Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Проектування як вид діяльності. Основи проектної діяльності

НАРОДНА ОСВІТА

Проектування як вид діяльності. Основи проектної діяльності

Тема: Проектування як вид діяльності. Основи проектної діяльності

Опорні поняття: проектування, проект, проектна діяльність, етапи проектування, біоніка, біоморф, метод аналогій, маркетингове дослідження, технічна естетика виробів, колір, ескіз, технічний малюнок.

 

Сучасне виробництво ґрунтується на результатах творчої діяльності людини, втілених у нові технології та вироби, що користуються попитом.

Технологічна діяльність включає проведення проект но-конструктОрських робіт, розробку, захист і дотримання прав інтелектуальної (створеної розумом) власності, здійснення фінансових розрахунків та залучення коштів для освоєння нових технологій, якісний відбір комплектуючих, вивчення ринків збуту продукції і забезпечення післяпродажного обслуговування. Все це виробник продукції має передбачати у проекті своєї діяльності з урахуванням особливостей галузі виробництва.

Об'єктами технологічної діяльності є проекти та інші результати інтелектуальної діяльності людини, виробничі процеси, техніка й обладнання, сировина, засоби її видобування і переробки, а також готова продукція.

Під проектом (латиною projectus — кинутий уперед) мають на увазі спосіб розв’язання тієї чи іншої важливої практичної або теоретичної проблеми, що наприкінці виконаної роботи буде оформлений у вигляді готового до використання виробу.

Зовнішній (матеріальний) результат роботи над проектом ви можете бачити, сприймати на дотик, застосовувати на практиці, використовувати в повсякденному житті. Проте набагато важливішим є результат внутрішній (нематеріальний) — ваш досвід виконання певних видів діяльності, стримані вами при цьому знання й уміння.

Проектна діяльність— це особливий вид розумової (інтелектуальної) діяльності, характерними рисами якої є самостійний пошук необхідної інформації, її творче перетворення в матеріальний результат (виріб, сценарій, плакат, реферат, стендову доповідь, мультимедійну презентацію тощо).

Робота над проектом здійснюється в певній послідовності. Однак не можна розглядати проектну діяльність як чітко наперед задану послідовність, оскільки це процес вашої творчої фантазії й прийняття вами конкретних рішень. У таблиці 4 показало основні етапи виконання проекту.

Під час виконання проектів кожен виріб, послугу можна реалізувати різними шляхами — варіантів вирішення кожного завдання є безліч. Тому потрібно кілька разів намалювати, прочитати і, лише переконавшись у тому, що певний варіант найбільш технологічний, економічний, екологічний, відповідає вимогам дизайну, найбільш задовольняє вимоги школи, сім'ї або ринку, приступити до його виготовлення.

У процесі створення різних побутових предметів, під час будівництва та оформлення житла людина завжди зверталась за допомогою до природи. Форма посуду, меблів, одягу7, іграшок, елементів житла часто нагадує нам природні форми. В оздобленні речей, що оточують людину, ми часто знаходимо зображення рослин, тварин, птахів, комах тощо.

Використання знань про форми і конструкції природних об'єктів покладені в основу науки — біоніки. Це прикладна наука про застосування в технічних пристроях й інших речах властивостей, функцій, структур живої природи. Люди на завжди спостерігала, як влаштовують своє житло птахи й звірі, і застосовувала ці знання, будуючи власне житло, створюючи предмети побуту.

Таблиця 4

Назва етапу

Зміст робіт

 

Формулювання мети й завдання проекту, обґрунтування його важливості дня вас і товаришів, визначення теми проекту; якщо в цьому є потреба, то відбувається організація робочої групи, що бере участь у розробці й виконанні проект/, та розподіл завдань між учасниками проекту

Обґрунтування гроекту

 

Дослідження проблеми й збирання інформації (визначення кола джерел та пошук потрібних відомостей; аналіз можливих варіантів розв'язання проблеми); вибір оптимального варіанта виконання проектного завдання (генерування ідей); розроблення ппану роботи над проектним завданням; добір матеріалів та інструментів; вибір форми презентації результатів проекту

Пошуковий

Практична діяльність кожного учасника проект/згідно з планом роботи над проектним завданням (реалізація проект/); підготовка презентації результатів проекту

Технологічний

Проведення презентації (захист проект/); оцінка результатів виконання проект/, колективних і особистих досягнень учасників проект/

Заключний

Будуючи літальні апарати, люди запозичили форму птаха, будову його крила, а для плавальних засобів — форму тулуба, глав ця і хвоста риби- Багато промислових виробів, споруд нагадують форму раковини, яйця, шишки, кукурудзяного качана, грибатощо.

Під час створення нових зразків технологічних об'єктів широко застосовують метод аналогій (метод подібності). Він полягає в тому, що певні характерні ознаки (зовнішня форма, принцип дії) природних об'єктів переноситься на проектовані людиною речі та предмети (мал. 157, 158).

Відомо багато прикладів, коли людина, вивчаючи природу, тваринний та рослинний світ, теоретично передбачила, а потім і втілила на практиці такі визначні винаходи, як політ апаратів, важчих за повітря, реактивний рух, ехолокацію, підводні човни, штучний інтелект тощо.

Розробці нових зразків технологічних об'єктів завжди мають передавати маркетингові дослідження. Це вид діяльності» який полягає у збиранні інформації щодо можливого попиту на товар, який планується розробити та виготовляти, цінової політики і можливих ринків збуту такої продукції. Маркетолог (професія людини, яка

з аіі маєт ь ся маркет и н то в и м и до с лі дже н ня м и) т акож планує та організовує рекламну компанію, призначену для успішного просування певного товару на ринки збуту.

Потреба зробити предметне середовище не просто придатним для життя, а естетично привабливим і якомога, сприятливішим для буття людини, сприяла появі такого в йду проектної діяльності, як дизайн. Термін дизайн у перекладі з англійської означає «задум, проект, малюнок, проектувати, конструювати» і за змістом близький до термінів технічна естетика та ху дожнє конетруювання.

Технічна естетика — розділ науки, що в основі проектування виробу враховує закони краси та користі. Вона передбачає створення виробів, що мають привабливий зовнішній вигляд, вдале співвідношення між частинами виробу, гарне кольорове оформлення.

Інколи не замислюються про зовнішню форму створюваних виробів, оскільки вважають, що головне в конструюванні— працездатність виробу, проте це не так. Будь-яка річ має бути красивою, гармонувати з предметами, що її сточують. Велике значення має приді лятися оздобленню виробу, його геометричній формі.

Видатний авіаконструктор Олег Костянтинович Анто-нов (1906—1984) писав: «В авіації — особливо помітний взаємозв'язок між технічною досконалістю й красою. Ще на зорі авіації конструктор літаків капітан Фербер говорив: “Гарний літак літає добре, а некрасивий — поган о”».

Творчий процес розробки нового зразка виробу ще називають художнім конструюванням. Найважливішим завданням цього виду діяльності є створення естетично досконалого, красивого виробу, форма та конструкція якого повністю відповідає його призначенню. Художня досконалість виробу визначається його формою, кольором, оздобленням та іншими ознаками. Форма будь-якого складного виробу може бути утворена комбінацією форм найпростіших геометричних тіл — кулі, призми, конуса, піраміди, циліндра. Ці форми можуть поєднуватись між собою, тому треба вміти їх описати і графічно зобразити.

Форма виробу може бути симетричною, асиметричною (несиметричною) або поєднувати симетричні та асиметричні частини. В симетричному виробі його частини можуть певним чином суміщатися одна з одною. Наприклад, у разі осьової (дзеркальної) симетрії точки виробу, що лежать на однаковій відстані від осі симетрії, суміщаються одна з одною, наче відбиваючись у дзеркалі. П ри кл адо м с и м ет р и ч н и х фор м є фі гур а л ю ди н и, гл е ч и к, миска, яблуко тощо (мал. 159).

Асиметричною є форма фігури, чистини якої ніяким чином не можуть бути суміщені одна з одною (мал. 160). Вже відомий вам інструмент лобзик має асиметричну форму.

Важливою характеристикою предмета є його колір. Предмет може бути одноколірним та багатоколірним. Колір певним чином впливає на сприймання навколишніх предметів, тому властивості кольору слід обов'язково враховувати в процесі художнього конструювання виробу. Кольори бувають хроматичні (кольори веселки) та ахроматичні (від білого до чорного з проміжними сірими

відтінками). Хроматичні кольори за тим враженням, яке вони справляють на людину, можна поділити на теплі (жовтий, оранжевий, червоний) та холодні (синій, фіолетовий, блакитний), зелений колір вважають нейтральним.

 

Під час зовнішнього оздоблення виробів також треба враховувати певні вимоги. Наприклад, вироби, що постійно

знаходяться перед очима людини і мають великі габаритні розміри, не треба фарбувати в надмірно яскраві кольори, наприклад у яскраво-червоний, оскільки це дуже стомлює очі. У цьому разі обирають спокійні, нейтральні тони (сірий, ясно-зелений, блакитний).

Ті деталі або вузли машин, які можуть створювати небезпеку під час їх роботи (обертання, зворот но-посту-пального руху) фарбують у -«кольори небезпеки», що попереджають людину про небезпеку. Наприклад, кожух, що закриває ремінну передачу на настільному свердлувальному верстаті в навчальних майстернях, фарбують у жовтий колір, а деталі, що обертаються під ним — у червоний.

Результат конструювання відображають на папері у вигляді ескізу або технічного рисунка.

Ескіз — це графічне зображення предмета, виконане від руки без застосування креслярського інструменту, але зберігаючи пропорції деталей предмета. Розрізняють художній та робочий ескізи. На художньому ескізі передається загальна форма предмета, колір, вид оздоблення, художні особливості матеріалу. Такий ескіз можна виконувати олівцями, фарбами, тушшю, фломастерами. На робочому ескізі передають не тільки художні особливості виробу, ай технічні. Так, його виконують чіткими лініями, зображують вигляд спереду і ззаду, показують окремі дрібні деталі , відобр зжают ь т о вщ и ну м ат е рі алу (мал. 161).

Технічними рисунками користуються тоді, коли потрібно швидко і зрозуміло показати на папері форму предмета. Під час виконання технічного рисунка враховують простоту побудов і можливість якнайповніше передати форму предмета.

Технічний рисунок зручно виконувати на папері в клітинку. Це полегшує проведення ліній і виконання побудов. Щоб дістати кут 45°, осі проводять по діагоналі клітинок На малюнку 162 показано побудову кола та еліпса від руки по клітинках. Спочатку на осьових .лініях на відстані від центра, що дорівнює радіусу кола, на-

Основні етапи виконання проекту

 

 

' носять чотири штрихи. Між ними наносять ще чотири штрихи. Потім штрихи сполучають і проводять коло.

Для кращого виявлення об’ємності предмета на технічних рисунках наносять штриховку (мал. 163). При цьому передбачається, що світло падає на предмет зліва зверху. Освітлені поверхні залишаються світлими, а затінені заштриховують, причому штриховка тим густіша, чим темніша поверхня.

Запитання та завдання

  1. Чому проект е об’єктом технологічної діяльності?
  2. Що таке метод проектів?
  3. Назвіть основні етапи проектування та надайте до них пояснення.
  4. Що таке художнє конструювання?
  5. Яким чином природні об’єкти можуть вплинути на вибір форми і кольору виробу, що розробляється?
  6. Що таке біоморфна форма?
  7. Чим схожі й чим відрізняються ескіз і технічний малюнок?

 

 

Це матеріал із підручника Трудове Навчання для хлопців 5 клас В.К. Сидоренко, Д.В. Лебедєв, А.М. Гедзик, В.В, Юрженко

Автор: admin от 20-11-2013, 22:44, Переглядів: 21876