних творів.

Народився у Глухові. Початкову музичну освіту здобув у Глухівській школі, яка готувала співаків для придворної хорової капели в Петербурзі.

 

У 1796 р. Бортнянський отримав посаду директора придворної капели, на цій посаді композитор служив до кінця життя.

Творчий внесок Бортнянського визначається не лише високохудожніми творами всіх музичних жанрів. Поєднавши в собі неабияку обдарованість з високим професіоналізмом, він став першим композитором-універсапом, а його творчість — потужним рушійним фактором у розвитку української музичної культури.

А капєлла — хоровий спів без інструментального супроводу. Хор — великий вокальний колектив (понад 12 осіб).

1.    Що таке хорова музика?

2.    Поясніть, як ви розумієте слова «а капела», «хормейстер».

3.    Які особливості музичної мови переважають у духовних хорових творах (характер мелодій, темп, динаміка, ритм)?

4.    Який із образів янголів, зображених на ілюстраціях, найбільше відповідає характеру прослуханої хорової музики українських композиторів?

5.    Поміркуйте, чи впливають на духовну музику зміни у сучасному житті? Чи можна говорити про духовну музику сучасності?

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 18197