Народна Освіта » Підручники, книги » Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

НАРОДНА ОСВІТА

Підручник Мистецтво 5 клас Л. Масол скачати, читати онлайн

Народні танці

Як і пісні, запальні чи граціозні народні танці різняться між собою залежно від країни, де вони народилися. Та об’єднує їх ритм, завдяки якому розкривається багатий емоційний світ людини.

Пайвідомішим українським танцем вважається гопак (від вигуку «гоп», який звучав під час виконання). Цей веселий запальний танок — своєрідне змагання між танцюристами у виконанні складних рухів. Козачок — веселий рухливий парний танець, що виник у середовищі козаків. Виконавці також ніби змагаються між собою в танцювальній майстерності.

З чим пов’язані назви українських танців? Зірка та кривий танець — з формою виконання; козак і чумак — з виконавцями; бондар, коваль, шевчик — із професією; гуцулки й коломийки — з місцевістю їх побутування.

Виконайте одну з українських народних пісень танцювального характеру (соло або в парах). Доберіть відповідні рухи, ритмічний супровід.

Кожний народ має свої танці, які є своєрідною візитівкою країни. Так, до найвідоміших польських танців належать полонез, мазурка, краков'як.

 

Польські народні танці:

1    — полонез;

2    — мазурка;

3    — краков'як

Полонез (від франц. — «польський») — повільний танець-марш давнього походження. Поступово він із суто народного перетворився на аристократичний, парадний. Завдяки урочистому характеру музики полонезу випала честь відкривати бали й налаштовувати присутніх на піднесену атмосферу свята.

Мазурка (від назви однієї з місцевостей Польщі Мазовії) — парний тридольний танець з оригінальним загостреним ритмом, який дещо нагадує вальс. Він набув поширення і як веселий селянський танок, і як граційний бальний.

Швидкий дводольний танець краков’як виник у Краківському воєводстві. Його спочатку полюбляли танцювати парами в сільському середовищі, а згодом — у шляхетному. Чіткі ритми з несподіваними акцентами надавали танцю запального характеру.

Понад 60 мазурок, різноманітних за характером і настроями написав Ф. Шопен. Він також автор блискучих концертних полонезів для фортепіано. У цих творах знайшли яскраве віддзеркалення танцювальні інтонації й ритми, притаманні польській народній музиці.

Фридерік Шопен. «Мазурка» № 50, Полонез Ля мажор, Краков’як. «Велике концертне рондо» для фортепіано з оркестром.

 

Який із прослуханих танців нагадує урочисту святкову ходу? Проаналізуйте форму рондо за схемою (АВА’САВА’):

Фридерік Шопен (1810—1849) — найвидатні-ший польський композитор і піаніст. Народився в Желязовій Волі поблизу Варшави в родині вчителя французької мови. Хлопчик із раннього дитинства вражав оточуючих надзвичайною музичною обдарованістю і вразливістю. Він захоплювався польськими народними піснями й танцями. Показовою е фраза з дитячого привітання батьку на День народження: «Легше мені писати ноти, ніж літери». Ще в юності Фридерік покинув Польщу й оселився в Парижі. Тут він здобув славу «поета фортепіано», тобто піаніста з оригінальною витонченою манерою гри, що відрізнялася від традиційної блискучої віртуозності музикантів-сучасників.

У спадщині композитора переважають високохудожні твори для фортепіано, які охоплюють велике коло жанрів: концерти, сонати, фантазії, балади, ноктюрни, полонези, мазурки, прелюдії, скерцо, етюди.

Ф. Шопена поховано в Парижі, а його серце, як заповідав композитор, повернулося на батьківщину і покоїться в одному із соборів Варшави.

Жвавий і веселий танець полька родом із Чехії. Проте він швидко набув популярності й став модним у багатьох країнах. Кожний | із народів Європи вносив свої неповторні риси в його виконання, збагачуючи музику й рухи танцю. Польки писали чеські композитори А. Дворжак і Б. Сметана, а також знамениті батько й син Штрауси. Вважається, що назва цього танцю походить від слова «половина», бо танцівники виконували його, пересуваючися маленькими кроками по колу. Характерний елемент виконання польки — кружляння танцюристки під рукою партнера.

ЧЕСЬКА ПОЛЬКА

Народна пісня-танок

1.    Хай наладять скрипки скрипалі,

 

Хай піднімуть труби трубачі.

Нині буде свято на селі,

У танок підуть старі й малі.

2.    Хто не хоче з нами танцювать,

Перед ним не будемо впадать.

Самі тупнуть наші каблуки,

Самі в танок підуть чобітки.

Багато народних танців передбачають одночасний спів пісень танцівниками.

Російські танці поділяються на такі напрями, як плавні хороводи, запальні плясові та кадриль. Хороводи («Змійка» та ін.) танцівниці виконують у довгих сукнях — сарафанах і великих коронах на голові (кокошниках). Майже непомітними кроками, тримаючися заруки, вони ніби «пливуть» по колу або заплітають ланцюжки з різних фігур, мов плетуть мереживо. Ігрові хороводи відображають певний сюжет. У чоловічих танцях («Присядка», «Камаринська», «Танець з ложками»)переважав молодецький запал, розмах. Кадриль (з франц. — чотири) виконується зазвичай чотирма парами, які розташовуються навпроти, інколи за квадратами.

Надзвичайно темпераментними, різноманітними за ритмами і мелодіями є іспанські народні танці. Вони супроводжуються грою на гітарі, характерним клацанням кастаньєт. Зокрема, у швидкому й колоритному фла-менко. Експресивні рухи рук, гучні плескання пальцями чи

 

долонями, стукіт підборів, що відбивають ритм, — це своєрідний діалог танцівників, які «розповідають» про свої почуття. Ще одна п ознака танцю — гра танцівниці з подолом своєї сукні, прикрашеної пишними воланами, інколи — застосування шалі або віяла.

Більшості народних танців притаманні мелодії, що легко запам’ятовуються, чіткі ритми, прості музичні форми, які складаються з двох або трьох частин.

У «КРАЇН! МРІЙ»

У столиці України вже не перший рік відбувається етнічний фестиваль «Країна мрій», що об’єднує концерти фольклорних музичних колективів з різних країн світу, виставки народного мистецтва, майстер-класи народних ремесел, ігор і танців.

Запрошуємо до участі в етнічному фестивалі «Країна мрій»: http://www.krainamriy.com/

1.    Назвіть, які ви знаєте танці народів світу.

2.    Використовуючи подані ілюстрації, розкажіть про танцювальні костюми різних народів.

3.    Охарактеризуйте національні особливості українських танців.

 

4.    Визначте місто (Варшава, Люблін, Краків), від якого походить назва одного відомого польського народного танцю. Пригадайте, у яких кінофільмах чи мультфільмах бали відкривалися урочистим полонезом.

Мистецький проект. Виконайте колективний проект «Танці народів світу» (робота у групах).

Самостійно ознайомтеся з відеозаписами танців народів світу й підготуйте цикл «національних» презентацій танців — українських, польських, російських, іспанських тощо.

Це стаття із підручника Л. Масол Мистецтво 5 клас

Автор: admin от 24-10-2013, 12:59, Переглядів: 28169