Народна Освіта » Художня культура » Подія 24. Мистецькі подарунки космічним друзям

НАРОДНА ОСВІТА

Подія 24. Мистецькі подарунки космічним друзям

У культурах багатьох народів нашої планети здавна часів сформувалася традиція обмінюватися подарунками на свята та інші урочисті події. Отримані подарунки були знаком людської гідності як дарувальника, так і того, хто їх приймає. У слов'янських народів головний предмет дару— хліб (каравай), що втілює багатство, життєву силу і долю. Також дарували посуд, тканину, одяг.

Підготовка подарунків — найцікавіше і найприємніше заняття перед зустріччю з друзями. Космічним друзям треба передати такі подарунки, щоб вони відчули в них щиру вдачу землян, їхню відкриту душу, вочевидь побачили надзвичайну майстерність народних і професійних митців минулого! сьогодення. Тому найкращі подарунки — вироби декоративно-прикладного мистецтва.

 

Скарбничка мистецької мудрості

Декоративно-прикладне мистецтво — вид мистецтва, спрямований на формування художньо-естетичного середовища людини, створення мистецьких виробів для побуту. Твори декоративно-приклад-ного мистецтва мають свій художній зміст та декоративну образність. Вони пов'язані з національними особливостями, народними звичаями та традиціями. Виготовляються зазвичай з дерева, каменю, глини, соломи, тканини, скла, металу. За технікою виконання розрізняють декоративний розпис, художню різьбу та карбування, вишивку, ткацтво тощо. Найдревнішим видом оздоблення виробів декоративно-при-кладного мистецтва є орнамент.

Поглянь на подарунки — твори декоративно-прикладного мистецтва, якими пошановували іноземні гості керівників різних держав у давнину та сьогодні.

Роздивися твори декоративно-прикладного мистецтва* Який з І них> на твою думку, найкращий подарунок рідним та друзям?

Подумай» як матеріал та техніка виготовленя вплинули на характер візерунків декоративних тарілок.

Знайди серед зображень штинанку» гутне скло, гобелен.

Практичне завдання

Підготуй ескіз подарунка космічним друзям. Намалюй гуашшю: декоративну композицію за мотивами петриківського розпису; один з виробів декоративно-приклад ного мистецтва (глечик, тарілку, рушник, килим); виліпи з пластиліну чи глини народ ну традицій ну іграшку. Із запропонованих варіантів обери той, що найбільше тобі подобається.

Поради

Красиво розмісти малюнок на аркуші: обери вертикальний чи горизонтальний формат, визнач оптимальний розмір зображення, правильно передай особливості форми предмета, відповідно до форми розмісти декор, добери гармонійне поєднання кольорів. Дотримуйся ритмічного чергування елементів орнаменту.

Колективна робота

Разом з однокласниками влаштуйте ви ставкову художніх робіт «Подарунки космічним друзям».

Словник-путівник

Декоративно-прикладне мистецтво — мистецтво створення і оздоблення художніх виробів, шр мають практичне призначення у побуті.

Запитання і завдання

1.    Які ти знаєш характерні риси народного українського орнаменту?

2.    Чи використовуєш ти традиції писанкарства, петриківського розпису у своїй творчості?

З *, Самостійна пошукова робота.

Чи знаєш ти, які рушники традиційно вишивають у твоєму краї? Які на них переважають візерунки, орнаменти, кольори? Чи є в тебе вдома сімейна реліквія — вишитий рушник? Дізнайся більше про історію виникнення рушників,

, їх використання в усі періоди життя людини.

Художній проект для допитливих

Твори декоративно-прикладного мистецтва дуже популярні, вони е майже в кожній оселі. Тому виникла потреба виготовляти іх промисловим способом. Щоб прискорити процес створення ескізів виробів, урізноманітнити іх форму та декор, застосовують комп'ютерні технології. Ти також можеш спробувати створити ескіз виробудекора‘ивно-прикладного мистецтва у програмі Paint, наприклад, куманця або скриньки.

Розглянемо порядок виконання роботи на прикладі куманця. Для побудови його форми послідовно вибирай необхідні інструменти з меню програми (стрічки у верхній частині вікна Paint):

—    серед запропонованих «фігур» знайди «овал», серед кольорів — колір для контуру та заповнення фігури;

—    намалюй два кола, форму куманця залий кольором, наприклад коричневим;

—    домалюй опору глечика, користуючись «фігурою» «трикутник»; горлечко

— «прямокутник» або «округлений прямокутник»; кришечку — «овал»; носик та ручку — «пензлик» або «криві».

—    якщо тобі не сподобався результат, можна відмінити останню дію (значок <еідуііна»).

Для побудови орнаменту, окремо від куманця, створи зображення квітки, виділи його рамкою та скопіюй. За допомогою «вставки» розмісти на куманці орнамент з квіточок. Збережи зображення.

 

(з підручника О. Калініченко, Л. Масол Образотворче Мистецтво)

Автор: admin от 6-11-2013, 01:42, Переглядів: 5147