Народна Освіта » Технології ( Трудове навчання ) » Властивості конструкційних матеріалів

НАРОДНА ОСВІТА

Властивості конструкційних матеріалів

Властивості конструкційних матеріалів

Опорні поняття: властивість, якість, ознака, фізичні, механічні, технологічні властивості, міцність, твердість, пружність.

Ви вже знаєте із попередніх параграфів, що деревина є природним конструкційним матеріалом, що похідними від деревини конструкційними матеріалами є фанера та деревоволокниста плита (ДВП), а також ознайомилися з їх деякими властивостями. В подальшому ви маєте навчитися виготовляти вироби з цих матеріалів, а отже, залежно від їх властивостей обирати інструменти для їх обробки та застосовувати відповідні прийоми обробки.

Що та ке властивість матеріалу?

До властивостей матеріалу ми відносимо такі його характерні якості та ознаки, за якими він відрізняється від інших матеріалів або, навпаки, схожий на них. Наприклад, коли ми кажемо, що деревина— «легкии» матеріал, то виходимо, зокрема з того, що деревина легша за залізо; ми кажемо, що деревина липи — м'який матеріал, бо знаємо, що липа м'якіша ніж дуб. 8 іншого боку, за якістю «щільність» деревина схожа із залізом, тому обидва ці матеріали можуть бути використані як покрівля для будинка

Залежно від властивостей матеріалів вони можуть по-різному взаємодіяти один з одним. Наприклад, саме тому, що залізо твердіше за деревину, з нього роблять цвяхи і використовують для скріплення дощок.

У матеріалів може бути багато різних властивостей, але деякі з них за їх характером можна об'єднати в окремі групи. Для нас важливими будуть такі основні властивості конструкційних матеріалів: фізичні* механічні, технологічніФізичні властивості матеріалу знаходять прояв під час його взаємодії з навколишнім середовищем (мал. 16, а); механічні властивості матеріалу виявляються у його здатності витримувати зовнішні механічні зусилля (мал. 16,6); технологічні властивості зумовлюють здатність матеріалу змінювати свою форму під час обробки (мал. 16, в).

Фанера та ДВП як конструкційні матеріали характеризуються такими фізичними (природними) властивос-

тями: вони мають певний колір, запах, вологість та щільність. Кожна з цих властивостей впливає на кінцевий вигляд виробу, виготовленого з матеріалу, та на придатність його до використання. Фанера має гарні текстуру та колір, тому при оздобленні виробу з неї можна обмежитися лише лакуванням (мал. 1 7, а). Вироби з деревини самшиту дуже гарно пахнуть, тому їх тільки шліфують та полірують (мал. 17, б). Виріб, виготовлений з вологого матеріалу, невдовзі деформується і може зруйнуватися (мал. 1 7, в). Однакові вироби, виготовлені з порід деревини різної щільності, будуть відрізнятися вагою.

У подальшому, під час визначення придатності того чи іншого матеріалу для виготовлення певного виробу, нас цікавитимуть насамперед його механічні та технологічні властивості. Основні механічні властивості фанери та ДВП: міцність, твердість, пружність.

Міцність матеріалу — здатність витримувати навантаження без руйнування.

Твердість матеріалу — здатність протистояти проникненню в нього інших, біл ьш твердих тіл.

Пружність матеріалу — здатність відновлювати початкову форму після припинення дії зовнішніх сил.

Додаткова інформація

Терміни «фізичний » та «механічни й» походять від грецьких слів, які відлов і дно означають «природа» та «знаряддя, машина».

Запитання та завдання

1.    Які властивості конструкційних матеріалів ви знаєте?

2.    Чим визнача-оться фізичні властивості фанери та ДВП?

3.    Чим визнача-оться механічні властивості фанери та ДВП?

4.    Назвіть основні механічні властивості фанери та ДВП.

5.    Щ о таке твердість матеріалу?

 

 

Це матеріал із підручника Трудове Навчання для хлопців 5 клас В.К. Сидоренко, Д.В. Лебедєв, А.М. Гедзик, В.В, Юрженко

Автор: admin от 20-11-2013, 21:39, Переглядів: 7279