НАРОДНА ОСВІТА

Побутові знаряддя праці

Тема: Побутові знаряддя праці

Опорні поняття: викрутка, гайковий ключ, молоток, плоскогубці, безпечна праця

Щоб виконати будь-яку справу, навіть удома необхідно мати під рукою потрібні інструменти: без ножа ви не зробите салат; без ручки не напишете листа; без пензля і фарб не пофарбуєте вікно чи двері.

Без інструментів вдома не можна зробити навіть найдріб’язковіший ремонт.

 

Найбільш поширеним і часто уживаним у домашніх умовах інструментом є викрутка (мал. 126).

За допомогою викрутки загвинчують гвинти та шурупи.

Складається викрутка з головки (робочої частини), стержня і рукоятки.

Залежно від форми головки робочої частини викрутки їх ділять на шліцьові і хрестоподібні (мал. 1 27). У шліцьової викрутки головка робочої частини плоска, у хрестоподібної — має вигляд хрестика (звідси і походить її назва).

Під час використання викрутки її головка вставляється у прорізь (пряму чи хрестоподібну) на головці гвинта (чи шурупа). Загвинчування гвинта відбувається шляхом обертання викрутки за часовою стрілкою, відгвинчування — проти часової стрілки (мал. 128).

 

Досить часто в побуті використовують різноманітні види гайкових ключів (мал. 129). Вони стають потрібними під час ремонту електропобутових приладів, санітарно-технічної арматури. Гайкові ключі — важливий інструмент для обслуговування велосипеда. Але для цього вже потрібно кілька різних видів ключів і розмірів.

Звичайний гайковий ключ має по одному ріжку з двох боків. Кожний конкретний ключ призначений для гайки конкретного розміру (мал. ISO).

 

Досить зручними є комбіновані ключі. З одного боку такий ключ ріжковий, з іншого — накидний (мал. 131).

Колінчасті гайкові ключі зручні для роботи у важко-доступних місцях, такі ключі за формою схожі на букву «S>> (мал. 1S 2).

Досить часто стають в нагоді торцеві ключі (мал. 1.3З). Ними зручно користуватися, коли гвинт чи гайка розташовані в місцях, де неможливо розмістити ріжковий чи накидний ключ.

Дуже часто ключі продаються і зберігаються у вигляді зручних наборів (мал. 134).

Розвідний ключ є корисним доповненням домашнього інструментального набору (мал. 135). Простим поворотом рсо-ліщати можна регулювати розмір ключа, що дає змогу працювати з багатьма розмірами гайок і болтів, особливо в умовах, коли немає набору ключів або заздалегідь невідомо, який ключ може знадобитися.

 

Для того щоб забити цвях, вирівняти металеву деталь та для виконання ці лого ряду інших робіт завжди потрібним стає молоток. Найбільш уживаним є молоток, у якого ударна частина металева, а ручка— дерев'яна (мал. 136).

Для роботи з виробами із деревини застосовують молоток, у якого і ударна частина, і ручка виготовлені з деревини (мал. 137). Такий молоток називають киянкою*

Молоток завжди був головним інструментом ковалів. Ними застосовувалися як мале н ь кі м ол от о ч ки, я ки м и м ай -стер-коваль показував місце нанесення удару при куванні

інструментів, так і великі молоти для нанесення основного удару молотобійцем.

Молоток і зараз залишається одним з головних інструментів у професій, пов'язаних з обробкою різних матеріалів. Це бляхарі, покрівельники, слюсарі, столяри, чеканники, шевці й люди багатьох інших професій. Конструкція, форма і матеріал молотка можуть бути різ ними залежно від його призначення (мал. 138).

Для виконання багатьох видів слюсарно-монтаж-них і ремонтних робіт у домашніх умовах завжди в нагоді може стати інструмент, який має назву «плоскогубці». Це багатофункціональний ручний інструмент. Якщо ручки плоскогубців ізольовані, то їх можна використовувати для виконання електромонтажних робіт. Найчастіше плоскогубці мають додаткові ріжучі крайки — бокорізи і два різаки для перерізування і відкушування нетовстого дроту різного діаметра (мал. 139).

Важливе значення для правильного виконання інструментів має їх відповідність виду обраного способу виконання пзвної роботи.

Пам’ятай! Інструмент завжди повинен бути справним.

Інструмент, що має ознаки зносу або пошкоджень, повинен бути негайно замінений новим! Забороняється носити інструмент у карманах робочого одягу, оскільки це м оже призвести до трав м ат и з му.

Цікаво знати

•    Викрутка знайшла своє застосування із 1550 p. І почали її в и ко ри стсву вати м ай стри - з бр о я рі.

•    Молоток — інструмент, що дійшов до нас із кам'яного віку. Ще стародавні люди усвідомили корисність і необхідність молотка. Він служив людям і знаряддям захисту, й інструментом, за допомогою якого можна було розколоти горіх, роздрібнити кістку, забити в землю дерев'яний кілок.

Форма молотка була примітивною: до довгої палиці прив'язувався камінь відповідної форми (мал. 140).

На виробництві для виконання ковальських і штампувальних робіт застосовують пневмомолоти (мал. 143).

 

У бронзовому віці бойок молотка почали виготовляти з мідних сплавів. Після того, як люди навчилися обробляти запізо, основним матеріалом для молотків стає сталь.

У наш час, коли все більше трудомістких операцій замість людей виконують машини, молоток змінює свою будову На будівництві, під час ремонту доріг можна побачити відбійний молоток (мал. 141).

Такими молотками шахтарі рубають вугілля. Для забивання в земпю бетонних папь при зведенні споруд застосовують копрові молоти (мап. 142).

  1. Наведіть приклади побутових інструментів.
  2. За якою ознакою різні викрутки можуть відрізнятися між собою?
  3. Перепічіть види гайкових ключів і поясніть, чим вони відрізняються ОДИН ВІД одного.
  4. Наведіть приклади використання гайкового ключа в побуп.
  5. Які види молотків для побуту і виробництва ви знаєте?
  6. Які види робіт виконують за допомогою плоскогубці в?
  7. Які основні правила безпечної роботи побутовими інструментами?

 

 

Це матеріал із підручника Трудове Навчання для хлопців 5 клас В.К. Сидоренко, Д.В. Лебедєв, А.М. Гедзик, В.В, Юрженко

Автор: admin от 20-11-2013, 22:37, Переглядів: 4427