Народна Освіта » Природознавство » Грунт. Склад і властивості повітря, нагрівання й переміщення повітря

НАРОДНА ОСВІТА

Грунт. Склад і властивості повітря, нагрівання й переміщення повітря

Ґрунт

Вивчення параграфа допоможе вам:

•    називати склад ґрунту:

•    пояснювати утворення ґрунту;

•    розширити знання про властивості ґрунту;

•    розвивати вміння доглядати за грунтом.

Ґрунт — особливе природне утворення. Відомо, що ґрунт — це верхній пухкий шар, який вкриває земну поверхню. Кожний знає, що на ньому ростуть трави, кущі, дерева. А чи можна ґрунт віднести до гірських порід? На гірських породах, наприклад піску, глині, граніті, рослини не ростуть.

Ґрунт має певну особливість — родючість. Саме це й відрізняє його від гірських порід. Родючість — це здатність ґрунту забезпечувати рослини поживними речовинами. Ось чому ґрунт називають особливим природним утворенням.

Грунт — це верхній пухкий шар земної кори, якому властива родючість.

 

Як утворюється ґрунт, ґрунт утворюється тривалий час в результаті складної взаємодії гірських порід, сонячного тепла, вологи, рослин і тварин. Гірські породи є основою для формування ґрунту і визначають його склад. Погодні умови зумовлюють наявність у ньому вологи. Численні тварини, які живуть у ґрунті, — черв’яки, мурашки, жуки, кроти, — розпушують ґрунт і покращують проникнення в нього води й повітря. Мікроорганізми розкладають рештки рослин, з яких утворюється перегній (гумус) (мал. 106).

Щоб уявити утворення ґрунту, можна подати такий спрощений запис:

Шар ґрунту на земній поверхні невеликий — від кількох сантиметрів до кількох метрів. Але його утворення триває століттями. При густому рослинному покриві й за сприятливих умов для виникнення шару ґрунту завтовшки 1-2 см потрібно близько 500 років.

Склад фунту. До складу ґрунту входять неорганічні й органічні речовини. Неорганічні речовини — це зруйновані тверді гірські породи, пісок, глина.

Проведемо досліди, щоб пересвідчитися, що входить до складу ґрунту.

Дослід 1. у стакан з водою вкинемо грудочку ґрунту. Будемо спостерігати, як до поверхні піднімаються бульбашки. Це вода витіснила повітря, яке було в ґрунті.

Дослід 2. Покладемо грудочку ґрунту на аркуш паперу. Розкачаємо його порожньою пляшкою або стаканом, ніби тісто на вареник. Будемо спостерігати, як на аркуші залишилася мокра пляма. Дослід доводить, що у ґрунті є вода. Виявити воду у складі ґрунту можна, нагріваючи його у відкритій посудині, якщо потримати над нею холодний предмет.

Органічні речовини, або перегній (гумус), утворилися з решток організмів. Саме в гумусі містяться речовини, необхідні для живлення рослин. Тому від його кількості залежить родючість ґрунту: чим більший вміст гумусу, тим родючіший ґрунт, тим вищим буде врожай сільськогосподарських культур.

Родючість ґрунту залежить від кількості в ньому

органічних речовин (гумусу, або перегною).

ґрунти майже повсюди вкривають суходіл. Вони дуже різноманітні, тому що утворюються за різних

природних умов, в Україні поширені чорноземи — найродючіші ґрунти у світі. Вони утворилися під багатою трав^янистою рослинністю степів. Шар чорнозему може бути понад 1 м. Чорноземи — величезне багатство, яке необхідно берегти.

Як діяльність людини впливає на ґрунти. Утворюється ґрунт дуже повільно. А зруйнувати його можна дуже швидко. До руйнування і збіднення ґрунтів може призвести неправильний його обробіток. Це, у свою чергу, може спричинити видування верхнього родючого шару вітром та змивання його поверхневими водами. Велику загрозу ґрунтам несуть яри, які руйнують великі площі землі.

Щоб зберегти ґрунти, потрібно правильно їх обробляти. Схили треба орати упоперек, щоб вода не могла стікати поздовжніми борознами і змивати родючий шар. Мінеральні добрива й отрутохімікати, які при надмірній кількості можуть забруднювати ґрунт, необхідно вносити в міру. Насадження лісозахисних смуг запобігає видуванню ґрунту вітром. Щоб зупинити ріст ярів, їх схили засаджують кущами і деревами.

Людина має дбайливо ставитися до ґрунтів, оберігаючи їх від виснаження та забруднення.

Будьте захисниками природи

Щорічно на Землі змивається дощами, видувається вітром близько 26 млрд. тонн родючого шару ґрунту. Які заходи ви можете запропонувати для захисту ґрунтів у своїй місцевості?

Скарбничка знань

Відомий учений Чарлз Дарвін так сказав про дощового черв'яка: «Мабуть, не знайдеш іншої тварини в світі, яка відіграла б таку велику роль у природі. Армія цих підземних копачів на 1 гектар ґрунту становить 130 тис. особин загальною масою близько 400 кг. За рік вони перевертають понад

ЗО т землі.

Перевірка знань

1.    Що таке ґрунт? Як він утворюється?

2.    Скільки років потрібно працювати природі, щоб створити ґрунт шаром 1 см?

3.    Що входить до складу ґрунту?

4.    Які ґрунти поширені у вашій місцевості? Чи родк>чі вони?

5.    Використовуючи різні джерела інформації, опишіть у зошиті властивості ґрунту, що поширений у вашій місцевості.

6. «Професія, дощового черв’яка

Поміркуйте, на чому грунтується твердження вченого Чарлза Дарвіна про надзвичайно важливу роль у природі дощових черв'яків. Використовуючи різні джерела знань, підготуйте міні-проекгпро значення цих непоказних тварин.

Склад і властивості повітря

Вивчення параграфа допоможе вам:

•    поглибити знання про склад повітря:

•    пояснювати окремі властивості повітря:

•    дізнатися, як людина використовує властивості повітря.

З чого складається повітря. Ви вже знаєте, що повітря є повсюди довкола нас, хоча ми його й не бачимо. Воно заповнює всі порожнини, щілини й проміжки на поверхні й під землею. Розчинене повітря й у воді, тому у водоймах можуть жити риби, які, як і більшість організмів, дихають киснем. Воно огортає всю планету. Повітряну оболонку Землі називають атмосферою. Повітря не розсіюється в космічному просторі, тому що його утримує земне тяжіння. Отже, атмосфера обертається разом із Землею як єдине ціле.

Вам уже відомо, що повітря — це суміш газів. У його складі найбільше азоту (3/4) і кисню (трохи менше 1/4). Інших газів дуже мало (мал. 106).

Кожний із газів має велике значення для життя на Землі. Кисень необхідний усьому живому для дихання. З вуглекислого газу, який у невеликій кількості є в повітрі, та води зелені рослини на світлі утворюють органічні речовини та кисень. Вуглекислий газ називають <іутеплювачем,: він має здатність пропускати сонячні промені до Землі, а її тепло — затримувати.

У повітрі також міститься водяна пара. Є в ньому й різні тверді домішки: пил, попіл від лісових пожеж і вулканічних вивержень, кристалики льоду і морської солі, сажа. Наприклад, над пустелями в повітрі багато пилу, над океанами — кристаликів солі, над великими містами — сажі.

Повітря — це суміш газів, основні з яких — азот і кисень. У невеликій кількості в повітрі є вуглекислий газ, водяна пара та тверді домішки (пил, попіл, сажа).

Властивості повітря. Ви вже знаєте, що повітря безбарвне й прозоре. Дослідимо властивості повітря.

Дослід 1. Візьмемо порожню пластмасову пляшку з-під води, закриємо її щільно пробкою і натиснемо на неї з боків. Помітно стиснути пляшку не вдається. Це тому, що вона не порожня, як здавалося, а заповнена повітрям. Через пробку воно не може поширитися назовні. Відкриємо пробку і повторимо стиснення. Це вдається зробити без особливих зусиль.

Дослід 2. На запалену свічку спрямуємо отвір відкритої порожньої пластмасової пляшки й натиснемо на неї з боків. Побачимо, як полум'я

заколивалося, хоча ми до свічки не торкалися. На нього подіяло повітря, витиснене з пляшки. Так ми перевірили, що повітря справді, як і будь-яка речовина в газу ват ому агрегатному стані, заповнює посудину та легко поширюється за її межі.

Дослід 3. Одну пластмасову пляшку, наповнену водою, а другу порожню щільно закриємо пробками і покладемо у миску з водою. Будемо спостерігати, як пляшка з водою швидко опуститься на дно, тоді як порожня плаватиме на поверхні. Це доводить, що повітря легке.

Ви також знаете, що повітря можна стискати і що воно пружне (пригадайте, як гумовий м’яч, заповнений стиснутим повітрям, відскакує від підлоги). Також вам відомо, що повітря погано проводить тепло. Ця його властивість дає змогу вберегти Землю від надмірного нагрівання сонячними променями та охолодження.

Станьте дослідниками природи

Чим відрізняється ваша зимова куртка від осінньої чи літньої? У зимовій куртці є пух чи пористий матеріал синтепон. Такі матеріали вміщують між волосинками або в порах багато повітря, яке зберігає ваше тепло й не пропускає холод. Отже, взимку вам не хололи о в пуховому чи хутряному вбранні завдяки повітрю.

Повітря безбарвне, прозоре, легке, пружне. Воно

заповнює увесь простір і погано проводить тепло.

Перевірка знань

1.    Які газу ваті речовини вхолять до складу повітря?

2.    Яке значення мають кисень і вуглекислий газ для життя на Землі?

3.    Доведіть, що повітря є повсюди.

4.    Які властивості має повітря? Як можи а довести, що воно легке?

5.    Де і як людина використовує пружну здатність повітря?

6.    Поміркуйте, навіщо у вікнах встановлюють подвійні рами, залишаючи проміжок між ними.

Нагрівання й переміщення повітря

Вивчення параграфа допоможе вам:

•    дізнатися, чому з віддаленням від земної поверхні стає холодніше:

•    дослідити, як нагрівається повітря:

•    поглибити знання про особливості переміщення повітря.

Нафівання й рух повітря. Крізь прозоре повітря сонячні промені проходять і майже не нагрівають його.

Станьте дослідниками природи

Сонячного дня доторкніться рукою до прозорого віконного скла. Воно буде прохолодним. Потім покладть руку на підвіконня, освітлене сонцем. Непрозоре підвіконня буде теплим, нагрітим.

Так само, як крізь скло, сонячні промені проходять і через прозоре повітря, не нагріваючи його. Затримує сонячні промені й нагрівається непрозора земна поверхня. Повітря ж нагрівається від поверхні. Ось чому з підняттям у гори температура повітря нижча. Пояснюється це тим, що повітря віддаляється від нагрітої поверхні Землі. Саме тому на вершинах високих гір сніг лежить цілорічно (мал. 107).

Прозоре повітря нагрівається не сонячними променями, а від земної поверхні.

Вам уже відомо, що повітря, так само як тверді та рідкі тіла, нагріваючись, розширюється. Воно стає менш щільним, а тому легшим. Тепле легке повітря піднімається вгору — відбувається висхіднхій рух (мал. 108). Холодне повітря більш щільне й важке. Тому воно опускається — відбувається ннзхідннк рух.

Подібні переміщення повітря відбуваються і в природі. Над екватором повітря добре прогрівається, стає легшим і піднімається вгору. Над полюсами, де протягом року температури низькі, повітря охолоджується, стає щільним і важким, а тому опускається.

Нагріваючись, повітря розширюється, стає легшим, а тому піднімається вгору (висхідний рух). Холодне повітря більш щільне й важке, тому воно опускається (низхідний рух).

Нагрівання й охолодження повітря над суходолом та водною поверхнею. Ви вже знаєте, що ділянки земної поверхні — суходіл і вода — нагріваються неоднаково. Протягом дня суходіл нагріваеться швидше й дужче, ніж вода в річці або морі. Тому й повітря над ним нагріється швидше. Тепле повітря піднімається вгору. Над водною поверхнею у цей час повітря холодніше. Воно переміщуеться з моря на суходіл на місце теплого. Вночі все відбувається навпаки: суходіл охолоджується швидше, а вода охолоджується повільно й ще довго зберігає тепло. Холодніше повітря із суходолу переміщується у бік моря (мал. 109, с. 145). Так народжується вітер — горизонтальний рух повітря.

Вітер — це горизонтальний рух повітря.

Значення гювітря. Без повітря, як вам відомо, життя на нашій планеті неможливе. Киснем, що міститься в ньому, дихають майже всі організми на Землі.

Повітря атмосфери вберігає Землю від надмірного нагрівання сонячними променями вдень і сильного охолодження вночі. Тому його порівнюють з невидимою ковдрою, якавкриває планету, зберігаючи тепло.

Скарбни чка знань

Одній людині на добу потрібно близько 11 000 л (залізнична цистерна) повітря. Без і'жі вона може витримати 5 тижнів, без B0/V1 —5 днів, без повітря — 5 хвилин.

Перевірка знань

1.    Як відбувається нагрівання повітря?

2.    Поясніть, чому сніг на вершинах високих гір не тане навіть улітку.

3.    У чому полягають особливості нагрівання повітря вдень над суходолом та водною поверхнею?

4.    Яке значення має повітря для життя на Землі?

5.    Поміркуйте, чому для завбачення погоди важливо знати, звідки дме вітер.

 

Це  матеріал з підручника Природознавство 5 клас О.Г. Ярошенко, В.М. Бойко

Категорія: Природознавство

Автор: admin от 12-10-2013, 09:23, Переглядів: 21644