Народна Освіта » Історія України » Найвідоміші храми України

НАРОДНА ОСВІТА

Найвідоміші храми України

На уроці навчитеся

1. Розпізнавати Софійський та Успенський собори в Києві.

2. Складати розповідь про ці пам’ятки.

3. Пояснювати, у чому виявляється дбайливе ставлення до пам’яток культури.

 

Роздивіться ілюстрацію. Якими словами-прикметниками можете схарактеризувати зображену споруду? Яке призначення цієї споруди? Як ви думаєте, яке враження справляв собор на наших предків? Чи істотно змінився храм ззовні за майже тисячолітню історію? Чому, на вашу думку, зміни все-таки відбулися?

Коли в Києві збудували Софійський собор?

Собор Святої Софії збудовано в часи, які визначають як період розквіту Київської Русі. Володарював тоді син Володимира Великого князь Ярослав. Провівши чимало походів і битв, виборовши у протистоянні з братами право на князювання в Києві, Ярослав уникнув звинувачень у жорстокості й підступності, а залишився в пам’яті нащадків миролюбним, розважливим і тихим князем, який до книжок виявляв завзяття, часто читаючи їх і вдень і вночі, за що й був пошанований іменням Мудрий. Про історію храму довідуємося з літопису «Повість минулих літ», де під 1037 р. є запис: «Заложив Ярослав город - великий Київ, а в города сього ворота є Золоті. Заложив він також церкву Святої Софії, премудрості Божої».

 

Софійський собор був найвеличнішою спорудою Києва часів Ярослава Мудрого. Споруджену з каменю церкву увінчували 13 бань, оточували з трьох боків два ряди відкритих галерей.

1.    Фрагмент стіни Софійського собору. Стіни Софїі викладено з великих природних каменів - граніту й рожевого кварциту, брили яких чергувалися з рядами плиткоподібної цегли - плінфи.

2.    Внутрішній вигляд Софії.

Із заходу до собору було прибудовано дві башти із широкими гвинтовими сходами на церковні хори - другий поверх храму. Собор був однією з найбільших будівель свого часу. Загальна ширина храму - 54,6 м, довжина - 41,7 м, заввишки він сягав 28,6 м. Грандіозні розміри пояснюються тим, що Софійський собор будували як головний храм держави. У ньому мали відбуватися не лише богослужіння, а й найурочистіші державні церемонії: сходження на великокнязівський стіл, посвячення в митрополити, зустрічі чужоземних послів тощо. Собор був осередком літописання, тут створено першу бібліотеку.

Упродовж своєї історії собор пережив кілька пограбувань, пожежі, багаторічні запустіння, ремонти й перебудови. Внаслідок перебудов 17 - 18 ст. храм змінився ззовні. Над давніми одноярусними галереями надбудували другі поверхи, а галереї перетворили на закриті приміщення. Над собором звели шість нових бань, і їх стало дев’ятнадцять. Баням надали грушоподібної форми. Фасади потинькували й побілили, бані позолотили. Внутрішнє опорядження собору лишилося майже без змін. Саме таким зберігся він донині.

Софійський собор належить до складу Національного заповідника «Софія Київська». Він є одним з найбільших музейних закладів України.

Покажіть один одному на ілюстраціях усі частини / елементи будівлі славнозвісної Софії, про які йдеться в тексті. Знайдіть 7 - 10 відмінностей між сучасним виглядом собору та його реконструкцією. Обміняйтеся спостереженнями з однокласниками за сусідньою партою.

Софія Київська зі сходу. 1651 р. Малюнок Абрагама ван Вестер-фельда.

3 малюнка видно, що на середину 17 ст. собор зберігав свої давні форми. Ліворуч від собору - дерев’яна дзвіниця, праворуч - дерев’яна надбрамна вежа.

 

Як було прикрашено Софійський собор? Що таке мозаїки та фрески?

Ярослав подбав, щоб головний храм держави було прикрашено «всякими красотами, золотом, сріблом і коштовним камінням». Вражали величні настінні зображення - фрески та мозаїки.

Мозаїки Софії Київської є шедеврами світового рівня. Мозаїчними зображеннями були оздоблені стіни й підлога храму. Мозаїку викладали з різнобарвних шматочків смальти - сплаву свинцю та скла. Кубики смальти (розміром приблизно 1 кубічний сантиметр) безпосередньо втискали в сиру штукатурку. З мозаїк Софійського собору й досі вражають величні постаті Христа Вседержителя та Богоматері Оранти.

Фреска Софійського собору в Києві із зображенням музик.

На фресці бачимо справжній оркестр. Кожен з музикантів має свій інструмент. Тут і ліра, й орган, і флейта. Артисти грають, сидячи на лаві. Фрески малювали фарбами на сирому тиньку.

Про мистецьку довершеність цих мозаїк свідчить, зокрема, багатство кольорів. За спостереженням дослідників у них ви-користано 35 відтінків зеленого кольору, 31 - червоного, 44 -жовтого. Загалом у київських мозаїках налічують 18 основних кольорів із 143 відтінками. Але майстерність давніх художників не лише в кольорах. У Софії Київській одні мозаїки розташовано ближче до глядача, інші - далі. Одні освітлено яскравіше, інші перебувають у притінених місцях. Одні на рівненьких площинах, інші - на кривизнах. Усе це враховували майстри: що віддаленішим було зображення, то більшими шматочками його викладали.

1.    Богоматір Оранта. Мозаїка в склепінні центрального вівтаря Софійського собору.

На мозаїці зображено Богоматір, яка здіймає до небес руки з молитвою за людей: Оранта - та, що молиться.

2.    Христос Вседержитель. Мозаїка центральної бані Софійського собору в Києві.

Образ Ісуса Христа зображено в найвищій точці храму - у зеніті центральної бані. Господь панує над усім простором храму. Навколо нього - чотири постаті архангелів, з яких збереглася мозаїчною лише одна. Інші дописав М. Врубель 1884 р.

Поміркуйте про те, що повинні були знати й уміти давні будівничі, щоб спорудити Софію Київську. Де вони могли здобути цей досвід?

 

Чим уславився Києво-Печерський монастир?

В Україні, певно, не знайдеться людини, яка не чула б про чоловічий монастир - Києво-Печерську лавру. Розташований він у Києві на дніпровських схилах. Заснований близько 1051 р., як гадають, Антонієм Печерським. Спершу монастир розташовувався в печерах -звідси й назва. Зміни в житті монастиря сталися, коли його очолив учень Антонія - Фео-досій. Під керівництвом Феодосія розпочалося будівництво головного храму монастиря -собору Успіння Пресвятої Богородиці, або Успенського. За свідченням джерел, для будівництва було запрошено майстрів з Візантії. Будівельні роботи завершено в 1078 р. Те будівництво започаткувало перетворення монастиря на провідний осередок духовного й культурного життя княжої Русі-України. Навколо нього гуртувалися видатні церковні діячі, книжники, іконописці. У монастирі переписували книжки, створювали літописи, церковні та світські літературні твори, перекладали з інших мов богослужбові книги.

Архітектурне оздоблення «Великої Церкви Печерської» - так називали її печеряни - простіше й суворіше від Софійського собору. Проте його невеликі розміри, чіткі архітектурні форми зумовили те, що він став зразком для храмів у багатьох містах Русі. Цьому сприяв і духовний авторитет Печерського монастиря.

1.    Успенський собор Києво-Печерського монастиря. Реконструкція будівлі 1078 р.

2.    Успенський собор. Сучасний вигляд.

У наступні століття Успенський собор Києво-Печерського монастиря зазнавав змін. На початку 18 ст. його перебудували й по-новому прикрасили: церква, колись невеликих розмірів, перетворилася на величну, розкішно оздоблену споруду. У 1941 р. під час війни собор було зруйновано. Відбудовано впродовж 1998 - 2000 років.

Складіть план тексту та перекажіть його за планом.

Ознайомившись із «Пам’яткою», складіть розповідь про один з храмів, про історію яких довідалися на уроці. Повідомте результати роботи класу. Дайте відповіді на питання, що виникли під час обговорення.

ЯК ХАРАКТЕРИЗУВАТИ ПАМ’ЯТКУ АРХІТЕКТУРИ

1.    Коли, ким, за яких обставин було збудовано архітектурну пам’ятку?

2.    Як склалася доля історичної пам’ятки (чи збереглася вона неушкодженою, чи реставровано її, чи цілком відновлено; яку роль відігравала пам’ятка в історії (яке її призначення); як охороняється сьогодні)?

3.    Який вигляд пам’ятки ззовні та всередині?

4.    Що вразило в пам’ятці найбільше?

1. Накресліть лінію часу, позначте вказані дати та розв’яжіть хронологічну задачу.

Датою спорудження Софійського собору в Києві вважають 1037 р., а будівництво Успенського собору Києво-Печерського монастиря завершено в 1078 р. Обчисліть, скільки минуло років між двома подіями.

2-3. Заповніть таблицю, дібравши відповідні твердження з підручника.

Софійський собор у Києві

Успенський собор Києво-Печерського монастиря

Спільне

   

Відмінне

   

4. Використовуючи таблицю, розкажіть про ці славетні собори.

Що в матеріалах уроку вразило найбільше? Чому з-поміж історичних пам’яток, що збереглися до сьогодні, багато храмів? Чому такі пам’ятки відвідують туристи? У чому, по-вашому, виявляється дбайливе ставлення до пам’яток культури?

Прочитайте текст та роздивіться ілюстрації. Обміркуйте відповіді на запитання.

Будівництво християнських храмів не припинялося на наших землях за всіх часів.

Шедевром козацької архітектури, бо подібного до нього за красою й урочистістю не було з-посеред дерев’яних храмів в усій Україні, вважають собор у запорізькому місті Самарі (сучасному Новомосковську). Цей дерев’яний диво-храм збудував народний майстер Яким Погребняк. Замовляючи майстрові церкву, козаки просили спорудити її без цвяхів, бо вважали, що не можна забивати цвяхи в храм Спасителя -Ісуса Христа, який був ними прибитий на хресті.

та виразне архітектурне опорядження одним із шедеврів архітектури козацької доби справедливо вважають Георгіївську (її ще називають Юріївською) церкву Видубицького монастиря в Києві. Храм зведено коштом стародубського полковника Михайла Миклашевського.

1. Оберіть одну з пам’яток та складіть про неї коротке висловлення за планом: 1. У першому рядку запишіть назву обраної споруди. 2. У другому рядку схарактеризуйте її 2 - 3 прикметниками. 3. У третьому рядку запишіть

2 - 3 дієслова, пов’язані з пам’яткою. 4. Запишіть речення, що влучно характеризує пам’ятку. 5. Доберіть антонім або синонім до слова (словосполучення), записаного в першому рядку.

2. Прочитайте складене вами висловлення як вірш. Чи цікавою виявилася вправа?

 

Це матеріал із підручника Вступ до історії України 5 клас В.С. Власов

Категорія: Історія України

Автор: admin от 17-10-2013, 23:20, Переглядів: 15461