Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Народна іграшка

Витворами народних майстрів декоративно-ужиткового мис' тецтва здавна були іграшки. їх виготовляли з природний матеріалів — горіхів, моху, трави, качанів капусти, кукурудзи, навіть із тіста або сиру. Найчастіше застосовували дерево і глину На Полтавщині набули поширення керамічні іграшки, на Гуцуль щині — дерев’яні, на Поліссі — солом’яні, а в Карпатах — навіті незвичайні їстівні «коники» та «баранці», зроблені з сиру.

Іграшки довго сприймалися як обереги. Так, баран означав щастя, ведмідь — багатство, собака та кінь — охорону та допомогу, а лев утілював силу й могутність. Вони часто «оживали», ставапи героями народних казок, обрядів, ігор і забав, що супроводжувалися піснями й танцями.

Пригадайте, героїнею якої дитячої опери стала Лисичка-Сестричка. У яких піснях найчастіше згадується Котик-Воркотик?

Найулюбленішою іграшкою дитини завжди була лялька. Традиційну українську ляльку-берегиню виготовляли із соломи абс тканини.

Знаменита російська дерев’яна лялька — матрьошка мала японського двійника — веселого дідуся. У Японії, до речі, здавна проводяться свята-виставки ляльок, де поряд із ляльками демонструються іграшкові меблі, посуд, музичні інструменти, зброя.

 

 

Для допитливих

ДЛЯ МАЛЕНЬКИХ МУЗИКАНТІВ

У багатьох народів світу популярними е дитячі іграшкові музичні інструменти: сопілочки, тріскачки, бубонці, дзвоники, дерев’яні ложки. Побутують іграшки-тваринки, що грають на барабанчиках чи тарілочках. Відомі своєю красою та вигадливістю німецькі й австрійські музичні скриньки з ляльками, що відтворюють популярні мелодії.

 

В Україні найпоширенішою серед музичних іграшок є глиняний свистунець. Його зазвичай виготовляють в образі диво-птаха, який співає подібно соловейку.

Образ якої пташки оспівує М. Леонтович у знаменитому «Щедрику»?

Колективна робота. Створіть композицію «Сорочинський ярмарок» (пластилін). Намагайтеся передати характер кожного персонажа. Придумайте їм імена. Поміркуйте, кого ви хотіли б додати до цієї веселої ярмаркової кампанії.

Віртуальна екскурсія

ДЕРЖАВНИЙ МУЗЕЙ ІГРАШКИ

Державний музей іграшки, що розташовано в Києві, розповідає про історію промислової іграшки, українські народні іграшки та демонструє авторські роботи.

Колекція музею поповнювалася протягом 70 років, її розміри досягли 15 тисяч експонатів. У музеї іграшки діють три постійні виставки. Перша — «Історія іграшки», друга — «Українська народна іграшка». Третя експозиція — це експонати, які абсолютно відрізняються від промислових та народних іграшок, в основному це авторські роботи.

1.    До якого виду мистецтва належить іграшка?

2.    Які матеріали використовують народні майстри для виготовлення іграшок?

3.    Розкажіть про народні іграшки, поширені в Україні.

4.    Порівняйте іграшки різних народів світу. Що в них є спільного, а що відмінне?

5.    Поцікавтесь у дідусів і бабусь, які народні іграшки побутували в родинах їхнього рідного краю.

Підготуйте виставку-презентацію «Мої улюблені іграшки».

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, посмотрело: 16404