Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Види інструментів для ручного пиляння

НАРОДНА ОСВІТА

Види інструментів для ручного пиляння

Тема: Види інструментів для ручного пиляння

Опорні поняття: натяжні пилки, лобзик, пиляння.

Розібравшись, завдяки чому пила ріже деревні матеріали, перейдемо до розгляду видів ручних ПИЛОК ДЛЯ ручного пиляння. Для обробки деревини застосовують пилки з лея отягнутим або з натягнутим полотном.

До пилок з ненатягнутим (ножовим) полотном відноситься пил а-ножівка.

Пилка-ножівка — це металеве полотно з нарізаними на ньому з одного боку зубцями (мал. 43) і ручкою з широкого боку полотна.

Пил а-ножівка використовується для теслярських і столярних робіт і належить до групи широких ножівок, які виготовляють з металевої стрічки завдовжки 700 мм, із шириною біля рукоятки 110 мм і на вузькому кінці — 20—70 мм. Рукоятка буває дерев'яною, металевою або

пластмасовою. Широку ножівку використовують для поперечного, повздовжнього чи змішаного пиляння, залежно від форми зубців на полотні ножівки.

До натяжних відносять такі пилки, в яких полотно із зубцями має кріплення з обох боків. До таких пил належать лучкові пили та ручні лобзики.

Лобзик (мил. 44) — ручний інструмент для пиляння тонкою натягнутою пилкою, який дає змогу отримати пропили до вільної форми в матеріалах невеликої товщини.

Лобзик складається з металевого станка у вигляді скоби з рукояткою й двох гвинтових затискачів для закріплення пилочки. Лобзик має вузьку й тонку пилочку

з дуже дрібними зубцями. Пилочка закріплена в дугоподібній рамці таким чином, щоб нахил зубців був спрямований до ручки. Завдяки наявності затискачів вона легко встановлюється та виймається (мал. 45).

 

Дуга лобзика може бути виготовлена із сталевої трубки невеликого діаметру або ж сталевої смуги, у місцях заокруглення зігнутої по ребру. Трубчаста рама краща, оскільки вона пружніша, а це дозволяє менше зусиль витрачати на встановлення пилочки та забезпечити її рівномірний натяг. Ручка лобзика дерев'яна або пластмасова.

 

Затискачі для полотна пилочки (мал. 46) являють собою дві пластини 1 з отвором, через який проходить затискний гвинт З і між якими вкладається хвостовик пилочки 2. Барашкова гайка 4 при накручуванні на гвинт стискає пластини, фіксуючи при цьому кінці пилочки.

8а допомогою лобзика можна обробляти дерево, пластик і метал.

Запитання та завдання|

1.    Які характерні ознаки інструментів для пиляння деревини?

2.    Чим відрізняються ножові й натяжні пилки? У чому різниця їх використання?

3.    Чому ширина пропилу в деревині має бути ширшою за товщину полотна пилки?

4.    Яка будова ручного лобзика?

Додаткова інформація

Лучкова пила (мап. 47) отримала таку назву, оскільки її полоти о кріпитеся у пристрої, який має назву «лучок», мабуть, ч ер ез схож і сть і з стрі л ец ьк и м луко м та н а яв н і сть у н ьо го та-кого елементу, як тятива.

Для більшості операцій з пиляння деревини при ручній обробці рекомендується використовувати лучкові пилки з дрібним зубом. Лучкова пилка призначена дня поздовжнього й поперечного розпилювання деревини. У загальному вигляді — це лучок (станок) з натягнутим полотном. Лучкові пилки бувають: розпусні— для повздовжнього пиляння; поперечні—для поперечного розпилювання; втружні — для криволінійного (фігурного) пиляння.

 

 

 

Це матеріал із підручника Трудове Навчання для хлопців 5 клас В.К. Сидоренко, Д.В. Лебедєв, А.М. Гедзик, В.В, Юрженко

Автор: admin от 20-11-2013, 22:07, Переглядів: 10934