Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Пиляння фанери та ДВП. Загальне уявлення про технологію пиляння

НАРОДНА ОСВІТА

Пиляння фанери та ДВП. Загальне уявлення про технологію пиляння

Тема: Пиляння фанери та ДВП. Загальне уявлення про технологію пиляння

Опорні поняття: обробка матеріалів, різання, пиляння, пилка, полотно, різці, зубці, сила різання.

 

Для того щоб виготовити будь-який виріб з деревинних матеріалів, потрібні інструменти, за допомогою яких можна було б заготовки розрізати, свердлити та обпилювати. Залежно від виду інструмента розрізняють ручку то.мехакічку обробку деревинних матеріалів.

Ручна та механічна обробка деревинних матеріалів— це способи обробки, внаслідок яких змінюється форма, зовнішній вигляд і розміри деревинних матеріалів.

Кожен з вас, мабуть, уже знає, за допомогою якого інструмента в шкільній майстерні можна розпиляти деревину та деревні матеріали — це різноманітні пилки.

Пилка — інструмент для розрізання (розпилювання) різних матеріалів (деревини, металів, пластмас тощо)— металева пластина з численними зубцями на робочій крайці.

На.малюнку 86 показано, як зовсім недавно працювали дворучною пилкою, мабуть, це було не такою вже й легкою спраюою.

На малюнку 87 показано, що працювати із сучасною електричною дисковою пилкою набагато швидше й зручніше.

Електричні інструменти більш небезпечні, ніж механічні, тому учням працювати з ними, як прави ло, заборонено. Далі вивчатимемо прийоми роботи із механічними інструментами та правила безпечної праці з ними.

Усі пилки будь-якого типу працюють за однаковим принципом. Незалежно від форми робочої поверхні пилки (довге полотно у дворучної пили, обертовий диск, в електричної пилки, полотно, що звужується, в ножівки по дереву), всі вони мають різці у вигляді клину (мал. 38). Звичайний ніж як різальний інструмент має лезо, яке в перерізі має форму клина, у ручної пилки чи дискової пили є багато клинів (різців), розташованих у ряд.

Різання полягає в тому, що під впливом зовнішніх сил різець, який має форму клина, проникає в деревинний матеріал, перерізає волокна й видаляє зайву деревину у вигляді стружки.

Інколи різання може здійснюватись без утворення стружки, наприклад, у разі розколювання дерев’яного бруска соки рою.

Для подолання опору деревини проникненню різця, сили тертя між поверхнею інструмента та матеріалом, а також для видалення стружки погрібні зовнішні сили (мал. 39).

Велику чи малу силу треба прикласти під час різання залежить, зокрема, від форми клину та від його розмірів. Пиляння пилкою з дрібним зубом потребу & менше зусиль, при цьому поверхня припилу утворюються більш гладенькою.

Потрібну для різання силу називають силою різання.

Сила різання залежить від твердості деревних матеріалів, кутів загострення різця та вологості деревини.

Тож ми з вами можемо зробити висновок: при роботі всіма видами пилок кожен зубець, виконуючи роль клина, в нас.лі док заглиблення в деревні матеріали відокремлює дрібненькі частинки у вигляді тирси. Цей процес Н 9.3 И Б ают Ь Ті и ля ння м.

Пиляння — це операція розділення деревних матеріалів на частини за допомогою багаторізцевого інструмента — пилки.

Під час пиляння деревних матеріалів ручними пилками чергуються прямі і зворотні рухи полотна відносно нерухомої заготовки, при цьому кожен зубець зрізує стружку (тирсу) й переміщує її із пропилу назовні. Ефективність пиляння залежить від того, яку форму мають зубці і в якому напрямі щодо волокон пилка перетинає заготовку. Залежно від форми зуба (різця) змінюється призначення інструмента— розрізняють пили для поперечного (мал. 40) та повздовжнього (мал. 41) пиляння.

Ці висновки є справедливими у разі суцільної дошки. Під час пиляння ДВП поняття «вздовж» та «впоперек» волокон зникають, оскільки цей матеріал е однорідним за своєю структурою в усіх напрямах. У фанери зовнішні шари шпону завжди спрямовані в один і той самий бік, тож пилку треба підбирати залежно від того, уздовж чи впоперек волокон зовнішнього шару фанери вам треба зробити пропил.

Зубці будь-якого виду пилок мають вістря, трішки відігнуті в обидва боки від площини полотна. Завдяки такому розведенню зубців ширина пропилу стає трохи більшою, ніж товщина самого полотна, тому тертя між бічними сторонами пропилу та бічною поверхнею пили зменшується і вона не застряє в деревені під час роботи.

Запитання та завдання

1.    Який спільний елемент мають усі інструменти для різання деревини?

2.    Що називають різанням деревини?

3.    Які існують способи різання деревини?

4.    Що називають пилянням деревини?

5.    Від чого залежить сила, яку треба прикладати до інструмента в процесі різання деревини?

6.    Визначити найменші розміри заготовки з фанери чи ДВП, з якої можна було б випиляти чотири кутника (мал. 42) для скріплення дерев’яної рамки

Цікаво знати

•    Людина користувалася пилою з давніх-давен. Вважають, що перші пили почали виготовляти із щелеп і хребтів великих риб. З появою металів, таких як бронза та залізо, пилки почали виготовляти з них. Зображення процесу пиляння знайдено на стінах поховання, вік якого визначається 1700 роком до нашої ери.

•    Виявляється, у Стародавньому Римі пиляння стовбурів на окремі дошки було дуже дорогим процесом і не кожний, хто будував собі будинок, міг оплатити роботу пильщиків. Тому дошки частково виготовляли, розколюючи колоди на окремі нерівні пластини. Ті ж дошки, що їх було отримано за допомогою пиляння, встановлювались у конструкцію будинку на видноті, і сліди від пили на видимій поверхні дошки символ ізу вал й з аможні сть хазяїна будинку.

 

 

Це матеріал із підручника Трудове Навчання для хлопців 5 клас В.К. Сидоренко, Д.В. Лебедєв, А.М. Гедзик, В.В, Юрженко

Автор: admin от 20-11-2013, 22:07, Переглядів: 5055